Nenáročný, chutný a zdravý: Čierny koreň pomôže pri reumatizme i osteoporóze

Málo pestovaný čierny koreň si zaslúži väčšiu pozornosť už len pre jeho minimálne nároky na pestovanie a schopnosti prezimovať v záhone.

čierny koreň
Foto: Shutterstock

Hadomor španielsky – čierny koreň (Scorzonera hispanica)

Aj keď je čierny koreň vytrvalá rastlina s minimálnymi nárokmi na pestovanie, najčastejšie sa pestuje ako jednoročný alebo dvojročný. Vysieva sa priamo na slnečný záhon s hlbokou a dobre vyhnojenou pôdou, ktorá neobsahuje čerstvý hnoj. Ani počas vegetačného obdobia ho nehnojíme, spôsobilo by to mäknutie dužiny.

Ideálne je pestovanie napríklad po zemiakoch a v pôde bez kameňov, ktoré deformujú korene. Priame okolie rastlín odburiňujeme ručne, motykou by sme ich poškodili. Počas sucha zalievame. Záhon môžeme mulčovať jemne pokosenou trávou. Ak korene nepozberáme na jeseň, v novembri rastlinám odrežeme staré listy. Pri dvojročnom pestovaní odstránime v ďalšom roku kvetné stonky.

Korene zberáme od októbra až do marca, pričom ich hlboko podryjeme rýľom, aby sa nepoškodili, a vytiahneme. Buď ich nechávame v záhone a zberáme postupne, alebo pozbierané uskladníme v chladnej pivnici v mierne vlhkom piesku aj niekoľko mesiacov.

Čierny koreň
Foto: Shutterstock

Pomáha pro ekzémoch i reumatizme

Čierny koreň obsahuje hlavne vodu a sacharidy, z minerálov draslík, horčík, železo a fosfor. Zrýchľuje metabolizmus, preto sa hodí aj na redukčnú diétu. Energetická hodnota je 63 kcal. Odporúča sa jesť pri ekzémoch, osteoporóze, dne i reumatizme. Pripravuje sa z neho aj liečivý čaj.

Viete, že…

…botanický názov rastliny odkazuje na poveru, ktorá sa k nemu viaže? Kedysi sa verilo, že čierny koreň zabije hada po vložení do jeho úst. Druhový názov „španielsky“ je odvodený od údajného pôvodu tejto astrovitej rastliny.
…v časoch nedostatku sa sušený koreň používal aj ako náhrada kávy?
…olúpaný koreň rýchlo oxiduje (mení farbu bielej dužiny) a kysne? Ak ho hneď nezjeme v šaláte alebo tepelne nespracujeme, vložíme ho do mlieka s vodou (1:1).
…rovnako ako hľuzy topinamburu obsahuje inulín? Konzumovať ho preto treba v rozumnej miere, aby nespôsoboval nadúvanie. Práve vďaka inulínu je však vhodný aj do jedál pre diabetikov.
…sa korene dajú využiť ako prírodný liek? Najúčinnejší je v čerstvom stave.

Čierny koreň
Foto: Shutterstock

Naša voľba odrôd

  • ‘Libochovický’: odroda s hrubším tmavočiernym koreňom a s jasne bielou dužinou.
  • ‘Meres’: odroda odolná proti chorobám a škodcom s úzkym valcovitým koreňom.
  • ‘Duplex’: odolná odroda s dlhým valcovitým koreňom a jasne bielou dužinou.

2 spôsoby, ako ho pripraviť

Pripravujú sa z neho šaláty, po tepelnej úprave je vhodný ako nízkokalorická príloha. Má jemnú sladkastú orieškovú chuť, ktorá sa nestráca ani po dusení či varení. Pri kuchynskom spracovaní sa zvyčajne odstraňuje čierna šupka.

Čierny koreň
Foto: Shutterstock

Čipsy  z čierneho koreňa

Niekoľko koreňov umyjeme v studenej vode a očistíme kefkou na zeleninu. Škrabkou na zemiaky odstránime šupku z dvoch opačných strán, ostatnú ponecháme. Koreň nakrájame pozdĺžne na tenké plátky, vo vnútri budú biele, po stranách čierne. Zľahka smažíme na oleji dozlatista, potom osolíme.

Čierny koreň ako príloha k mäsu

Umytý a olúpaný koreň rozdelíme na tretinky a dáme na panvicu s niekoľkými lyžicami rastlinného oleja. Chvíľu smažíme, pridáme lyžicu masla a opekáme do zlatistej, nie hnedej farby. Jemne osolíme.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku