Bylinky by sa mali skladovať jeden až dva roky, potom strácajú spravidla na sile a znehodnocujú sa. Nenechajte ich obstarnúť viac a využite ich vo veľkom štýle pre seba, aby uvoľnili miesto zase čerstvo nasušeným. Na čo treba byliniek naozaj veľa a človeku môže byť ľúto míňať ich bežne? Do bylinkových kúpeľov!
Kúpeľová bylinková soľ
Na celé telo alebo na pravidelné kúpele nôh. Zmes sa dá pripraviť do zásoby, namiešať, uzavrieť a odoberať si podľa potreby. Postup som našla v knihe o bylinkách.
Čo potrebujeme:
-
- hrubozrnnú soľ, môže byť kuchynská alebo z lekárne určená priamo do kúpeľov tzv. Epsomská soľ, ktorá obsahuje horčík
- sušené byliny
- esenciálny olej pre intenzívnejšiu vôňu či relaxáciu
- olej na vyživenie pokožky
Ako na to
Soľ a sušené bylinky zmiešame 1:1. Bylinky vyberáme podľa toho, aké máme k dispozícii a podľa želaného účinku. Prebrala som si staršie zásoby a ako inšpiráciu ponúkam nasledovné zloženie. Mojim cieľom bolo pripraviť zmes najmä na kúpele nôh, chodím v lete často bosá, občas prebehnem aj po rozpálenej dlažbe, takže relax potrebuje koža na chodidlách aj namáhané svalstvo.
Do misky číslo 1 dávam levanduľu lekársku, repík lekársky, nechtík lekársky, harmanček obyčajný. Do misky číslo 2 nasypem naoko rovnaké množstvo epsomskej soli.
Následne to všetko zmiešame. Do zmesi frknem mandľového za studena lisovaného oleja a pár kvapiek čistého čajovníkového oleja.
Premiešame a takúto zmes môžeme zatvoriť do vzduchotesnej nádoby a začať využívať. Hoc aj ako dar pre niekoho alebo jednoducho pre seba.
Príprava kúpeľa
Bylinková soľ môže ísť do vody priamo alebo v nejakom vrecúšku. Záleží od toho, či vám budú bylinky voľne vo vode prekážať alebo nie a či potom viete kúpeľovú vodu vyliať tak, aby ste si neupchali odtok.
Samotný kúpeľ by mal trvať 20-30 minút s využitím teplej vody. Keď zmes nasypeme voľne, je to zážitok. Vodu som následne vyliala cez sitko, bylinky sa tak bez problémov zachytili.
A takto to vyzerá, keď nechcete mať s kúpeľom robotu navyše. Soľ je v lúhovacom vrecúšku, aké sa používajú aj na čaj alebo v kuchyni na vyvarenie korenín. Na konci kúpeľa je teda o jeden krok menej.
Ďalšie tipy
Ak máte pocit, že takto tých byliniek neminiete ani zďaleka všetky, tak si môžete spraviť aj klasický odvar na celotelový kúpeľ vo vani. Niekoľko hrstí byliniek zaliať vriacou vodou, lúhovať dlhšie a výluh naliať ako základ kúpeľa. A keď už máte kúpania plné zuby, ešte môžete bylinkami plniť voňavé vrecúška a vankúše. K levanduli bežne pridávam napríklad medovku či materinu dúšku. Vyskúšajte.
Text a foto: Martina Töröková
Zdroj receptu: kniha Bylinky z babičkinej záhrady, autor Miriam Latečková
Ahojte, Vietem mi prosím poradiť čo je toto za bylinku? Múdre aplikácie vravia,…