Nemáte miesto na poriadny zeleninový záhon? Tak skúste pestovanie v nádobách na terase, plochej streche či na slnečnom balkóne.
V nádobách môžeme pestovať širokú škálu zelenín, šalátov, byliniek a aj ovocie. V porovnaní s pestovaním kvetov však zelenina vyžaduje oveľa väčšie kvetináče, okenné debničky alebo závesné nádoby. Na dosiahnutie čo najvyššej úrody vyberáme odrody vyšľachtené na pestovanie práve v nádobách. Rôzne trpasličie a kompaktné formy sú na tento účel najvhodnejšie. Ide o mrkvu, červenú repu, trpasličiu tekvicu, chilli papričky, paradajky, cukety a jahody.
Keďže rastliny v kvetináčoch majú k dispozícii obmedzený objem pôdy, musíme ich v porovnaní s pestovaním v pôde častejšie hnojiť. Ak počas horúcich dní potrebujeme odísť na niekoľko dní, poprosíme suseda, aby nám nádoby chodil polievať, alebo namontujeme automatickú zálievku. Prílišné preschnutie substrátu je pre rastliny stresom a ten negatívne ovplyvní úrodu.
Akú nádobu si vybrať?
Dostatočne veľké glazované keramické kvetináče s veľkými drenážnym otvorom na dne sú najlepšia voľba. Porézna keramika (bežná terakota) v porovnaní s nimi rýchlejšie vyschne, avšak je tiež veľmi vhodná. Ak používame ľahké plastové kvetináče, môžeme ich naspodku zaťažiť tehlou alebo kameňmi, aby odolali vetrom. Použiť sa dajú aj rôzne recyklované nádoby, ako sú veľké staré hrnce, vedro, plastové bandasky. Podmienkou je vyvŕtať na ich dne niekoľko dostatočne veľkých drenážnych otvorov, aby v nich nestála voda pri koreňoch.
Ako vysádzať do nádob
1. Do veľkej nádoby s otvormi na dne uložíme naspodok nahusto malé kvetináče obrátené hore dnom, poslúžia ako drenáž (alternatíva k štrkopiesku alebo keramzitu).
2. Naplníme ju univerzálnym substrátom. Primiešame granulované hnojivo s pomalým uvoľňovaním živín, ktoré poskytne výživu počas celej sezóny.
3. Vysadíme priesady, prípadne vysejeme semienka. Zalievame. Kým trvá riziko mrazov, na noc zakrývame.
Tip
Rašelinové substráty sú veľmi ľahké a rýchlo presychajú, preto je výhodné zmiešať ich s ornicou. Prípadne na výsadbu použijeme zmes ornice a dobre rozloženého kompostu.
Bylinky sú ideálne na pestovanie v nádobách
Prečo pravidelne kupovať čerstvé bylinky, keď si ich môžeme oveľa lacnejšie pestovať sami? Mnohé z nich vrátane petržlenu, bazalky, koriandra a pažítky vypestujeme zo semena. Kvetináče s bylinkami situujeme na slnečné miesto blízko vchodu do kuchyne, aby boli vždy poruke. Aj nekontrolovateľne rastúce bylinky, napríklad mätu, je lepšie pestovať v kvetináči, aby sa nerozrástla na miesta, kde si ju neželáme.
TOP 10 najlepších plodín na pestovanie v nádobách
I keď sa väčšina plodín dá pestovať v nádobách, tieto sú, čo sa úrody týka, najspoľahlivejšie:
- jahody, jarná cibuľka, paradajky, oregano, šaláty, kríčková fazuľka, sladká paprika, baklažány, chilli, reďkovky
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Viete mi niekto poradit s pestovanim Alocasie? Kupila som si pred par mesiacmi j…