Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie

Počas októbra ešte stále zbierame úrodu a chystáme sa na ukončenie prebiehajúcej sezóny, no súčasne zahajujeme novú. Vysievame koreňovú zeleninu, sadíme cesnak i ovocné stromčeky.

Úroda
Foto: Shutterstock

Postupný zber úrody

V prvej polovici októbra treba z pôdy vybrať mrkvu s výnimkou tej, ktorú sme vysiali koncom leta na prezimovanie. Zberáme aj buľvy zeleru, pričom z nich odrežeme vňať a tú krajšiu si ešte stále môžeme nasušiť alebo zamraziť.

Vyberieme aj cviklu, kaleráb na zimné uskladnenie a pozberáme posledné plody paprík a dozretých aj nedozretých paradajok. Nedozreté paradajky rozložíme v interiérovej časti na slnečný a teplý okenný parapet, kde sa postupne vyfarbia a dozrejú. V teplejších lokalitách ešte začiatkom mesiaca nájdeme na záhone cukety, tekvice alebo baklažán. Po zbere plodov už rastliny zlikvidujme.

V pôde môže naďalej zostať petržlen, čierny koreň, na hriadkach ponecháme reďkovku, zimný pór, špenát, kučeravý aj ružičkový kel či valeriánku určenú na prezimovanie i rôzne druhy šalátov, z ktorých postupne zberáme listy. Skúsime nechať prezimovať aj mangold, stačí, ak k nemu nahrnieme pôdu zhruba do výšky listových stopiek.

Úroda zo záhrady
Posledný zber paradajok a baklažánu musíme stihnúť do prvých mrazov. Následne zlikvidujeme i rastliny. Ak neboli napadnuté chorobami, nasekáme ich do kompostu. Foto: Shutterstock

Výsevy koreňovej zeleniny

Do konca októbra sa dá na pripravené hriadky na slnečnom a chránenom stanovišti vysiať osivo mrkvy, petržlenu a paštrnáku. Vzídu až v budúcom roku, no stále je to skôr, ako keby sme ich vysievali začiatkom jari. Vďaka jesennému výsevu máme šancu zberať úrodu oveľa skôr. Petržlen z neskorého jesenného výsevu býva dokonca kvalitnejší než z jarného výsevu, pretože využije prvú vlahu po zime.

Uskladnenie jabĺk

Obratú úrodu jabĺk roztriedime. Poškodené kusy spracujeme na džemy, detské výživy, postrúhané či pokrájané zavaríme alebo zamrazíme na koláč, alebo nakrájame a usušíme.

Na skladovanie sa hodia len zdravé a nepoškodené plody. Ukladáme ich suché, ak počas zberu pršalo, najskôr ich necháme obschnúť. Plody jabĺk zoradíme podľa jednotlivých odrôd, debničky si riadne označíme. Skladové priestory pravidelne vetráme, čím odvetráme aj etylén uvoľňujúci sa z plodov. V rovnakom priestore neskladujme zemiaky. Vhodné je ich uchovávať pri teplote 0,5 – 4 °C a pri cca 90 % vlhkosti vzduchu. Pri správnom skladovaní a v závislosti od odrody vydržia jablká 4 – 8 mesiacov.

Jablká
Foto: Shutterstock

Nové prírastky do záhrady

Ovocné rastliny nenakupujeme bezhlavo. Pre konkrétnu odrodu a podpník sa rozhodujeme s prihliadnutím na podmienky našej záhrady, či už ide o svetlo, alebo typ a vlhkosť pôdy. Zvážime, či budeme mať dostatok času sa o tieto rastliny postarať. Pre mnohé druhy je napríklad nevyhnutný pravidelný rez.

Pri výbere zohľadníme aj podpník, najmä pri jabloniach. Do malých záhrad uprednostníme slabo rastúce podpníky (sú označené ako M27 a M9), výsledkom bude malá jabloň.

Ovocné stromčeky
Foto: Shutterstock

Sadíme ovocné stromčeky

Vhodné obdobie na výsadbu ovocných drevín nastáva zhruba po 15. októbri. Vysádzať sa dajú prakticky všetky druhy – jablone, hrušky, slivky, višne, čerešne, ringloty a iné. Podobne ako na jar sú v tomto období okrem drevín v kvetináčoch dostupné aj voľnokorenné jedince, tie sú spravidla finančne výhodnejšie. Voľné korene však pred výsadbou vhodne upravíme. Výsadbovú jamu si môžeme pripraviť aj niekoľko dní pred kúpou.

Výsadba krok za krokom

  1. Miesto pre ovocný stromček vyberieme slnečné, chránené a s kvalitnou a priepustnou pôdou. Pri výsadbe do trávnika odstránime väčší kus trávnej mačiny.
  2. Jamu vykopeme dostatočne veľkú, ideálne raz takú veľkú, ako je koreňový bal. Jej dno skypríme na výšku rýľa a zároveň sem môžeme nasypať preosiaty kompost.
  3. Koreňový bal deň vopred dôkladne zavlažíme. Tesne pred výsadbou ho vytiahneme z kontajnera, nerozoberáme ho. Drevinu vysádzame do takej hĺbky, v akej rástla v plastovom kontajneri.
  4. Oporné koly zatlčieme do jamy tesne pred výsadbou. Vložíme drevinu. Korene zasypeme pôdou z vrchnej časti výkopu alebo záhradníckym substrátom. Povrch utlačíme a dobre zalejeme. Stromček priviažeme k opore.
Výsadba stromčeka
Foto: Miro Pochyba

Sadíme cesnak

Od októbra až do polovice decembra je v teplých oblastiach vhodné obdobie na výsadbu cesnaku. Z dôvodu chorôb a škodcov ho nesadíme na miesta, kde bola cibuľa, pór a cesnak. Záhon si dopredu pripravíme.

Výsadba krok za krokom

  1. Príprava pôdy spočíva v jej dôkladnom skyprení do hĺbky asi 15 cm, odstránení burín a pozberových zvyškov. Zapracujme do nej aj vyzretý kompost alebo viaczložkové hnojivo (napr. Cererit).
  2. Strúčiky cesnaku zhruba mesiac vopred namoríme proti vlnovníkovi cesnakovému, stačí ich na 3 hodiny ponoriť do prípravku Sulka K. Vyberieme ich a v tenkej vrstve necháme obschnúť.
  3. Sadíme ich po jednom do riadku do hĺbky 8 – 10 cm. Odporúčané rozstupy sú v riadku 10 – 15 cm, medzi riadkami 20 – 30 cm. Pôdu urovnáme, utužíme drevenou doskou a hriadku označíme.
Výsadba cesnaku
Foto: Miro Pochyba

Na čo ešte v októbri nezabudnúť?

  • Pravidelne odstraňujeme napadané plody a lístie spod ovocných stromov.
  • Kmene ovocných stromov natrieme vápenným mliekom. Zamedzí nežiaducemu praskaniu kôry.
  • Ak je sucho, zavlažujeme novovysadené ovocné rastliny.
  • Začiatkom mesiaca prihnojíme staršie ovocné stromy. Hnojivo treba zapracovať do pôdy v okolí kmeňa.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku