Jar je síce ešte ďaleko, ale všetci, ktorí si sami pestujú najrôznejšie plodiny, vždy od prelomu roka spriadajú plány na tohtoročné výsevy a výsadby. Je pritom jedno, či ide o klasické záhradky, vyvýšené záhony a skleníky, alebo len o malé balkóny a terasy s obmedzenými možnosťami.
Ponuka najrôznejších osív je dnes dostupná pre všetkých pestovateľov. Aby sme zjednodušili výber z obrovského množstva variantov, prinášame výber najúspešnejších noviniek i osvedčených odrôd odskúšaných záhradkármi.
Medzi prvé druhy zeleniny, ktoré predpestujeme, patria pre dlhší čas klíčivosti a predpestovania zelery. Ideálny čas na výsev je január, ale skoré odrody buľvových zelerov možno vysievať ešte aj v priebehu februára. ASTERIX F1 je práve vďaka vegetačnému obdobiu 130 dní od výsadby stále vhodný na aktuálne výsevy až do konca februára. Jeho buľvy dorastajú do väčšej veľkosti a dá sa zberať celý i s vňaťou už za 90 dní od vysadenia. Termín výsadby volíme uvážene, aby nedošlo k podchladeniu sadby tzv. jarovizáciou a k následnému nežiaducemu vybiehaniu do kvetu. Teplota nesmie poklesnúť pod 5 °C, a to platí aj pri otužovaní sadeníc ešte v sadbovačoch.
Február je ideálnym obdobím na výsadbu paprík, ktoré sú obľúbené medzi záhradkármi a ich pestovanie sa neustále rozširuje, rovnako ako ich sortiment. MoravoSeed v súčasnosti udržiava viac ako 60 odrôd paprík, z toho 36 je zaradených do HOBBY série v malých farebných baleniach. Ostatné sú dostupné v kategóriách Voľne vážené osivo alebo Balenie pre profesionálov určených pre väčších pestovateľov.
Podľa spôsobu pestovania vyberáme aj vhodné odrody. Väčšinu možno pestovať v skleníkoch a fóliovníkoch vrátane odrôd určených primárne na pole. Poľné papriky sú prevažne ranejšie a ich rastliny stabilnejšie, takže lepšie zvládajú vonkajšie poveternostné vplyvy. Z noviniek určených do skleníkov stojí za vyskúšanie TONGUA F1 s jasne červenými úzkymi a dlhými plodmi s dĺžkou 25 – 35 cm a hlavne podmanivou sladkou chuťou. Milovníkom pikantných jedál by nemala uniknúť odroda pálivého kozieho rohu HARRIET s typicky hladkými, úzko trojuholníkovitými plodmi, ktoré možno zberať už v žltozelenej farbe v botanickej zrelosti, ale ich sila vynikne pri dozretí do červenej farby, keď je obsah kapsaicínu na dostatočne ostrých 10 – 30-tis. SHU. Zaujímavosťou je novinka minipapriky RELA, ktorá získava obľubu vďaka vysokému výnosu menších červených plodov s dĺžkou 8 – 10 cm a príjemnou sladkastou chuťou a využíva sa ako desiatová paprika vo forme prílohy do desiatových boxov. Jej výhodou je aj možnosť univerzálneho pestovania vrátane možnosti umiestnenia na balkóny a terasy v nádobách od 15 l. Z jednej rastliny možno potom získať 50 – 70 chutných papričiek.
Ďalšou plodinou, ktorú možno vysievať vo februári a ďalej potom od marca vo všetkých formách, je šalát.
Medzi prvé odrody vhodné na včasný výsev od januára i skôr až do konca februára je APOLLO s menšou hlávkou s hmotnosťou 100 – 150 g, na reze so zelenožltou farbou a krehkými listami, ktoré oceníme ako prvý výdatný zber listovej zeleniny. Apollo je typický jarný šalát na studené rýchlenie v nevykurovaných skleníkoch a pareniskách. Na celoročné pestovanie je potom určený hlávkový šalát ADINAL s rezistenciou proti plesni šalátovej a vírusovej mozaike šalátu. Z ľadových šalátov vyniká jedinečná novinka červeného ľadového šalátu DEREL s vysokým obsahom zdraviu prospešného antokyánu. Na jarné a jesenné pestovanie potom môžeme voliť nový rímsky šalát GALBA s ďalšími červenými listami, ktoré možno zberať aj postupným česaním a výborne sa hodia do rozkrojených desiatových bagiet.
Kompletný sortiment osív MoravoSeed CZ je dostupný na www.moravoseed.cz a pre slovenských pestovateľov na www.koba-zahrada.sk.
Zdroj: PR text MORAVOSEED CZ a.s.
Pls ktorá značka osív sa vám javí ako najlepšia? S ktorou ste spokojní?