Neviete sa dočkať medvedieho cesnaku? Takto jednoducho ho môžete mať doma už s mesačným predstihom!

Pravdepodobne len zriedkavo sa nájde človek, ktorý by nepoznal zbožňovaný a zdravý medvedí cesnak. Táto rastlina patrí medzi celkom prvé klíčky, ktoré nám počas skorej jari, spolu so snežienkami, ohlasujú novú vegetačnú sezónu.

Medvedí cesnak
Foto: Shutterstock

Ak sa už neviete dočkať medvedieho cesnaku, vyskúšajte si ho rýchliť v domácich podmienkach a predbehnite jeho sezónu.

Ako to dosiahnuť? V čistej vode a na okne dokážu z vykopaných cibuliek listy medvedieho cesnaku vyrásť za týždeň do takej veľkosti, akú by sme inak v prírode našli približne o mesiac – záleží aj od sezóny a doby vykopania.

Samozrejme, cibuľky medvedieho cesnaku nezbierame na chránených územiach alebo v lokalitách, kde je medvedí cesnak zriedkavejší. Zo skúseností sa však dá povedať, že táto rastlina sa na určitých miestach vyskytuje obvykle v masívnom počte. Tieto obrovské jednoliate plochy preto pri rozumnom vykopávaní malého množstva cibuliek nijako neohrozíme. Miesto po vykopaných cibuľkách sa rýchlo zacelí – ich miesto zaujmú semená z aktuálnej sezóny. I preto je lepšie nevykopávať cibuľky plošne, ale v rozptýlených skupinkách.

Kedy si cibuľky medvedieho cesnaku vykopať?

Cibuľky sa dajú vykopávať ešte predtým, ako sa vôbec objavia nad povrchom pôdy za predpokladu, že veľmi dobre poznáme lokalitu, kde sa vyskytuje. Ak miesto výskytu dokonale poznáme, môžeme kopať takpovediac „naslepo“ a na istotu.

Na samotný zber, vykopávanie, sa hodí rýľ alebo praktické a prenosné skladacie lopatky, aké sa predávajú aj v špecializovaných obchodoch (army shopy). Klasické záhradné lopatky nie sú vhodné, pretože pôda by síce nemala byť zamrznutá, ale i napriek tomu je ťažké dostať sa do hĺbky, v akej cibuľky obvykle sú. Potrebujeme ich aj korienkami, ktoré rastú hlbšie pod nimi.

Cibuľky medvedieho cesnaku
Foto: Shutterstock

Rýchlenie medvedieho cesnaku

Vykopané cibuľky zbavíme zeminy, opláchneme pod studenou vodou a dáme do vhodnej nádobky (dobre poslúži aj miska z mäsa). Nádobku umiestnime na svetlé okno a pravidelne kontrolujeme čistotu vody. Ak nie sú porušené cibuľky či korene, obvykle sa voda nekazí. V prípade, že sa zakalí, je potrebné ju vymieňať. Cibuľky s koreňmi ponoríme len v ich bielej časti, vyrastajúce klíčky už môžu byť nad úrovňou hladiny.

V porovnaní so zbieraním medvedieho cesnaku v lese, takto vyrastené listy môžeme zrezávať hlbšie – až do úrovne cibuliek. Získame tak chutné stonky, ktoré sú na rozdiel od listovej plochy chrumkavé. Obal cibuliek s koreňmi nekonzumujeme, sú veľmi húževnaté.

Cibuľky, ktoré sme využili na rýchlenie, môžeme použiť len raz a nemá zmysel ich sadiť do voľnej pôdy. Tým, že sme im odstránili listy, využili sme všetku energiu rastliny. Každá cibuľa medvedieho cesnaku vytvorí za sezónu len tri listy a súkvetie, pričom sa následne zaťahuje do zeme. Ak jej odstránime listy, nemá už energiu na ďalší rast a uhynie.

Rýchlenie medvedieho cesnaku
Rýchlenie medvedieho cesnaku na okne, foto: Martin Kohútek

Zdravie ukryté v medveďom cesnaku

Z mnohých zdraviu prospešných účinkov spomenieme len niektoré. Medvedí cesnak je dobre známy ako jarný životabudič. Obsahuje vitamíny B a C, alicín, flavonoidy, jód, sodík, draslík, železo, vlákninu, sacharidy a bielkoviny.

Zmierňuje bolesti hlavy, priaznivo vplýva na kardiovaskulárny systém, podporuje trávenie a vyprázdňovanie, používa sa pri liečbe ochorení dýchacích ciest, výborne podporuje imunitu a má mnohé ďalšie pozitívne účinky.

Môžeme ho nakrájaný pridávať do nátierok a šalátov, vmiešať do cottage cheesse, polievok, alebo jednoducho ním posypať maslový chlieb. Je to veľmi chutná a pritom aj zdraviu prospešná pochúťka, ktorou si veľmi „rukolapne“ môžeme vychutnať jar „na vlastné ústa“ o niečo skôr, ako nám fázy jari dovolia.

Poznámka autora:

Z ekologického pohľadu chceme zdôrazniť, že nenabádame nikoho na plošné drancovanie porastov medvedieho cesnaku a apelujeme na to, aby sa pri prípadnom zbere vyberali cibuľky rovnako citlivo a s ohľadom na prírodu, ako sa pristupuje k zberu listov. Stačí, ak nebudeme cibuľky vyberať plošne, ale bodovo v menších skupinkách a menšie, na naše účely beztak nevyhovujúce cibuľky, vrátime späť do pôdy. Pôdu po zbere cibuliek zarovnáme a prikryjeme aj opadaným lístím.

Text: Martin Kohútek
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku