Ľadový, kučeravý aj trhací šalát: Vysaďte si tento rok do záhrady nami odporúčané odrody

Ľadový šalát je pevnejší ako hlávkový a vydrží dlhšie v chladničke. Naopak, svoje miesto si u nás stále hľadá rímsky šalát. Svojou atraktivitou a farebnosťou listov nás lákajú kučeravé šaláty, ako aj takzvané trhacie šaláty postupným zberom.

Druhy šalátov a ich odporúčané odrody
Foto: Shutterstock

Ľadový šalát

Pevná, uzatvorená hlava plná prekrývajúcich sa chrumkavých listov je to, čo z ľadového šalátu (Lactuca sativa var. capitata nidus tenerimma) robí obľúbenú šalátovú zeleninu posledných rokov. Okrem zelených hlávok existujú aj odrody s červeným sfarbením.

Pri nízkej teplote tesne nad nulou a vysokej vzdušnej vlhkosti vydrží odrezaná hlávka dva týždne. Od marca si môžeme v parenisku, fóliovníku alebo skleníku predpestovať priesady, ktoré koncom jari vysadíme na stanovište. Možný je aj priamy výsev von na záhon, a keď budú mať mladé rastliny 2 až 4 pravé listy, rozsadíme ich do rozstupov cca 30 × 35 cm. Klíči pri teplotách od 10 do 18 °C.

Porast pravidelne zavlažujeme. Pri nepravidelnej zálievke a teplom počasí sa môže stať, že vnútorné listy ďalej nerastú a hlávka praskne. Dobrými susedmi sú reďkovky, špenát, ale aj paradajky. Porast opatrne odburiňujeme a môžeme mulčovať. Konzumujeme ho v čerstvom stave. Na priebežný zber uplatníme postupný výsev a výsadbu.

Odporúčané odrody

  • Larsen’ – poloskorý, celoročný: Je určený napestovanie vonku a odolný proti plesni šalátovej. Hlávka je stredne veľká až veľká, dobre uzavretá a prekrytá listami. Vegetačné obdobie od výsevu je 80 dní.
  • Maximo’ – poloneskorý: Má mohutné voľnejšie hlávky, z ktorých sa po rozrezaní ľahko rozoberajú matne zelené listy. Je vysokoodolný proti vybiehaniu do kvetu. Vysieva sa od marca do júna. Rozstupy sú vzhľadom na veľkosť hlávok 40 × 40 cm.
Odroda ľadového šalátu ‘Maximo’
Odroda ‘Maximo’ Foto: Semo
  • Stamir’ – neskorý, celoročný: Je určený napestovanie vonku a odolný proti plesni šalátovej. Má pevnú stredne veľkú až veľkú kruhovitú hlávku so strednou hustotou. Vegetačné obdobie od výsevu je 80 – 90 dní.
  • Ledano’ – veľmi skorý, na jarné a jesenné pestovanie: Má netypické žltozelené a jemne bublinkaté krehké listy.

Rímsky šalát

Vytiahnuté a zvlnené listy rímskeho šalátu (Lactuca sativa var. longifolia) vyrastajú pomerne vzpriamene v ružici a môžu mať až 40 cm. Stáročia až tisícročia sa pestoval v Egypte a v Stredomorí. Má pevnejšiu štruktúru pletív ako klasický hlávkový šalát. Existuje aj odroda, ktorá sa pestuje pre zhrubnutú stonku.

Priesady predpestujeme vo februári až v marci. Od apríla do júla ho vysievame priamo. Vhodné rozstupy sú 30 – 35 × 30 – 35 cm. Pôdu počas pestovania zalievame, vhodnými susedmi sú hrášok alebo reďkovky. Zberáme tak, že ružicu s listami odrežeme tesne nad pôdou.

Pri odrodách rastúcich otvorenejšie môžeme listy približne týždeň pred zberom zviazať, vnútorné listy tak budú jemnejšie. Vnútorné listy sú výborné na surovú konzumáciu v šalátoch, vonkajšie, ak sú už tvrdšie, môžeme dusiť a pripraviť podobne ako špenátové listy. V chladničke zabalený vo vlhkej utierke by mal vydržať niekoľko dní.

Odporúčané odrody

  • Little Gem’ – mini, celoročný: Je krehký ako ľadový šalát a sladký ako klasický hlávkový. Je vysokoodolný proti chorobám. Od jari do jesene sa pestuje vonku, v zime v krytých priestoroch skleníka alebo v kvetináči za oknom.
  • Galander’ – poloskorý: Je určený na poľné pestovanie. Má široko elipsovitú, otvorenú a stredne veľkú až veľkú hlávku. Je odolný proti vybiehaniu do kvetu. Vegetačné obdobie od výsevu je 65 – 75 dní.
Odroda rímskeho šalátu ‘Gelbus’
Odroda ‘Gelbus’ Foto: Semo
  • Gelbus’ – maxi, na jarné a jesenné pestovanie: Veľké, guľovité a dobre uzavreté hlávky sú tvorené jemne bublinatými, krehkými a chutnými listami. Rozstupy minimálne 40 × 40 cm.
  • Galba’ – červený, na jarné a jesenné pestovanie: Zberajú sa naraz celé hlávky alebo po jednotlivých listoch už o 55 dní od výsevu.

Tip redakcie

Šaláty konzumujeme prednostne v čerstvom stave. Ak ho máme prebytky, môžeme z neho v kombinácii s inými bylinkami vyrobiť pesto, výborná je i polievka so zemiakmi, zásmažkou, trochou cesnaku, čierneho korenia a smotanou.

Kučeravý šalát

Kučeravé šaláty (Lactuca sativa var. crispa) netvoria hlávky, ale rovnomernú ružicu výrazne skučeravených listov v tvare akejsi pologule. Pestujeme ich podobne ako hlávkový šalát prevažne na jar. Je dostupný v mnohých farebných odrodách, čo spestrí jedlá v našej kuchyni. Odporúčaný výsledný rozstup pri type lollo je 25 – 30 × 20 – 25 cm. Zberáme ho odrezaním tesne nad pôdou, ideálne skoro ráno. V chladničke vydrží zabalený vo vlhkej handričke približne dva dni. Na opakovaný zber vysievame priebežne každých cca 14 dní.

Odporúčané odrody

  • Rekord’ – stredne skorý až neskorý: Odroda typu ‘Lollo Biondo’ je vhodná na jarnú, letnú a jesennú úrodu. Listy sú svetlozelené, jemne až stredne bublinaté a s výrazne zvlneným okrajom. Je veľmi odolná proti vybiehaniu do kvetu.
  • Dubagold’ – poloskorý: Listový šalát odolný proti vybiehaniu do kvetu je vhodný na poľné pestovanie a zberať sa dá na jar, v lete i na  jeseň. Polovzpriamené až vodorovné svetlozelené listy sú stredne bublinaté.
Odroda kučeravého šalátu ‘Dubagold’
Odroda ‘Dubagold’ Foto: Semo
  • Merlot’ – stredne skorý: Odroda typu Lollo Rosso vhodná na jarné, letné a jesenné zbery má svetločervené, mierne lesklé a bublinaté listy s výrazne zvlneným okrajom. Je vysokoodolná proti vybiehaniu do kvetu.

Trhací/baby leaf šalát

Týmto pojmom sa označuje zelenina, ktorá sa zberá veľmi mladá. Použiť na to môžeme prakticky každý šalát, ale najlepšie sú pre svoju krehkosť a chrumkavosť ľadové šaláty. Listy z rastliniek ostriháme nie postupne ale naraz tak, aby srdiečko ostalo nepoškodené. Z jedného výsevu zberáme až trikrát.

Pod sklom ho môžeme pestovať už od januára, v marci až apríli vysievame priamo. Jesenné výsevy vydržia pod krytom až do októbra, začiatku novembra. Na opakovaný zber vysievame každých 14 dní. Medzi radmi necháme 20 centimetrov, prebierkou rastliny vyjednotíme na 3 až 5 centimetrov. Okrem záhonov ho môžeme pestovať aj v nádobách na terase či na balkóne.

Odporúčané odrody

  • Dark Roden’ – poloskorý, na jarné a jesenné pestovanie: So zberom tohto nápadne kučeravého červeného šalátu sa začína, keď je vytvorených 5 – 7 listov, a končí pri vybiehaní do kvetu.
  • ‘Dubáček’ – celoročný: Dá sa pestovať ako trhací, ale aj ako ružica svetlozelených, silne laločnatých listov. Je odolný proti vybiehaniu do kvetu.
Odroda trhacieho šalátu ‘Verala’
Odroda ‘Verala’ Foto: MoravoSeed
  • Americký hnedý’ – neskorý: Hnedočervené zvlnené listy zberáme opakovane.
  • Verala’ – celoročný: Dá sa zberať postupne odlamovaním intenzívne červených listov z vonkajšej strany alebo ako celé ružice. Je odolný proti vybiehaniu do kvetu i proti plesni šalátovej.
  • Lollo Bionda – skorý: Svetlozelené kučeravé listy zberáme postupne alebo naraz ako ružicu.

Text: Monika Felixová
Foto: Semo, MoravoSeed, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku