Efektívne a plánované sadenie dokáže úrodu vždy znásobiť. Pri vysádzaní musíme brať do úvahy aj znášanlivosť jednotlivých druhov. Mnohé tipy, ako usporiadať záhradku poznáme ešte od svojich babičiek, no iné budú pre vás možno novinkou.
Vzájomná znášanlivosť plodín závisí od mnohých faktorov. Interakcia medzi jednotlivými organizmami sa nazýva:
Výbornou voľbou proti škodcom je vytvorenie akýchsi záhonov pre hmyzích predátorov. Vysadené rastliny majú funkciu lákania škodcov. Viete, ktorá rastlina záhradu zbaví háďatiek?
Rastliny sa navzájom dokážu chrániť pred chorobami a škodcami. Snáď najznámejšou dvojicou obľúbených susedov je kombinácia:
Naopak, viete, ktoré dvojice plodín sa priam neznášajú?
Zemiaky sú vcelku neznášanlivé. Ktorá trojica rastlín im doslova "nevonia"?
Mnohé rastliny sa navzájom chránia. Plody jablone proti chrastavitosti poľahky ochránime, ak v blízkosti zasadíme:
Pažítka totiž chráni jadroviny pred hubovými chorobami, hlavne pred chrastovitosťou. A nielen pažítka, akákoľvek rastlina z čeľade cesnakovitých, takže teoreticky pomôžu hoci aj okrasné cesnaky.
Tušíte, aké susedné rastliny zvýraznia chuť malín?
Nešťastné susedky, aj tak by sme mohli pomenovať dvojicu rastlín, ktoré majú rovnakých škodcov. Tušíte, o ktoré rastliny ide?
Takýmito škodcami sú napríklad kvetovka jahodová a roztočník jahodový.
Chuť obľúbenej reďkovky veľmi príjemne zvýrazní v susedstve vysadená:
Rastlina, silne odolná voči chorobám a škodcom ochráni aj svojich susedov. V ovocných sadoch sa na ochranu voči škodcom často sadí kukurica, no táto plodina ju hravo nahradí.
Konopa siata má vysoko fytocídny účinok. Pomáha predchádzať výskytu a šíreniu nebezpečných škodcov a chorôb na listoch. Takéto účinky má aj kukurica, kôpor, ale aj rajčiny.
Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Pro všechny vaše finanční potřeby se organizace finance plus věnuje poskytování…