Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?

Akú zeleninu môžeme vysievať v júli, prečo nevoliť typicky jarné odrody a ako sa starať o výsevy tak, aby bola úroda čo najbohatšia?

Zber úrody v záhrade, paradajky a úroda zeleniny v bedničke

Hoci júl nie je typickým mesiacom zeleninových výsevov, ale skôr mesiacom starostlivosti a aj zberu, možnosti, čo vysievať, existujú. Zmysel to má najmä na hriadkach uvoľnených po zbere jarných zelenín, ako sú šaláty, reďkovky, hrach, špenát, jarný kaleráb, ale aj po skorých zemiaky. Pred každým výsevom záhon odburiníme a pohrabeme, no ak treba, tak aj skypríme. V tomto období určite nehnojíme hnojom. Pri výseve zelenín náročných na živiny zapracujeme do pôdy dobre rozložený kompost.

Pri výseve s dôrazom na odrodu

Počas júla sa dajú vysievať aj typicky jarné zeleniny, je však dôležité zvoliť odrodu, ktorá je vhodná na letné vysievanie. Jarné odrody šalátov a reďkoviek by totiž v tomto období rástli priamo do kvetu bez toho, aby vytvorili buľvičky či hlávky. Náznaky buľvičiek by boli drevnaté a mali by nepríjemnú štipľavú chuť, šalátové listy horkú.

Letné odrody sú vyšľachtené tak, aby pod vplyvom tepla a dlhého dňa nešli hneď do kvetu. No musíme počítať so zabezpečením stabilnej zálievky bez väčších výkyvov. Striedanie sucha s vysokou teplotou a vlhka pri daždi alebo zálievke totiž spôsobuje praskanie buliev. Okrem letných odrôd reďkoviek a šalátov môžeme v júli vysievať aj krehkú vodnicu (okrúhlicu), fenikel, niektoré odrody kalerábov či mrkvy.

Mrkva a reďkovka

Tip pre krehké letné reďkovky

Táto zelenina s vegetačným obdobím okolo 35 dní sa tradične vysieva v mesiacoch s krátkymi dňami, máme ju teda spojenú hlavne s jarným a neskôr tiež jesenným obdobím. Väčšina neskorých odrôd na jesenný zber sa vysieva v auguste, ale dajú sa nájsť aj odrody vhodné na výsev o mesiac skôr. Dobrou voľbou je napríklad Kvinta.

Napriek vhodnosti odrody na výsev v tomto teplom období je potrebné reďkovkám dopriať viac starostlivosti. Aby boli krehké, musia mať naozaj stabilnú a pravidelnú zálievku, najlepšie dažďovou vodou. Ak je to možné, v záhonoch medzi riadkami rozvedieme kvapkovú závlahu, ktorá bude zalievať aj bez našej prítomnosti v časovom rozmedzí, ktoré si nastavíme. Jedine pravidelnou zálievkou si zaistíme krehké a nerozpraskané buľvy.

Tabuľka júlových výsevov

Júlové výsadby

Siedmy mesiac v roku je navyše vhodný aj na výsadbu zeleninových priesad vysiatych v júni. Týka sa to predovšetkým hlúbovín, napríklad odrody karfiolu Veronica alebo brokolice Atlantis F1, Calabrese Lucky F1, Steel F1, alebo niektorých kalerábov, napríklad Kossak F1, Korisť F1, Modrava F1.

Automatická závlaha

Automatický závlahový systém je výborným pomocníkom v zeleninovej záhrade. Zabezpečí stabilnú distribúciu vody. Zvyčajne je vhodnejšia kvapková závlaha, ktorá dodáva vodu na pôdny povrch. Postrek studenou vodou na rozhorúčené listy rastliny zväčša dobre neznášajú.

Kvapková závlaha pri uhorkách

Leto je bohaté na škodce

Každý, kto už zeleninu v lete vysieval, určite už vie, že teraz sa oveľa ťažšie bojuje so škodcami ako na začiatku sezóny. Ak sa chceme vyhnúť chémii, môžeme výsevy zakrývať bielou netkanou textíliou. Tú tentoraz nepoužijeme ako ochranu pred mrazom, ale ako bariéru proti šíreniu hmyzích škodcov. Ďalšou výhodou jej použitia je zabezpečenie ochrany pred neúprosným júlovým slnkom, ktoré by mohlo mladé sadenice poškodiť.

Boj so škodcami môže uľahčiť aj výsev do záhona po pozberanom cesnaku. Výrazné arómy totiž fungujú odpudivo pre väčšinu hmyzu. Dobrým pomocníkom je tiež aromatický kôpor, ktorého semená primiešame k výsevom.

 

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku