Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach

Záhradkárska sezóna 2023 už pomaly klope na dvere a prichádza vhodný čas na nákup semien zeleniny, ktorú by ste túto sezónu mali záujem pestovať.

Čmeliak na kvetoch lopúchu
Foto: Shutterstock

Hádam prvými rastlinami, ktoré je potrebné vysiať, by mali byť chilli papričky, ktoré sa v niektorých prípadoch pestujú už od januára v podobe sadeníc.

Ačokča má podobné nároky ako uhorka

Ačokča patrí skôr medzi novinky, keďže sa historicky na našom území veľmi nepestovala. Ide o ťahavú jednoročku s dlaňovitými listami. Pôvodne pochádza z Južnej Ameriky, kde ju Inkovia pestovali ako naše uhorky. Od tých sa skutočne ačokča starostlivosťou veľmi nelíši. Optimálne je si ju predpestovať doma od apríla a umiestniť na slnečné miesto alebo do skleníka. Táto exoticky vyzerajúca zelenina sa rada ťahá, ale podobne ako u uhoriek, jej nie je potrebné dávať oporu.

Plody zaujmú na prvý pohľad – sú kvapkovitého tvaru a sýtozelenej farby. Často sa zbierajú ešte pred dozretím, keďže neskôr tvoria tvrdé semená. Plody ačokče môžete jesť surové a údajne chutia ako mix medzi paprikou a uhorkou. Dajú sa tiež nakladať ako uhorky, takže vám úroda vydrží aj cez zimu.

Plody ačokče
Foto: Shutterstock

Physalis (machovka) ako paradajka mnohých chutí

Po slovensky nazývaná aj machovka peruánska, je o čosi častejšou zeleninou na našich záhradách. Hlavným lákadlom tejto rastliny sú jedlé bobule, ktoré sú obalené v estetických lampiónoch. Rovnako ako ačokča pochádza z Južnej Ameriky a ako názov napovedá, priamo z Peru.

Machovka sa v našich podmienkach pestuje podobne ako paradajka. Je teda potrebné ju predpestovať v interiéri a vysadiť von až po prvých mrazoch. Machovka vytvorí krík, ktorého starostlivosť bude záležať od odrody. Tak ako paradajky, aj táto rastlina má kríkové a tyčové odrody. Keďže je cudzoopelivá, musíte vysadiť najmenej dva kusy.

Machovka nabrala na popularite aj vďaka vyšľachteným odrodám, ktoré majú široké spektrum chutí – od ananásovej, jahodovej, egrešovej, mandarínkovej až po paradajkovú, ktorá sa hodí do slaných omáčok.

Machovka peruánska Physalis
Foto: Shutterstock

Lopúch je výbornou zabudnutou zeleninou

Pri spojení slova lopúch so slovom zelenina sa môže na tvári viacerých ľudí objaviť zvláštny výraz. Pritom keby ste do našich záhrad nakukli 200 rokov dozadu, videli by ste, že lopúch sa niekedy pestoval ako koreňová zelenina. Ide skutočne o lopúch, ktorý môžete vidieť pri prechádzke našimi lesmi.

Ak ste sa niekedy pokúšali túto rastlinu vytiahnuť zo zeme, mohli ste si všimnúť, že má silný koreň. Tento koreň sa dá hlavne u mladých rastlín použiť ako mrkva, teda môžete ho konzumovať za surova aj tepelne upraviť. Ak si takýto lopúch na záhrade vysadíte, zber trvá od konca leta až po jar ďalšieho roku.

Lopúch Arctium
Foto: Shutterstock

Podobne ako mrkva sa vysieva na pooranú pôdu od marca do mája. Výhodou oproti mrkve je, že lopúch sa dokáže sám vysiať a to v druhom roku jeho života. Na rozdiel od mrkvy po obsadení miesta už nevyžaduje žiadne hnojenie alebo nadmernú zálievku.

Text: Matúš Puskeiler
Foto: Shutterstock

Diskusie na tému článku