Hliva nasýti i vylieči. Vypestovať si ju môžete aj doma

Hliva je jednou z najchutnejších a najzdravších húb, ktorú si môžeme vypestovať v záhrade alebo i doma. Podporuje imunitu a pôsobí protizápalovo.

Hliva
Foto: Shutterstock

Hliva je nízkokalorická. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín D, C a K, železo, draslík a fosfor. Glukany podporujú imunitu, terpény pôsobia antibioticky a proti rakovine.

Hliva obsahuje množstvo liečivých látok, čo ju zaraďuje medzi prírodné lieky. Už starí Rimania ju používali ako liečivo.

Ako si vypestovať hlivu v domácich podmienkach

Hlivu môžeme nájsť vo voľnej prírode v chladných mesiacoch roka na práchnivejúcom dreve. Dá sa však pestovať aj doma, a to viacerými spôsobmi.

Jedným z nich je pestovanie na čerstvých pňoch či narezaných klátoch (kmeňoch) listnatých drevín. Položíme ich na pôdu pod stromy. Navŕtame do nich otvory, do ktorých v septembri až októbri zasunieme kúpené drevené kolíčky naočkované sadbou.

Menej náročné na postup je pestovanie hlivy v igelitovom balíku s hotovým naočkovaným substrátom. Postavíme ho na svetlé miesto s teplotou medzi 20 až 25 °C. V prvých týždňoch v balíku prerastá mycélium a až po nejakom čase sa objavia prvé plodnice. Substrát sa nemusí nijako zalievať, nesmie sa dokonca ani zasahovať do igelitu, balenie sa jednoducho ponecháva bez zmeny po celý čas pestovania. Rastúce plodnice je vhodné dvakrát denne zahmlievať vodou.

Pestovanie hlivy na pníku
Foto: Shutterstock

Zber a uskladnenie

Plodnice zberáme, keď sa ich okraje mierne zatočia dovnútra, no ešte z nich nevypadávajú výtrusy. Pri pestovaní v igelitovom balíku ich vykrútime, pri zbere z dreva ich odrežeme nožom.

Plodnice vydržia v plastovej nádobe alebo v igelitovom vrecku v chladničke pri teplote 3 °C aj dva týždne. Nakrájané ich uchovávame v mrazničke.

Ktorú si vybrať?

  • Hliva pľúcna – podobná hlive ustricovitej, pestovanie, účinky a využitie sú totožné
  • Hliva lievikovitá – plodnice majú miskovitý tvar, vhodná je najmä na nakladanie
  • Hliva kotúčová – vzhľadom pripomína plodnice hríbovitých druhov, ideálna pre taliansku a ázijskú kuchyňu
Hliva
Foto: Shutterstock

Viete, že…

  • …výťažky z hlivy spoľahlivo podporujú imunitu? Nielen na jeseň pri chrípkových epidémiách tak oceníme potravinové doplnky s jej obsahom.
  • …hlivu môžeme pestovať aj metódou tzv. spodného očkovania dreva? Do jamy vyhĺbenej v pôde rozložíme čerstvú hlivovú sadbu, na ktorú položíme kus kmeňa či hrubého konára a zahrnieme zeminou. Drevo počas roka zalievame. Tento spôsob môžeme vyskúšať od apríla približne do októbra.
  • …pestovanie hlivy v igelitovom balíku s hotovou sadbou zvládneme aj doma? Balík nemusíme letniť ani nikam prenášať.
  • …hlivu je možné nasušiť? Nesmie sa však umývať vodou ani lúpať, len sa nakrája na tenké plátky a uloží na sito alebo papier. Sušíme ju na plechu alebo v sušičke na ovocie pri teplote 40 až 50 °C, na dosušenie na krátko zvýšime teplotu až na 60 °C.
Hliva
Foto: Shutterstock

Recepty z hlivy

Hlivu pridávame do polievok, pripravujeme z nej hlivový guláš, držky aj škvarky, môžeme ju opiecť na cibuľke a podávať so zemiakmi alebo chlebom.

Hubový šalát

2 väčšie plodnice hlivy a 5 stredne veľkých šampiňónov umyjeme, olúpeme a nakrájame na menšie kúsky. Na horúcu panvicu potretú olejom dáme hlivu, po niekoľkých minútach šampiňóny. Pridáme pol lyžičky drvenej rasce a dusíme domäkka zakryté pokrievkou. Pridáme dve hrste nasekanej petržlenovej vňate, podusíme, osolíme a podávame na tanieri s natrhanými listami šalátu.

Hliva
Foto: Shutterstock

Hlivová držková polievka

Na panvici osmažíme 2 najemno nakrájané cibule a cca 500 g na kúsky nakrájanej hlivy. Keď pustí šťavu, zakryjeme pokrievkou a dusíme niekoľko minút. Pridáme lyžičku sladkej papriky, prelisovaný strúčik cesnaku, veľkú štipku majoránky, osolíme a zalejeme zeleninovým vývarom. Niekoľko minút povaríme.

Galéria k článku:

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hliva | huby | polievka

Najnovšie diskusie