Hoci prichádza čas zazimovania záhrady, už teraz sa súčasne pripravujeme na novú sezónu. Vysádzame všetky ovocné druhy, cesnak, cibuľu a stále môžeme aj čosi vysievať.
Ozimný cesnak
Nepestujeme ho opakovane na záhone po cesnaku, cibuli a póre. Výsledná vzdialenosť medzi riadkami má byť asi 35 cm, v riadku 12 – 15 cm.
- Výsadba: koniec október, november, prvá polovica decembra
- Zber: júl
- Naša voľba: Širokolistý paličiak ‘Bjetin’ je česká odroda, ktorá nevadí ani osobám s problémami so žlčníkom. V hlavičke je 6 až 10 strukov. Má príjemnú ostrú ušľachtilú chuť. Je veľmi vhodný aj na zber na zeleno.
Medvedí cesnak
Medvedí cesnak je otužilá trvalka. Vysieva sa na jeseň von alebo do pareniska či skleníka. Dopestované priesady vysadíme na jar na vlhké stanovište vo svetlom tieni. Hĺbka výsevu cca 1 cm, výsledná vzdialenosť medzi riadkami má byť asi 15 cm, v riadku 15 cm.
- Výsev vonku: september, október, november
- Zber: apríl, máj
Cibuľa
Vyhovuje jej slnečné stanovište so stredne ľahkou pôdou. Vysádza sa do hĺbky 5 – 10 cm, hlbšie, ako sme zvyknutí na jar. Výsledná vzdialenosť medzi riadkami 25 cm, v riadku 6 – 10 cm.
- Výsadba: september, október, marec
- Zber: apríl (vňať), máj (vňať), jún (cibule), júl (cibule)
- Naša voľba: Sadzačku ozimnej odrody ‘Shakespeare’ možno vysádzať na jeseň alebo skoro na jar. Má pevnú žltú šupku a biele vnútro. Zber jún až júl. Je dlho skladovateľná.
Valeriána poľná
Vyhovuje jej slnečné stanovište až mierny tieň. Na zimu ju môžeme zakryť bielou netkanou textíliou. Hĺbka výsevu cca 1 cm, výsledná vzdialenosť medzi riadkami 15 cm, v riadku 15 cm.
- Výsev vonku: september, október
- Zber: október, november, december, január, február, marec
- Naša voľba: Rýchlorastúca odroda ‘Vit’ má silné tmavozelené listy, ktoré používame ako šalát. Prezimuje vonku.
Ligurček lekársky
Ide o trvalku v kvete vysokú až 2 m. Čerstvé alebo sušené mladé listy používame do polievok a omáčok. Vyhovuje mu vlhšia pôda a polotieň. Mladé rastlinky po vzídení jednotíme, na jar rozsádzame na konečné stanovište. Hĺbka výsevu cca 1 cm, výsledná vzdialenosť medzi riadkami 60 cm, v riadku 50 cm.
- Výsev vonku: september, október
- Zber: apríl, máj, jún, júl, august, september, október
Rukola
Prvé listy zberáme o 4 – 6 týždňov od výsevu. Na stály zber vysievame postupne. Hĺbka výsevu cca 1 cm, výsledná vzdialenosť medzi riadkami 20 cm, v riadku 5 – 10 cm.
- Výsev: celoročne
- Zber: celoročne
- Naša voľba: Odroda ‘Ruca’ je vhodná na celoročný výsev, v zime alebo horúčave vysievame v interiéri. Pridáva sa do šalátov, je vhodná na výrobu pesta.
Šalát hlávkový
Vysievame na záhon a vzídené rastliny chránime pred zimou zakrytím netkanou textíliou. Výsledný rozstup v radoch cca 25 cm, medzi radmi cca 20 cm.
- Výsev: august, september, prvá polovica októbra
- Zber: apríl, máj
- Naša voľba: Odroda ‘Humil’ je vhodná na jesenný výsev a skorý jarný zber.
Mikrobylinky
Žerucha
Žerucha kučeravá je aromatická bylinka. Vyžaduje piesočnatú pôdu bohatú na živiny a veľa vlhkosti. Dá sa vysievať i na navlhčenú gázu alebo klíčiacu misku položenú blízko okna. Zberáme o 7 – 10 dní. Vysieva sa nahusto.
- Výsev vnútri: celoročne
- Zber: celoročne
Hrášok
Mladé rastlinky hrášku sú sladkasté, chrumkavé a šťavnaté. Vysievame do klíčnych misiek alebo na misku so savým papierom. Pestujeme pri okne, aby boli rastliny pekne zelené. Zbierame už po cca 10 dňoch. Používame najmä v surovom stave na chlebík, do polievok, šalátov a pod. Vysieva sa nahusto.
- Výsev vnútri: celoročne
- Zber: celoročne
Brokolica
Klíčne rastliny brokolice sú jemné, šťavnaté a veľmi zdravé. Vysievame do klíčnych misiek alebo na misku so savým papierom. Pestujeme pri okne, aby boli rastliny pekne zelené. Zbierame už po cca 10 dňoch. Používame najmä v surovom stave na chlebík, do polievok, šalátov a pod. Vysieva sa nahusto.
- Výsev vnútri: celoročne
- Zber: celoročne
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Dobrý deň, chcem sa opýtať 1x v živote si idem vypestovať vlastné priesady zo…