Machovka, čerešňa Inkov: Jedovaté plody sa po dozretí stávajú superpotravinou aj zdravou ozdobou dezertov

Machovka peruánska stále patrí medzi menej známe druhy ovocia. Príjemná jahodová chuť drobných plodov ukrytých v ľahkom mechúriku ju však radí medzi delikatesy.

Plody machovky peruánskej - physalis
Foto: Shutterstock

Machovka peruánska (Physalis peruviana)

Machovka peruánska sa považuje za prírodný liek. Pomáha s detoxikáciou, lieči reumu, choroby močového ústrojenstva a odporúča sa i v rekonvalescencii.

Patrí do čeľade ľuľkovité. Je celá jedovatá, dokonca aj nezrelé plody obsahujú alkaloidy. Jedlými sa stávajú až po dozretí. Sú guľovité s ovocnou chuťou, vyniknú ako zdravá ozdoba dezertov aj v rôznych zaváraninách.

Energetická hodnota plodov prekračuje 50 kcal. Obsahujú sacharidy a vlákninu, vitamín A, B1 a B3, C a rutín, z minerálov draslík, fosfor, železo a vápnik. Plody sú považované za superpotravinu.

Ako pestovať machovku

Machovka patrí vo svojej domovine medzi vytrvalé rastliny, u nás však neprezimuje, preto ju pestujeme ako letničku. Každý rok musíme predpestovať nové sadenice. Keď zvládneme dopestovať sadenice paradajok, poradíme si aj s machovkou. Obidva druhy sa vysievajú v marci až apríli do skleníka alebo tepla interiéru.

Machovka peruánska pochádza zrejme z teplých oblastí Južnej Ameriky. Semená vysievame v marci a apríli do hĺbky 3 mm. Po vyklíčení rastliny pikírujeme do väčších kvetináčov, z ktorých ich sadíme na vonkajší záhon po polovici mája. Sadenice vysadíme na čo najteplejšie stanovište záhrady, ideálne na juh na plné slnko.

V kvalitnej hlbokej a dobre priepustnej pôde dorastie do výšky okolo 120 cm. Keď dosiahne výšku viac ako pol metra, priviažeme ju k opore. Hnojenie nie je nutné, avšak počas sucha rastliny zalievame, hlavne v období kvitnutia a tvorby plodov.

Machovka peruánska (Physalis peruviana)
Foto: Shutterstock

Kedy zbierať plody a ako ich uskladniť

Zrelé plody zbierame po zožltnutí mechúrika, približne v septembri a októbri. Mechúrik, čiže kalich z plodov čoskoro odstránime, aby plody nezhorkli.

Plody je možné uchovať v chlade a suchu niekoľko mesiacov, dobre sa skladujú napríklad v chladničke. Dajú sa tiež spracovať do podoby sirupu a džemu.

Viete, že…

… druh machovka peruánska sa tiež ľudovo nazýva egreš Mysu dobrej nádeje?
… plody sa musia zberať pred príchodom prvých mrazov? Tie nedozreté stačí dať do miestnosti s bežnou izbovou teplotou, kde postupne dozrejú.
… plody je možné aj sušiť? Sušené sa pridávajú do bylinkových čajov proti reume a na prečistenie krvi.
… machovka peruánska tvorí mechúriky zelenej farby, ktoré sa pri dozrievaní menia do žltohneda? Známejšia okrasná machovka, tzv. židovská čerešňa (Physalis alkekengi), sa vyznačuje sýtooranžovými mechúrikmi. Jej plody sú porovnateľné s okrasným druhom a v menších množstvách sú tiež jedlé. Chutia po jahodách a voňajú po zrelom ananáse.

Naša voľba odrôd

  • Machovka peruánska (Physalis peruviana) má oranžové bobule v kalichu béžovej farby.
  • Machovka hranatá (P. angulata) je vysoká iba cca 40 cm, preto sa hodí aj na pestovanie v nádobách, plody majú chuť podobnú egrešom.
  • Machovka (P. coztomatl) je nízky druh ideálny na pestovanie v kvetináči, plody majú citrusovú chuť, prezýva sa machovka grepová.
  • Machovka lepkavá (P. philadelphica) má žlté dužinaté plody, ktoré sa používajú pri výrobe.

2 spôsoby, ako ju pripraviť

Džem z machovky

1 kg umytých plodov roztlačíme v hrnci, podlejeme vodou a varíme domäkka. Po rozvarení prepasírujeme, pridáme 750 g kryštálového cukru a veľkú štipku kyseliny citrónovej. Varíme dovtedy, kým džem zhustne.

Džem z machovky peruánskej
Foto: Shutterstock

Machovka v čokoláde

Mechúrik otvoríme a otočíme smerom k stopke. Vo vodnom kúpeli rozpustíme kvalitnú horkú čokoládu, do ktorej namáčame plody vopred vychladené v chladničke. Mechúrik pomôže pri namáčaní a bude aj ozdobou. Použijeme na ozdobenie torty alebo dezertov.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku