Od Sweet Dumpling po Jack O’Lantern: 8 najlepších odrôd tekvíc na varenie, pečenie aj vyrezávanie

V jesennom období máme najlepšiu šancu spoznať chute rôznych odrôd tekvíc, keď čerstvé prichádzajú na pulty. Ktoré nám najviac zachutia, môžeme v ďalšom roku pestovať i sami.

Odrody tekvice
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Všetci vieme, ako vyzerá typická tekvica, však? Veľká, oranžová a guľatá. Vídame ju v období Haloweenu pred vchodmi do domov i v záhradách. Avšak to nie je všetko. Plod môže byť taktiež pruhovane zelený a strašidelnú ozdobu vytvoríme z odrôd s popolavou šupkou.

Existujú však aj plody v oceľovej modrej, žltej či vzorované, napríklad škvrnité alebo pruhované. Dalo by sa povedať, že tekvice sú také jesenné „zeleninové chameleóny“. Ich variabilita sa však vzhľadom nekončí. Najlepšie odrody majú vynikajúcu arómu a chuť takú typickú práve pre jeseň.

Veľkou prednosťou je, že ich nemusíme skonzumovať hneď po zbere, ale dobre dozreté plody sa dajú skladovať na neskoršie použitie. Dĺžka skladovania závisí od odrody a vo vhodných podmienkach sa pohybuje od niekoľkých týždňov cez mesiace až po viac ako pol roka.

Výber odrody aspoň trochu prispôsobíme lokalite, v  ktorej pestujeme, napríklad skoré odrody uprednostníme v severnejších a chladnejších polohách. Keď máme v záhrade málo miesta, môžeme ich pestovať na opore, ide totiž o plazivé rastliny. „Baby“ plody (malé mladé plody) získame aj z väčších nádob. Trpia na podobné choroby ako uhorky, sú si totiž príbuzné.

Čo sa týka vlastného osiva, keďže sa ľahko sprášia, zo semienok z úžasného plodu zvyčajne nezískame v ďalšom roku plody rovnakého tvaru, farby či chute. Museli by sme totiž široko-ďaleko pestovať len jednu odrodu, aby použitie vlastných semienok bolo „spoľahlivé“.

Ako vybrať tekvicu na vyrezávanie

Tekvica na vyrezávanie nemusí byť úplne zrelá, aby jej šupka nebola príliš tvrdá. Uprednostníme ešte nie celkom dozretý plod s mäkšou šupkou. V záhrade to zistíme napríklad tak, že sa do šupky snažíme zaboriť necht. Ak to ide, bude sa nám vyrezávať dobre.

Odrody tekvice, ktoré využijete v kuchyni aj na Halloween

‘Sweet Dumpling’

Množstvo menších plodov sa hodí na pečenie len tak vcelku. Šupka má zelené rebrovanie striedané žltkastou mozaikou. Oranžová dužina má dobrú chuť.

Odroda tekvice Sweet Dumpling
Tekvica ‘Sweet Dumpling’ Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Jack O’Lantern’

Toto je obľúbená tekvica na vyrezávanie na sviatok Halloween. Typický tvar plodov je guľatý, šupka je žiarivo oranžová. Sladkastá a oranžová dužina má dobrú chuť.

Odroda tekvice Jack o´ Lantern
Tekvica ‘Jack O’Lantern’ Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

‘Crown Prince’

Jedna z najlepších odrôd na skladovanie, vydrží mesiace. Svetlooranžová dužina chutí trochu ako sladké zemiaky a má dobrú, hustú textúru.

Odroda tekvice Crown Prince
Tekvica ‘Crown Prince’ Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Maslová tekvica

Menšie až stredne veľké plody vydržia pri dobrom skladovaní aj viac ako pol roka. Chutná oranžová dužina je výborná zakvapkaná olivovým olejom a upečená.

Maslová tekvica
Maslová tekvica Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

‘Knucklehead’

So svojou strašidelnou bradavičnatou šupkou zaujme najmä deti. Za hrudkami a hrbolčekmi sa však skrýva hustá a žltá dužina, ideálna na tekvicové koláče.

Odroda tekvice Knucklehead
Tekvica ‘Knucklehead’ Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

‘Kabocha’

Je oceňovaná pre intenzívnu chuť. Ľahko sa šúpe. Existuje z nej niekoľko variácií. Má menšie kompaktné plody a je vhodná aj do menších záhrad.

Odroda tekvice Kabocha
Tekvica ‘Kabocha’ Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

‘Turk’s Turban’

Vyniká naozaj zvláštnym až kurióznym tvarom, akoby zloženým z dvoch odlišných plodov. Ich priemer môže dosiahnuť 30 cm. Má jemnú orieškovú chuť.

Odroda tekvice Turk´s Turban
Tekvica ‘Turk’s Turban’ Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

‘Uchiki Kuri’

Odroda hokaidového typu sa dá pestovať aj na trelážach. Dozrieva skoro, konzumuje sa i s mladou šupkou. Skutočným ťahákom je akoby údená gaštanová príchuť.

Odroda tekvice Uchiki Kuri
Tekvica ‘Uchiki Kuri’ Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Kedy zbierať tekvice

Keď sa plody začnú farbiť, podložíme pod ne napríklad tehlu. Vďaka tomu rovnomernejšie dozrejú a v prípade dažďov budú izolované od mokrej pôdy. Zberáme celkom vyfarbené plody, ktoré pri poklopaní znejú duto. Pomocou nožníc ich od rastliny odstrihneme aj so stopkou dlhou približne 10 cm.

Zo záhrady plody prenesieme za sklo na slnečné miesto, buď na parapet, alebo na stôl do interiéru, dielne či garáže. O dva až tri týždne šupka na plodoch vytvrdne, čo chráni dužinu a umožní dlhšie skladovanie.

Skladujeme ich stopkou nahor v suchej pivnici či v kôlni. Sucho a nižšie teploty (nie mráz) predlžujú možnosť skladovania. Väčšina dobre vyzretých plodov vydrží takto tri až štyri mesiace.

Ako pestovať tekvice

Semienka vysievame od polovice apríla v teple interiéru do hĺbky 2,5 cm, a to jedno semienko do jedného kvetináča s priemerom 7,5 cm. Položíme ho celou plochou na pôdu vodorovne. Udržiavame teplotu 18 – 21 °C. Von vysievame a sadenice vysádzame podľa teploty približne po 15. máji, keď pominie riziko neskorých jarných mrazov.

Priesady počas pekných teplých dní až do výsadby otužujeme, aby si zvykli na vonkajšie podmienky.

Pestujeme ich na slnečnom stanovišti chránenom pred vetrom. Pôdu v mieste výsadby obohatíme výdatnou dávkou dobre rozloženého kompostu a skypríme. Tekvice sadíme do riadkov, veľkoplodé so vzdialenosťou medzi radmi 150 až 200 cm a v riadku 80 až 100 cm. Pri maloplodých zmenšíme rozstup medzi radmi.

Mladé rastliny chránime pred slizniakmi, staršie pletivá sú odolné. Dobre zalievame. Rastúce poplazy, ktoré zavadzajú v chôdzi, stáčame do porastu a ak ich je priveľa, niekoľko z nich odstrihneme.

Text: Sally Nex
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku