Variť naozaj nie. Budete ho zrejme chcieť už jedine piecť. Tento text je o tom, aké má pečené „džemovanie“ výhody. Vyslovene nevýhodu som v porovnaní s varením džemu nenašla.
Jedinú výnimku, ktorú pripúšťam je situácia, pokiaľ sa niekto chce na celý deň zašiť sám do kuchyne a pomaličky variť kvantá džemu po naberačkách na panvici aby mal čo robiť, prípadne aby mu všetci dali svätý pokoj. Pretože pečenie džemu vyžaduje v konečnom dôsledku menej času a aj menej pozornosti, zvládne sa do značnej miery urobiť perfektne sám a tento postup je vhodný pre skúsených aj úplných začiatočníkov.
Základný postup
Potrebujeme akékoľvek ovocie. Prípadne kombinácie ovocí. A to aj stačí na verziu bez cukru.
Kto džemy rád s cukrom, tak cukor (obyčajný alebo fanúšikovia trstinového pokojne aj trstinový). A kto má chuť experimentovať, tak nejaké ďalšie pochutiny ako škoricu, či štamperlík domácej pálenky, rumu či iného alkoholu.
Na pečenie je ideálny plech s vysokými stenami, odskúšanú mám radu – potrieť octom, nič sa potom neprilepí. Žiaden želírovací cukor! Kto veľmi chce, môže dať 2-3 štipky kyseliny citrónovej alebo pokvapkať citrónom a premiešať, no nutné to nie je.
Ako pripraviť ovocie na pečenie
Ovocie si načistíme, nakrájame, odkôstkujeme, čo treba. Následne si môžete vybrať v akom stave pôjde na plech. Ja mám rada ovocie najprv do misky navrstviť a zasýpať postupne cukrom, nech pustí šťavu.
Takže to robím aj pred pečením džemu, no nenechávam ho už nutne takto oddychovať celú noc.
Do hodiny zmes čiastočne pomixujem ponorným mixérom a vylievam na octom potretý plech. Dá sa ovocie nakladať aj rovno na plech, či už s cukrom alebo bez. Pomixovať sa dá aj po upečení, keď sa rozhodnete upraviť konzistenciu až na záver. Všetky(!) možnosti sú správne a dobré a každý si môže vybrať tú, ktorá mu je najsympatickejšia.
Ako piecť
Plech vložíme do rozohriatej rúry na 200°C, keď to celé buble po pár minútach znížime teplotu na 130-150°C. Približne každú pol až trištvrte hodinu obsah plechu premiešame.
Inak je vlastne kuchyňa voľná a síce nemôžete odísť na výlet, ale v zásade môžete popri džeme robiť hocičo, len si naň treba občas spomenúť na miešanie. Máte napríklad čas pripraviť si a vysterilizovať fľašky, do ktorých ho nafľaškujete.
Z riadov je ušpinená spravidla len jedna miska, jeden plech, jedna vareška a riad, ktorý ste použili na čistenie ovocia. Neokvapkáte si sporák, pec je pri pečení džemu úplne čistá.
Ako dlho to bude trvať
To je ťažko povedať takto všeobecne. Záleží od množstva, typu ovocia, veľkosti plechu, v akej veľkej vrstve sa ovocie rozložilo, akú máte rúru a akú výslednú konzistenciu džemu preferujete. Trvať to môže približne 2 a pol až 4 hodiny.
Vždy pri miešaní, približne každú pol až trištvrte hodinu vlastne skontrolujete stav cesty od ovocia k džemu. Najprv bude hmota dosť tekutá, to je fáza, kedy pustí ovocie šťavu. Taká bude minimálne 2- 3 miešania. Potom sa začne pretvárať na tekutý džem a neskôr na tuhší až veľmi tuhý. Ak váhate, či je už v tom správnom stave, pokojne využite klasický test s kvapnutím malého množstva na tanierik.
Nechajte chvíľu vychladnúť a skúste ako sa správa, či je to už ono podľa vášho gusta. Ochutnajte. Ak je všetko podľa očakávaní, vyberajte, fľaškujte. Ak nie, nechajte ho ešte v rúre a vyskúšajte o polhodinu.
Ako ho dostať z plechu do fľašky
Do fľašiek dávame džem okamžite po dopečení, ešte horúci. Využívam na to stredne veľkú dezertnú špicatú lyžicu. Pre istotu som si zvykla potierať alkoholom pomocou vatovej paličky hrdlo fľašky aj viečko.
Otočíme hore dnom na polhodinu, potom otočíme už normálne a necháme v deke pomaličky chladnúť aj do druhého dňa.
Kto má miesto môže skladovať v chladničke, postačí špajza a mal by vydržať aj v bežnej izbovej teplote na tmavom mieste.
Ako experimentovať
Kto rád experimentuje, až tak veľa rád asi neznesie, lebo však chce experimentovať sám. Ale predsa len. Menej je viac. Keď alkohol, tak klasický poldecák na cca 2 kg ovocia stačí. Keď škoricu tak poprášiť, nemusí to byť škoricový džem s ovocím. Keď bylinky, tiež len trochu, ostatné dajte sušiť na čaj. Výborný doplnok je aj vanilka z vanilkového struku. Kto rád ostré, primiešať trošku chilli. Koreniny ako klinček či badián nezabudnúť po dopečení nájsť a vybrať.
Čosi pre konzervatívcov
Ak sa niekomu to pečenie bez konzervantov zdá neuveriteľné, robíte veľké množstvá, rozdávate celej rodine, občas sa džem otvorí aj po dvoch rokoch a potrebujete pocit istoty, že vydrží takmer v akýchkoľvek podmienkach, tak si ho môžete navodiť ešte dodatočným zavarením.
Výhody pečenia:
- zvládne to každý aj bez skúseností
- menej špinavého riadu (a aj ten plech stačí len odmočiť v teplej vode a o pár minút vypláchnuť a bude čistý)
- vyžaduje menej pozornosti a žiadne státie pri sporáku
- ešte lepšia chuť ako pri varení
- netreba okrem ovocia nič, všetko ostatné je len váš výber
- vytvára veľký priestor na experimentovanie
- popri robení džemu máte priestor robiť aj čokoľvek iné
Text a foto: Martina Töröková
Robievate dzem z mirabeliek? Nase su take mini a velmi sa mi do toho nechce,ked…