Aj vy túžobne očakávate víkend a netrpezlivo sledujete striedavo oblohu a predpoveď počasia? Máte plnú hlavu plánov čo, kde a ako tento rok zasadiť? Obľúbený čas všetkých záhradkárov práve nastal a s ním aj ideálny moment na oprášenie záhradkárskych vedomostí.
Detoxikuje pečeň, upravuje trávenie a právom ho môžeme nazvať kráľom bylín. Pestrec mariánsky je bodliak s výnimočnými zdravotnými benefitmi. Viete, ako sa nazýva látka, ktorej vďačí za svoju výnimočnosť?
Pestrec mariánsky, silybum marianum, je známy tiež ako ostropestrec, strieborný bodliak, Kristova koruna alebo podstrel. Chráni žlčník, obličky, je výborným nástrojom na odbúranie toxínov z tela a na detoxikáciu pečene.
Chrumkavé reďkovky na začiatku jari sú skutočným pôžitkom. Okrem toho, že majú minimum kalórií, podporujú zdravé trávenie. Viete, kedy boli vyšľachtené prvé odrody reďkoviek tak, ako ich poznáme dnes?
Reďkovka pochádza z východnej Ázie, v našich končinách sa rozšírila až v druhej polovici 18. storočia. Patrí medzi najstaršie pestované plodiny. Reďkovka pôsobí antibakteriálne a antimykoticky.
Táto rastlina vás uchváti! Je typická jedinečnými kvetmi s puncom exotiky, no to nie je všetko. Jej plody vynikajúco chutia a navyše, celá rastlina je liečivá. Spoznáte ju podľa fotografie?
Mučenka (Passiflora) má fascinujúce kvety, ktoré ju zdobia od mája do septembra. Rozdiely medzi jednotlivými odrodami sú v sfarbení a aj vo veľkosti kvetov. V ideálnych podmienkach vytvorí jedlé plody s výbornou chuťou, ktoré poznáme pod názvom marakuja.
Bôb, pochádzajúci zo Stredomoria, v Európe vo väčšine kuchýň nahradila fazuľa. Táto strukovina je napriek tomu výborným obohatením jedálnička. Množstvom a obsahom plnohodnotných bielkovín v suchom stave konkuruje sóji, má však menej tukov. Niektoré odrody bôbu sú určené na konzumné účely a iné ako krmivo pre zvieratá. Vyberte správne odrodu, ktorá je určená do nášho jedálnička.
Bôb je stará kultúrna plodina. Je bohatšia na bielkoviny ako sója, obsahuje viac vlákniny, no zároveň obsahuje menej sacharidov a tukov.
Naplánovať hriadky s podčiarknutím dôrazu na to, čo s čím sadiť, si niekedy vyžaduje značné úsilie. Správne vybrané výsadbové kombinácie môžu podporiť synergické vzťahy medzi rastlinami. Niektoré rastliny môžu pôsobiť proti škodcom susediacej rastliny alebo naopak, ako susedia spolu nevychádzajú. Viete, akého suseda neobľubuje hrach?
Hrach znáša mrkvu, reďkovku, uhorky, fazuľu. Neznáša cibuľu a cesnak.
Viete identifikovať rastlinu, ktorá v stredoveku slúžila proti urieknutiu, v 2. svetovej vojne sa používala ako morfium a v súčasnosti pôsobí ako sedatívum?
Valeriána bola populárna aj počas druhej svetovej vojny, kedy sa podávala vojakom na zmiernenie úzkosti. Súčasne slúžila ako alternatíva morfia na liečbu bolestí a ťažkých zranení.
Chmeľ patrí k starým kultúrnym rastlinám. Vzhľadom na široké spektrum liečivých účinkov sa stal nielen súčasťou pivovarníctva, ale aj farmaceutického a kozmetického priemyslu. Chmeľ je výnimočný svojimi protivírusovými, antioxidačnými a protirakovinovými účinkami. V kvetoch sa nachádza prášok, nazývaný aj chmeľová múčka, vďaka ktorému má pivo typickú horkú chuť. Viete jeho názov?
Prvé údaje o pestovaní chmeľu na našom území sú už z roku 859. Podľa uchovaných záznamov z 11. storočia bolo pivo, resp. chmeľ príčinou choroby hlavy – hlavy bôľu.
Lastovičník je trvácna bylina so žltými kvetmi. Je známy najmä tým, že úspešne lieči bradavice. Žltooranžová šťava lastovičníka síce obsahuje viacero toxických alkaloidov, no kvapnutím na miesto bradavice či otlaku je liečivá. Poznáte latinský názov tejto rastliny?
Lastovičník väčší, Chelidonium majus, pochádza zo Stredomoria a v súčasnosti je rozšírený po celej Európe, v Ázii a v Severnej Amerike. U nás rastie na zaburinených stanovištiach, popri cestách, plotoch, v priekopách. Je účinný aj ako ekologický prostriedok proti voškám.
Na fotografii vidíte krásny, výrazný a univerzálny okrasný strom, ktorý poteší na ulici, na priedomí aj na dvore. Legenda hovorí, že jeho kvety boli pôvodne biele, ale od hanby zružoveli.
Hovorí sa mu aj Judášov strom, pretože podľa biblickej legendy sa na takomto strome obesil Judáš.
Domáci pestovateľ si môže kontrolovať a vyhodnocovať obsah cukru v plodoch pomocou optického prístroja, ktorý pomocou lomu svetla indikuje mieru cukornatosti v šťave. Je obľúbený u včelárov, potravinárov aj záhradkárov.
Refraktometer je jednoduchý optický prístroj, ktorý pomocou lomu svetla indikuje mieru cukornatosti v šťave.
Zdieľajte svoj výsledok:
Text: Mgr. Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Rok 2017 sa nám pomaly končí a nastal čas bilancovania a novoročných predsavzatí…