Ak si raz na jej výraznú chuť zvyknete, ťažko sa jej vzdať aj mimo hlavnej sezóny rastu. Dobrých spôsobov ako uchovať bazalku je viacero.
Pesto, mrazenie, ale najjednoduchšie je najobyčajnejšie nakladanie do oleja. Aktuálne je vhodný čas úrodu čiastočne pozbierať a uložiť na neskôr. Zvyšok rastliny poslúži ešte do mrazov.
Lístky stačí nazbierať, väčšie natrhať na menšie časti a toto naložiť do oleja. K dispozícii tak budete mať nonstop čerstvú bazalku do studenej aj teplej kuchyne. Nebudete musieť čakať ani sekundu na rozmrazovanie a v zimných mesiacoch určite poteší aj prirodzene ochutený olej.
Bazalka v oleji. Ako na to?
Je to jednoduchý postup, stačí dodržať len pár pravidiel. Pripravíme si ingrediencie:
- čerstvé listy bazalky
- olej (olivový/slnečnicový)
- soľ
- cesnak na plátky
Nakladať budeme do malých sklených pohárikov. Na začiatok nalejeme trochu oleja a začíname vrstviť lístky, pomedzi povkladáme cesnak, ak ho obľubujete a priebežne posypeme aj soľou.
Postupne zalievame olejom. Napokon zalejeme na záver tak, aby nič netrčalo nad jeho hladinu. Takto naložená bazalka putuje na chladné miesto. Ak nemáte špajzu, lepšie bude použiť chladničku. Vydrží v nej takto aj rok.
Olivový vs. slnečnicový olej
Tieto oleje sa správajú rôznym spôsobom. Ani jeden nie je horší alebo lepší, je to otázka vkusu. Pri olivovom oleji treba počítať s tým, že v chlade začne kryštalizovať, tuhnúť. Mne osobne to vôbec neprekáža, naopak mi to vyhovuje.
Takto naložené bazalky zvyknem na vhodné pečivo nakladať úplne priamo. Bez ničoho ďalšieho. Napríklad na hrianku. Len si navrch naložíte bazalkové listy obalené olivovým olejom, všetko je hneď akurát posolené, jemne zatuhnuté a prevoňané cesnakom. Lístky sú čerstvé, ale o poznanie mäkšie ako boli v momente zberu. Na konci, keď už ostane len olej, to je malý domáci poklad, výborný napríklad na primiešanie do cestovín. Posypete parmezánom a už nič viac netreba.
Slnečnicový olej v chlade nemení svoju konzistenciu, ostane redší tekutý. Nakladám do oboch. Preferujem ale olivový.
Mohlo by vás zaujímať: Čo si vyžaduje správne zazimovanie tymianu
Potrebujete šetriť miesto? Vyrobte si bazalkové pyré!
Do oleja sa dá bazalka nakladať aj v mixovanom stave, nie vcelku. Volám to polovičné pesto, pretože podiel oleja bude vyšší ako pri bežnom postupe. Niekto to volá bazalkové pyré. Týmto spôsobom dokážete na minimálnom mieste uskladniť maximum úrody, skrátka natrepete do jednej fľaštičky viac, ako keď nakladáte celé lístky. Drobné nevýhody tohto spracovania?
Zašpiníte si mixér a výsledok bude silno koncetrovaný. Takže pyré zrejme nebudete s chuťou vyjedať priamo z fľašky. Ale spolu s jedlom je super. Do fľašky to nakladáme tak, aby sa dalo doliať ešte aspoň 2 cm oleja navrch. Naberáme lyžičkou, samozrejme vždy čistou.
Moje pyré má zvláštnu mätúcu farbu, ale to je väčším podielom fialovej odrody. Keď sa robí len zo zelených lístkov je to zelenšie. Použitie napríklad na dochutenie rajčinovej polievky.
Bazalky nikdy nie je dosť
September je zároveň dobrou príležitosťou vysiať aj úplne najčerstvejšiu rastlinu do menšieho črepníka, ktorú približne o mesiac presťahujete do interiéru, aby nezamrzla.
Na Vianoce si tak budete môcť šalát ozdobiť úplne najčerstvejšou verziou. Minulý rok som na čerstvú aj zabudla, keď som zistila, že nakladaná v oleji je taká perfektná!
Text a foto: Martina Töröková
prosím o informáciu ohľadom bazalky.... o aký ide druh...dík