Mrkva je nepostrádateľnou surovinou pre mäsové i zeleninové polievky, dajú sa z nej piecť výborné torty a koláče, pripravovať rôzne šaláty. Skvelo chutí aj odšťavená.
Výživová hodnota
V mrkve je najvýznamnejší obsah farbív – karotenoidov, z nich najmä prítomnosť betakaroténu (syn. provitamín A), z ktorého sa v tele tvorí vitamín A. Obsahuje aj vitamíny C, B, E, minerálne látky, vlákninu a antioxidanty. Energetická hodnota 100 g surovej mrkvy je cca 109 kJ (26 kcal).
Ako pestovať mrkvu
Vyhovuje jej nadmorská výška do cca 500 m n. m. (kukuričná a repárska oblasť). Korene sa dobre vyvíjajú v ľahších a hlbokých pôdach bez kameňov s pH okolo 6,5. Najvhodnejšie sú piesočnatohlinité a hlinitopiesočnaté pôdy. Záhon s ťažkou pôdou môžeme vylepšiť zapracovaním piesku. Mrkva je rastlinou II. trate. Na rovnakom mieste ju nepestujeme 4 až 6 rokov. Koncom februára až v marci sa vysievajú skoré odrody so zberom asi 4 – 5 mesiacov od výsevu. Neskoré odrody sa vysievajú v apríli so zberom o 6 až 7 mesiacov. Hĺbka výsevu je 1 až 2 cm. Po vyrastení pravých listov ju ručne jednotíme. V prvej polovici sezóny je náročnejšia na závlahu.
Zber
Zbierame nielen podľa aktuálnej potreby, ale aj podľa odrody, skoré od júla, neskoré približne v septembri až októbri, avšak pred mrazmi. Zrelosť poznáme aj podľa žltnutia až červenania listov. Deň pred zberom hriadku zavlažíme, aby sa korene rýľom lepšie vyberali.
Uskladnenie
Krátkodobo mrkvu skladujeme v chladničke pri teplote 5 – 6 ⁰C. Dlhodobo skladujeme najmä neskoré odrody, najlepšie v pivnici pri teplote +1 ⁰C a vlhkosti 95 %. Pred dlhodobým skladovaním odrežeme listy, korene zľahka očistíme od pôdy a uložíme do debničiek s pieskom tak, že mrkva je do piesku ponorená až kúsok pod srdiečko.
Viete, že…
… mrkva je dvojročná rastlina? V prvom roku tvorí koreň a listovú ružicu, až v druhom roku pestovania kvitne a prináša semená. Ľahko sa kríži s divou mrkvou, preto ak si pestujeme semená sami, môže sa stať, že niektoré korene budú žlté (divá mrkva má koreň biely), prípadne sa môžu chuťovo mierne odlišovať. Môžeme ich však bez obáv konzumovať.
2 spôsoby, čo s ňou
Pečená mrkva
Ošúpanú mrkvu pozdĺžne prekrojíme a polovice ďalej nakrájame na dlhé plátky. Na papier na pečenie poukladáme slaninové plátky, mrkvu, osolíme, podľa chuti okoreníme a necháme upiecť. Môžeme pridať aj inú zeleninu, slaninu nahradiť olejom. Podávame ako prílohu.
Mrkvové karbonátky
Uvaríme šošovicu, ošúpanú mrkvu nastrúhame, pridáme nasekanú cibuľu, pretlačený cesnak, vajcia, múku, soľ, koreniny. Zmiešame, vytvarujeme karbonátky, obalíme v strúhanke a vypražíme.
Naša voľba odrôd
- Naomi – skorá odroda na rýchlenie a jarné poľné pestovanie,
- Darina – neskorá odroda, výborná skladovateľnosť,
- Aron F1 – skorá odroda, valcovitý koreň aj pre ťažšie pôdy,
- Purple Haze F1 – fialová, s oranžovým stredom.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, z roka na rok mám väčší problém s mrkvou a petržlenom. Tento rok pre zme…