Najobľúbenejšie obdobie všetkých záhradkárov klope na dvere. Jar má neuveriteľné čaro. Privoláva vône, chute, radosť. Láka nás von, ráno nám klope na okná a my sa nevieme dočkať, kedy zasadíme prvé rastlinky do oddýchnutej zeme.
Baklažán môžeme vysievať už koncom februára. Lahodné plody dozrievajú v lete. Kto by odolal grilovanému baklažánu? Ide o chutnú a zdravú zeleninu, typickú pre letné obdobie. Aj baklažán má však viacero odrôd. Vedeli by ste, ktorá odroda nepatrí k baklažánu?
Plody baklažánu z 90 % obsahujú vodu. Obsahujú veľa provitamínu A, vitamíny skupiny B, kyselinu listovú, horčík, železo, vápnik a vlákninu. Odroda baklažánu BLANCO však neexistuje.
Bobkový list máme doma všetci. S obľubou ho pridávame do prívarkov, polievok, strukovín. Svoj pôvod má v malej Ázii, Iráne a Sýrii, odkiaľ sa rozšíril do oblasti Stredomoria. Vavrín bol v minulosti považovaný za posvätnú rastlinu a sadil sa v blízkosti kostolov. Aký je jeho latinský názov?
V kuchyni sa používa výlučne vavrín pravý, bobkový list – Laurus nobilis.
Jeho intenzívna vôňa je neklamným znakom blížiacej sa jari. Medvedí cesnak nájdete v lese, v okolí jazier a potokov. S akou rastlinou si ho môžete ľahko pomýliť?
Lístky tejto rastliny patria k prvým, ktoré rastú po snežienkach. Pozor! Medvedí cesnak má listy podobné konvalinke, a tak môže ľahko dôjsť k zámene. Navyše v niektorých oblastiach Slovenska môžu rásť približne v rovnakom čase.
Poznáte dúšku tymianovú? Tymian je malý a voňavý polokrík, v Európe sa pestuje ako liečivá bylinka. Často je vďaka podobnému názvu zamieňaný s materinou dúškou. Viete, vďaka akej látke je tymian taký výnimočný v liečiteľstve?
Tymian obsahuje 2 % silice, ktorej hlavnou zložkou je tymol. Tymol je vzácna, dezinfekčná látka. Rozpúšťa hlieny, používa sa ako kloktadlo pri zápale priedušiek.
Už viac ako 5000 rokov sa aloe vera využíva v ľudovom liečiteľstve na široké spektrum zdravotných problémov. Po stáročia bola považovaná za rastlinu odháňajúco zlo a prinášajúcu šťastie. V rôznych krajinách bola využívaná na rôzne liečivé i skrášľovacie procedúry. Filipínci využívali aloe pri chorobe beri-beri. Viete, o akú chorobu ide?
Po tisícročia sa aloe vera využíva aj na dezinfekciu, urýchlenie hojenia rán a popálenín.
Ktorý záhradkár by nepestoval papriky? Pri ich pestovaní však často narazíme na komplikácie. Ako sa volá fyziologická porucha, ktorou papriky zvyknú trpieť? Typické je pre ňu takéto hrboľatenie listov paprík.
V blízkosti žilnatiny, najmä na spodnej strane listov priesad paprík a čili sa objavujú drobné bradavičnaté útvary, ktoré postupne pribúdajú. Tie sú pevnou súčasťou listu, nedajú sa zotrieť a pripomínajú rozsypaný piesok. Ide o bunky, ktoré vďaka vysokej vlhkosti hypertrofovali.
Mnohé rastliny zo záhrady dokážu pomôcť udržať náš duševný stav v rovnováhe. Ak ste v napätí a strese, siahnite po overených, viac či menej známych bylinkách. Šišiak bajkalský pôsobí ako sedatívum, upokojuje myseľ a pomáha pri prepracovanosti. Poznáte jeho latinský názov?
Šišiak je trvalka, ktorá rastie na štrkovitých a kamenistých pláňach Ďalekého východu.
Lastovičník účinne lieči bradavice, za istých okolností je však prudko jedovatý. Žltooranžová šťava lastovičníka obsahuje viacero toxických alkaloidov. Niektoré z alkaloidov sú silne toxické, najmä pre centrálnu nervovú sústavu. Jeden z nich priaznivo ovplyvňuje dych a obehové funkcie. Vo vyšších dávkach je však toxický. Jeho názov znie...
Nesprávna manipulácia s lastovičníkom môže mať toxický a narkotický účinok.
Alchemilka je považovaná za ženskú bylinku. Hovorí sa, že napomáha normalizovať hormóny. Zároveň podporuje plodnosť. Má množstvo ľudovo zaužívaných názvov. Poznáte niektoré?
Alchemilka podporuje trávenie, pomáha pri hnačkách, urýchľuje hojenie rán a pomôže aj pri problémoch s vyrážkami. Posilňuje srdce a prečisťuje krv. Pomôže pri krvácajúcich ďasnách a všetkých problémoch v ústnej dutine a v hrtane. Hojí v podstate všetky zápaly v tele.
Migrénovník je rastlina, pri ktorej názve okamžite nadobudnete pocit, že o nej viete všetko. Áno, využíva sa na bolesti hlavy a migrénu, má však aj mnoho ďalších pozitív. Čo však viete o jeho pôvode?
Migrénovník svojou vôňou odpudzuje mole a komáre. Vyložte si ho v sezóne na terasu či balkón, okrem bolestí hlavy odoženiete aj nepríjemný hmyz.
Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…