Tradičné japonské jedlo je už aj na Slovensku dávno obľúbené a základné ingrediencie sa dajú zohnať relatívne ľahko.
Jedinou špeciálnou nenahraditeľnou surovinou sú lahodné riasy Nori vo forme plátov. Všetko ostatné sa dá ako tak zvládnuť aj bez špeciálnych ingrediencií a rozhodne nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky.
Suroviny na záhradkárske sushi
Potrebovať budeme:
- ryžu ideálne na sushi, ale veľmi podobne sa správa taliansky ryža na krémové rizoto
- plátky riasy nori, dostať občas počas akcií aj v bežných supermarketoch
- soľ
- ryžový ocot, jeho koncentrácia je 5%, používa sa, ale nejde ho do ryže veľa, v krajnom prípade si viem predstaviť nejaký iný podobne koncentrovaný ocot
- zelenina aká vám napadne
- sójová omáčka
- wasabi pasta, resp. chren
Príprava
Sushi je jedlo, ktoré sa je chladné. Takže prvé, čo pripravíme je ryža. Uvaríme dobre premyté zrnká v osolenej vode. Sushi ryža sa varí dlhšie ako varíme ryžu bežne a pomer ryže a vody nie je dvojnásobok ako sme väčšinou zvyknutí ale dva a pol násobok. Hotová je vtedy, keď sa vstrebe všetka voda. Mojich 200 g sa varilo na slabom stupni niečo cez 25 minút.
Ryžu necháme vychladnúť. Medzičasom môžete preplieť v záhrade. Prípadne ísť pozbierať niečo, čo do sushi dáte. Fantázii sa medze nekladú. Takmer čokoľvek, čo je jedlé aj surové. Najznámejšie sú napríklad uhorky, ale môžete si pripraviť mrkvu, papriku, kaleráb, stonkový zeler, surovú cuketu, prípadne doplniť cíbikmi z cibule. Klasikou je samozrejme avokádo, aj keď to zrejme nerastie u vás v záhrade. Zeleninu pripravíte jednoducho, nakrájaním na dlhé tenké pásiky.
Sushi pracovisko
Ideme si pripraviť sushi pracovisko. Vyrábať budeme snáď najznámejší produkt, v riase zatočené takzvané maki. Základom je doska a niečo v čom sa to celé bude zakrúcať. Existujú originál bambusové sushi obrúsky, ale nie sú nutné. Ja som napríklad použila voskovaný obrúsok. Rovnako dobre by poslúžil papier na pečenie, silikónová fólia na pečenie alebo aj jemne navlhčená látková kuchynská utierka. Stačí aby to niečo nelepilo, ale určite nepotrebujete na to kupovať čosi špeciálne, doma nájdete vhodnú pomôcku.
Pri práci sa môže lepiť lepivá ryža na prsty, preto je fajn mať po ruke misku s vodou, prípadne aj s troškou ryžového octu na umytie a odlepenie.
Výrobný postup
Do vychladnutej ryže primiešame približne lyžicu ryžového octu a premiešame. Ryža má byť silno lepivá, chuťou jemne kyslá, čo je už otázka vkusu, mne stačila naozaj lyžica. Plátky riasy, aké u nás dostať bežne je lepšie rozrezať na polovicu, toľko bude stačiť akurát na jednu vrstvu závitku.
Všetko je pripravené, ideme do finále. Na obrúsok alebo inú pomôcku si položíme asi 1 centimeter od okraja riasu.
Na ňu rozložíme vrstvu ryže, tak aby ostali okraje hore a dole voľné, aby sa dalo riasou celú zmes obopnúť. Približne do stredu vrstvy s ryžou naukladáme pásiky zeleniny. Pomocou obrúska riasu so zmesou stočíme do rolky.
Na krájanie je malá finta. Nezačnete od kraja, ale vždy režete stredom. Takže najprv rolku rozrežete na dve časti, každú z nich na ďalšie dve a z nich na ďalšie dve. Viac už určite nebude treba.
Týmto považujte maki za hotové, môžete servírovať.
Čo k sushi?
K sushi patrí štipľavá pasta známa pod názvom wasabi a sójová omáčka, spravidla zmiešané dohromady. Kto neľúbi štipľavé, stačiť mu bude možno sójovka. Wasabi má ale pri tradičnom sushi svoje miesto nielen pre výraznú chuť, ale najmä pre účinky. Rastlina wasabi je niečo ako zelený chren, silnejší ako náš, zeleno sfarbený a okrem výraznej chute má aj obrovskú silu zabíjať baktérie. A to sa celkom hodí v spojení s konzumáciou surových tepelne neupravených rýb, čo síce v prípade záhradkárskeho sushi ako efekt odpadá, ale antibiotický účinok ostáva. Ak nezoženiete pravé wasabi, zoženiete možno náhradu, je to farbená chrenová pasta do zelena. Tá moja z obchodu obsahuje 75% chrenu, 10 % sušeného chrenu a 3,5 % ozajstného wasabi. V núdzi to môžete skrátka nahradiť našim chrenom. Takú pastu si môžete zafarbiť potom napríklad špenátom.
K sushi sa zvykne podávať aj nakladaný zázvor. Tiež je dostať v obchodoch a rovnako je možné si ho pripraviť doma. To „nakladaný“ v praxi znamená, že sa nakladá do nálevu z ryžového octu, vody a cukru. Pred nakladaním sa posolí, postojí a poutiera a až tak zaleje. Stáť musí minimálne týždeň. Sú viaceré postupy, buď sa na plátky či slížiky krája hneď, alebo až po odstátí.
Ako to jesť?
Rukami. Úplne seriózne. Áno exotika, móda či hygiena napovedá, že treba použiť paličky. Naše zmizli niekde medzi hračkami detí a napokon som sa dočítala, že sa tradične sushi aj tak má jesť holými rukami.
Namáčate do čoho máte chuť a jete. Jedlo to je v tejto záhradkárskej podobe rozhodne diétne s sýte zároveň.
Text a foto: Martina Töröková
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…