O jej liečivosti vedeli už prababičky! Pripravte si púpavový med, kávu a menej tradičné recepty

Na začiatku jari sa na lúkach objavujú husté žlté koberce posiate kvetmi púpavy lekárskej. Okrem toho, že lahodia oku, sú potravou pre opeľovače. Ľudia ju považujú za burinu, v skutočnosti sú všetky jej časti od koreňa až po kvet liečivé.

Púpavový med
Foto: Andrea Párkányová

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) obsahuje horčíny, ktoré podporujú vylučovanie tráviacich enzýmov a žalúdočnej kyseliny, pomáha pri tráviacich ťažkostiach, znižuje plynatosť a zvyšuje chuť do jedla.

Podporuje aj zníženie hladiny cholesterolu, zmierňuje zápaly žlčníka a uvoľňuje kŕče v žlčových cestách. Je súčasťou detoxikačných programov. Využíva sa ako doplnková liečba pri cukrovke a chorobách močových ciest, má diuretický účinok.

Kvety púpavy

Kvety sú vhodné na prípravu sirupu, limonády alebo púpavového medu. Využívajú sa na prevenciu a liečbu chrípky, pri ochorení dýchacích ciest, na podporu vykašliavania, na osladenie čaju či koláčov, alebo ako náhrada včelieho medu.

Zbierame plne rozkvitnuté kvety za slnečného počasia na miestach, ktoré sú ďaleko od cesty a polí. Po zbere ich necháme trochu odležať, aby z nich povyliezali chrobáčiky. Krásne sú aj ako ozdoba dezertov či šalátov.

Príprava púpavových kvetov na med
Zbierame plne rozkvitnuté kvety za slnečného počasia na miestach, ktoré sú ďaleko od cesty a polí. Foto: Andrea Párkányová

Púpavový med

Púpavový med nie je med v pravom slova zmysle, skôr hustejší sirup. Pod týmto názvom ho však poznali a pripravovali už naše prababičky.

Na približne 1 liter „medu“ budeme potrebovať

  • asi 250 kvetov púpavy (cca 5 hrnčekov 250 ml)
  • 1 liter vody
  • 1 citrón
  • 1 kg cukru

Postup

Kvety nasypeme do hrnca a zalejeme 1 litrom vody. Pridáme na kolieska nakrájaný, nie chemicky ošetrený citrón. Privedieme k varu a varíme 20 minút. Potom odstavíme a necháme odležať do druhého dňa.

Druhý deň všetko scedíme cez jemné sitko do hrnca, z kvetov vytlačíme šťavu. Primiešame cukor a varíme až do zhustnutia. Počas varenia miešame.

Ešte horúci med nalejeme do pohárikov, poháre otočíme hore dnom a prikryjeme dekou.

Príprava púpavového medu
Na prípravu medu potrebujeme púpavové kvety, vodu a citrón. Foto: Andrea Párkányová

Púpavová limonáda

Pripravte si z čerstvých púpavových hlavičiek osviežujúcu limonádu.

Budeme potrebovať

  • 1 šálka púpavových hlavičiek
  • 50 g mäty
  • šťava z 3 citrónov
  • 2 litre vody alebo minerálky
  • 1 lyžica medu alebo podľa chuti

Postup

Púpavové kvety dáme do džbánu, pridáme mätové lístky a zalejeme vodou. Pridáme citrónovú šťavu, med a odložíme aspoň na dve hodiny do chladničky. Scedíme a pijeme 3-krát denne.

Púpavová limonáda
Z kvetov si môžete pripraviť aj osviežujúcu limonádu. Foto: Andrea Párkányová

Púpavové sušienky

Okvetia kvetov púpavy dobre vyniknú na sušienkach a koláčoch. Vyskúšajte!

Budeme potrebovať

  • 100 g masla
  • 190 g hladkej špaldovej múky
  • 40 g trstinového cukru
  • 2 PL medu
  • 1 žĺtok
  • ¼ KL prášku do pečiva
  • kvietky púpavy

Postup

Všetky suroviny vymiešame. Cesto necháme v chladničke odpočinúť asi 30 minút, potom ho vyvaľkáme a vykrajujeme koláčiky v tvare kruhu. Na vrch vtlačíme kvietky.

Pečieme na 170 °C približne 6 – 7 minút do bleda, treba odsledovať. Vychladnuté ešte môžeme posypať čerstvými kvietkami.

Púpavové sušienky
Okvetia kvetov púpavy dobre vyniknú na sušienkach a koláčoch. Foto: Andrea Párkányová

Listy púpavy

Na jar sú listy najväčšou zásobárňou vitamínov. Sú vhodné na prípravu šalátov, koláčov alebo smoothie. Mladé a menšie púpavové listy zo stredu ružice sú menej horké. Obsahujú vitamín C, A, B, D, K, vápnik, draslík a železo.

Tip

Mliečna šťava (púpavové mlieko) zo stonky púpavy je dobrá na odstránenie bradavíc.

Púpavové pesto a smoothie

Púpavové listy sú vhodné na prípravu pesta. Robí sa ako klasické z bazalky alebo medvedieho cesnaku. Listy rozmixujeme s cesnakom,  orechmi a olivovým olejom. Dochutíme soľou a čiernym korením. V chladničke vydrží asi mesiac.

Z listov si môžeme pripraviť tiež smoothie. Hrsť púpavových listov rozmixujeme so šťavnatým jabĺčkom alebo iným ovocím, podľa potreby pridáme vodu, aby vznikol hustejší nápoj.

Puky púpavy

Zaujímavou delikatesou sú púpavové kapary. Sú vhodné na spestrenie pokrmov, na prípravu šalátov a studených jedál.

Na dno pohára dáme nakrájaný cesnak alebo chren, koreniny, nerozkvitnuté kvetné puky. Zalejeme ich slanou vodou, pridáme jablčný ocot, všetko podľa chuti a necháme macerovať približne 7 dní.

Púpavové puky na kapary
Zaujímavou delikatesou sú púpavové kapary. Sú vhodné na spestrenie pokrmov, na prípravu šalátov a studených jedál. Foto: Andrea Párkányová

Koreň púpavy

Opražením a pomletím koreňa na jemný prášok si môžeme pripraviť púpavovú kávu.

Na prípravu odvaru použijeme 1 kávovú lyžičku na 2 dcl vody, povaríme 5 minút a popíjame 2 – 3x denne cca 15 minút pred jedlom. Púpavový koreň je vhodný tiež na prípravu tinktúr či čaju.

Galéria k článku

Text a foto: Andrea Párkányová

Diskusie na tému článku