Niekomu chutí ako mydlo, niekto ho miluje. Skúste sa spriateliť s koriandrom!

Koriander nie je naša typická korenina, ale darí sa mu u nás. Na prvý pohľad sa dá ľahko spliesť s niektorými druhmi petržlenovej vňate. Avšak len dovtedy, kým sa nepozriete bližšie na lístky a pri ochutnaní sa nepomýlite určite nikdy.

Koriander

Koriander sa nazýva aj ázijským alebo čínskym petržlenom. V podstate sa naozaj hodí všade tam, kam sme zvyknutí pridávať petržlenovú vňať. Len teda výrazne inakšie chutí.

Koriander
Koriander
Petržlenová vňať
Petržlenová vňať

Zvláštna chuť

Niekomu môžu lístky chuťou pripomínať mydlo a nie exotickú koreninu. Dlhé roky som patrila práve k tým mydlovým. Raz som ho vypestovala, ochutnala, vypľula a dala si s ním pokoj. Ale potom som šla na čosi tradičné do vietnamskej reštaurácie, lebo viacerí známi si pochvaľovali jedlo. Gól bol, keď mi miestna čašníčka s nechuťou odporúčala do jedla tie lístky nedávať, preto mi ich doniesla osobitne na malom tanieriku. A mne sa tá jej nechuť zdala tak neadekvátna na reštauráciu, ktorej jedlá sú primárne dopĺňané čerstvým koriandrom, že som si to tam vysypala rovno celé. Limetkovú šťavu na to a zjedla. A mydlo pominulo. Ostala nová chuť zaujímavej koreniny. Ešte som si to preverila niekoľkokrát a keď som sa ubezpečila, že nešlo o čaro jednej situácie a až koncom júna vysiala opäť koriander aj vo svojej záhrade.


Sáčok so semiankami koriandra

Prečo to je zaujímavá rastlina

Koriander sa ako korenina hodí nielen pre zaujímavú chuť, ale aj pre účinky. Ide o rastlinu, ktorej veľa môže síce škodiť, no v primeranom množstve pôsobí dobre na trávenie, pri nadúvaní, na problematickú menštruáciu, znižuje tlak, znižuje cholesterol, má aj antibakteriálny účinok, napríklad sa žujú listy pri zápaloch v ústnej dutine.

Koriander v dlani

Pestovanie a zber

Aktuálny spôsob zimy na juhozápade Slovenska je taký teplý, že úrodu žnem kontinuálne aj v januári. Podobne ako petržlenovú vňať. Naznačuje to skutočne nenáročnosť rastliny, aj keď samozrejme január nie je jej obdobím výsevu na záhon. No od jari do skorej jesene môžete siať kontinuálne podľa potreby a spotreby. Okrem čerstvých listov sa využíva v kuchyni koreň aj plod, teda semienka, ktoré sa po usušení do jedla pomelú, resp. v mažiari potlčú na menšie kúsky.

Semienka koriandra v dlani

Ako s ním variť

Ak vám zachutí, dajte ho kamkoľvek sa vám zažiada. Okrem jedál ázijskej kuchyne, aj do najobyčajnejších polievok. Špeciálne sa ľúbi s vývarmi a ešte špeciálnejšie s mrkvou. V minulosti som robila jednoduchú krémovú mrkvovú polievku s koriandrom a citrónom, ale použila som podrvené semená. S čerstvými listami ju hodnotím ako lahodnejšiu.

Nasekaný koriander

Koriander v obyčajnej mrkvovej polievke

Na masle, olivovom oleji alebo na masti (v zime robím polievky na masti, v lete na olivovom oleji, zvyšok roka na masle) posmažíme cibuľu, pridáme nakrájané mrkvy a na rozšírenie chute ešte menší podiel inej zeleniny. Stačí podľa metódy „čo dom dal“. Koreň petržlenu, kúsok zeleru, kúsok brokolice alebo kaleráb. Alebo z každého trošku, ale hlavný podiel má mať mrkva. Soľ, domáca vegeta, prípadne obľúbené korenie. Až krátko pred dovarením prihodíme čerstvý koriander. Za hrsť. Nemal by sa variť dlho, ak chceme aby v lístkoch ostala jeho korenistá chuť.

Mrkvová polievka s koriandrom

Mrkvová polievka s koriandrom

Následne zmixujeme a porciujeme s čerstvou vňaťou. Kto ešte váha, či stravníkovi nechutí koriander ako mydlo, už naň zbytočne neupozorňujte. Na vrch môžete dať petržlen alebo netreba pridávať už vôbec nič. Dobrú chuť. Je to tak jednoduché a také lahodné!

Text a foto: Martina Töröková

Najnovšie diskusie