Bazalka pravá je intenzívne voňajúca jednoročná bylinka. Okrem klasického druhu môžete siahnuť aj po odrodách s purpurovými alebo so škvrnitými listami či kompaktnej drobnolistej bazalke.
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka je jedna z najúčinnejších byliniek proti nadúvaniu a na podporu laktácie. Podporuje trávenie, uľavuje od bolesti brucha i od nevoľnosti. Sušená je aj v bylinných zmesiach proti stresu, nevoľnosti či bolestiam hlavy. Výborne sa hodí nielen na dochutenie jedál, ale nesmie chýbať ani v niektorých čajových zmesiach či dokonca v kozmetike.
Energetická hodnota 100 g čerstvých lístkov je iba 22 kalórií. Listy obsahujú vitamín A, K, horčík, železo, vápnik a draslík, ale i bielkoviny a oleje.
Bazalku možno ľahko pestovať v kvetináči za oknom alebo na balkóne. Tento spôsob pestovania použijeme aj v záhrade, kde je vysoký výskyt slizniakov.
Ako pestovať bazalku
Bazalku pravú vysievame v marci až apríli v teple interiéru alebo do pareniska, v máji po troch zmrznutých aj priamo na vonkajší záhon. Zvolíme piesčitý výsevný substrát, hĺbka výsevu je najviac 5 milimetrov.
Po vytvorení pravých listov môžeme sadeničky presadiť do väčších kvetináčov. Von ich vysádzame až v polovici mája, keď už nehrozia mrazy. Vyberieme jej slnečné stanovište, kde však bude zároveň chránená pred poludňajším úpalom. Vyžaduje dobre priepustnú pôdu bohatú na piesok aj humus.
Kompaktný rast pri všetkých odrodách podporíme vyštipovaním výhonkov. Keď sa objavia súkvetia, odstránime ich, čím prinútime rastlinu k tvorbe nových výhonkov a listov. Predĺžime tak obdobie zberu. Letná zálievka podporí rast po zbere.
V záhradníctvach je niekedy možné okrem klasických sadeníc natrafiť aj na vrúbľované, z ktorých sa dočkáme skoršieho zberu.
Ako zbierať a uskladniť lístky bazalky
Pri drobnolistých odrodách zberáme výhonky zaštipnutím približne na polovicu ich dĺžky. Z veľkolistých odrôd môžeme zberať i samostatné listy.
Najlepšie je konzumovať ju čo najskôr po zbere. Výhony s listami môžeme pár dní uchovať v pohári s vodou. Dlhodobo uchovávame sušené listy, i keď výrazne strácajú arómu, prípadne ich čerstvé nasekáme, zmiešame s maslom a zamrazíme.
Viete, že…
… bazalka je opradená mýtmi a v mnohých krajinách ju dokonca považovali za kúzelnú rastlinu? Používala sa ako afrodiziakum aj ako prostriedok na zaháňanie zlých duchov a démonov.
… bazalka pestovaná v blízkosti paradajok zlepšuje chuť ich plodov?
… silná aróma tejto letničky funguje ako účinný repelent? Preto sa oplatí pestovať niekoľko kusov v blízkosti terasy alebo na balkóne.
… v záhradníctve sa môžete stretnúť aj s niekoľkými druhmi trvácej bazalky? Prezimujú však len v teplých oblastiach, v chladnejších je lepšie pestovať ich v kvetináči a na zimu ich preniesť do interiéru.
Naša voľba odrôd bazalky
‘Compact’: drobnolistá kompaktná odroda do šalátov je ideálna na pestovanie v nádobách
‘Purple Opaal’: väčšie purpurové listy majú výraznú arómu; používa sa do bylinkového octu aj na dochutenie ryžových pokrmov
‘Dark Green’: odroda s veľkými sýtozelenými listami je ideálna do šalátov
2 spôsoby, ako ju pripraviť
Bazalkové pesto
Do mixéra dáme 2,5 hrnčeka čerstvých bazalkových listov, 2 strúčiky cesnaku, veľkú štipku soli, menšiu hrsť píniových orieškov a pol hrnčeka strúhaného parmezánu. V priebehu mixovania prilievame pol hrnčeka olivového oleja. Mixujeme tak, aby zmes bola rozdrvená, ale ostali v nej aj drobné kúsky. Naložíme do pohárov a uchovávame v chladničke. Používame ako prísadu na cestoviny.
Šalát s čerstvou bazalkou
Na stredne veľké kúsky nakrájame 10 čerstvých jahôd, 1 malú červenú cibuľu, 5 paradajok a 1 olúpané avokádo. Pridáme hrsť hráškových klíčkov, 400 g listov baby šalátu a hrsť čerstvej bazalky. Pokvapkáme olivovým olejom a jemne osolíme. Podávame so syrom feta.
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den. Prosim Vas vie niekto kde sa da zohnat skoricovnik pravy? Teda cejlon…