Orechy sú ideálnou potravinou pre dnešného človeka. V súčasnosti sme totiž bežne ťažko skúšaní každodenným stresom. Civilizačné ochorenia, potraviny s pesticídmi či mäso z veľkovýroby. V súvislosti s tým, ako žijeme, sú orechy skutočne superpotravina.
Obsahujú množstvo vysokohodnotných bielkovín, tých najlepších tukov, ale i mnoho minerálov, vzácnych stopových prvkov i nenahraditeľných vitamínov potrebných na správny vývoj organizmu. Sú ideálnym pokrmom pre športovcov, študentov, stimulujú k plnej výkonnosti fyzicky či intelektuálne pracujúceho človeka a významne pomáhajú pri liečení chorých. Regenerujú tých starších a odďaľujú dôsledky starnutia.
Viete, že…
… vedecký názov orecha kráľovského Juglans regia vznikol skrátením z latinského Jovis + glans = Jupiterov žaluď? V staroveku totiž orechy spodobňovali so žaluďom a pokladali ich za božské jedlo, a preto orech zasvätili Jupiterovi. Druhové pomenovanie regia znamená kráľovský, čo má tiež historické korene. Názov orech vlašský zasa vyjadruje, že orechy sa k nám dostali od Vlachov, teda z talianskej oblasti. Ich skutočná pravlasť je však kdesi v Zakaukazsku, Iráne, Afganistane. Starí Gréci ich tiež nazývali orechy perzské či kráľovské, lebo podľa Plínia ich vraj priniesli králi z Perzie. O rozšírenie kultúry orecha v strednej Európe sa zaslúžil hlavne Karol Veľký.
Výnimočné orechy
Obľubujú ich aj veveričky, plchy či mnohé vtáky. A tak sa neraz o úrodu orechov musíme chtiac-nechtiac aspoň sčasti podeliť aj s nimi. Príroda sa však veľmi dobre postarala o svoje orechové semeno, ktoré priam obrnila pevnou škrupinou. A tak vznikol orech kamenáč či krupáč, ktoré majú ozaj tvrdú a ťažko zdolateľnú škrupinu, ale aj polopapierak, ktorého potomkovia sa zasa dnes najviac pestujú.
Jadro orecha je vysoko koncentrovanou zmesou tých najdôležitejších živín, a to prakticky bez akéhokoľvek balastu, ak zaň nepovažujeme asi 6 % vlákniny a asi 5 % vody. Vynikajúcich plnohodnotných bielkovín však obsahuje 16 až 22 %, tukov (prevažne nenasýtených) 64 až 70 %, sacharidov 15 až 18 %, minerálov 2,5 % a ďalšie vitamíny a biologicky aktívne látky. Na porovnanie – bravčové mäso má v priemere 16,5 % bielkovín, dobrú porciu nežiaducich nasýtených tukov a zostatok je prakticky len voda, ak nepočítame chemické rezíduá z krmív, stimulátory rastu, liečivá.
Hovädzie mäso má zasa 18,5 % bielkovín, hydina, pokiaľ nie je „napumpovaná“ vodou, má okolo 20 % bielkovín. Keďže však mäso nejeme surové (na rozdiel od orechov), tak jeho tepelnou úpravou ešte podstatne znížime využiteľnosť a zdravotný efekt týchto bielkovín, ktoré dokonca pri vysokotepelnej úprave sčasti spolu s tukom biologicky a výživovo zdegradujeme. Orechy dokonca aj toho železa obsahujú celkom dobrú porciu (2,1 mg%). Takže v komplexnom a reálnom zdravotnom prínose pre človeka mäso za orechmi výrazne zaostáva. Ale to neznamená, že všetci ľudia musia byť vegetariáni.
Zdravie, ktoré chutí
Orechové bielkoviny sú podstatne zdravšie ako mäsové, lebo orechy sú celkovo plnohodnotnejšie i napriek tomu, že im chýba trochu aminokyseliny metionínu, ktorý však ľahko doplníme prídavkom niektorej z obilnín (napríklad ovsené vločky s orechmi v müsli alebo celozrnné slíže s orechmi a ovocím). Veľkou výhodou orechových bielkovín je, že ich nesprevádza žiaden cholesterol, ako to je v mäse, ba ani veľké množstvo nežiaducich nasýtených tukov ako v mäse, ale naopak, obsahujú až 35 % polynenasýtenej esenciálnej mastnej kyseliny linolovej (omega-6), ktorá tiež znižuje hladinu aj cholesterolu získaného z mäsa v krvi, je sčasti aj dôležitou súčasťou nervového tkaniva a telesných protilátok (popri dôležitých omega-3) mastných kyselinách.
Ešte vzácnejšia a pre naše zdravie významnejšia je práve polynenasýtená esenciálna mastná kyselina alfa linolénová (omega-3), z ktorej sa v tele tvoria mastné kyseliny nachádzajúce sa aj rybacom oleji (EPA, DHA). Orechy jej obsahujú až 11 % a vyznačuje sa dôležitou protizápalovou aktivitou. Ďalšej omega-9 mononenasýtenej mastnej kyseliny olejovej (má významné miesto v našom metabolizme a je aj veľmi zdravotne účinnou zložkou olivového oleja) je v orechoch až 19 %. K tomu ešte musíme pripočítať aj dobrú dávku dôležitej mozgovej výživy , teda lecitínu, ktorý rozpúšťa aj usadeniny v našich cievach. Oproti týmto zdravotne veľmi žiaducim a prospešným tukom je tu nasýtených mastných kyselín len 7 %.
Potravina pre mozog a srdce
Omega-3 mastné kyseliny eliminujú ešte pred narodením človeka, ale aj po celý jeho život mnohé negatívne vplyvy našej zlej životosprávy i zlého životného prostredia. Tvoria základ nervovej sústavy a tým aj našej inteligencie, sú protizápalové a chránia náš srdcovocievny systém. Sú teda výbornou výživou najmä pre mozog a srdce, ale i celý organizmus, ktorý výrazne stimulujú a chránia aj pred predčasným starnutím (obsahujú aj omladzovač resveratrol), ba aj pred tými najhoršími civilizačnými chorobami.
Významne pomáhajú aj proti neplodnosti oboch pohlaví (mangám) a pomáhajú tiež riešiť mnohé sexuálne a reprodukčné poruchy (impotencia, zväčšená prostata). Pomáhajú nám zlepšiť si pamäť i náladu a dobré pocity (omega-3 mastné kyseliny ovplyvňujú žiaduce fungovanie mozgových neurotransmiterov dopamínu a serotonínu).
Takže keď deťom do školy na desiatu dáme hrsť orechov miesto napolitánky, môžu im pomôcť. Zvýši sa ich pozornosť, sústredenosť i pamäť a orechy nerozhádžu ich metabolizmus tak, ako to robia sladkosti. Ale preto sú vhodné aj pre nás dospelých.
Všestranne účinné
Orechy sú bohatým zdrojom tých najvýznamnejších zástupcov vitamínov B-komplexu, teda B1, B2, B3, B6, i kyseliny listovej, ktoré sú nezastupiteľné pri správnom fungovaní nervovej sústavy, tvorbe červených krviniek, podporujú i metabolické procesy svalstva, sú prevenciou starnutia a udržujú nás v dobrej nálade.
Z antioxidantov je bohato zastúpený vitamín E, ďalej i betakarotén a vitamín C, ktoré spolu s prítomnou kyselinou elágovou zneškodňujú látky zapríčiňujúce rakovinu. Najviac vitamínu C (až 3,5 %) obsahujú orechy ešte pred úplným dozretím, teda vtedy, keď majú ešte mäkkú škrupinu a keď sa oberajú na prípravu kompótov a likérov. Tie potom účinne chránia naše kĺby, pôsobia proti depresii, ale i proti obezite a infarktu. Jednoducho pozitívne zasahujú do každej oblasti fungovania nášho tela i ducha. Preto sa odporúča orechy používať na každodenné liečebné orechové mastenie i bežných jedál – rezancov, zemiakov, šalátov, polievok, obilných jedál i zdravých maškŕt (bez cukru). Môžeme si z nich urobiť aj zdravé a chutné orechové guľky v rajčinovej omáčke namiesto mäsa alebo orechovo-špenátové čevapčiči.
Vhodné aj pre diabetikov
Hoci sacharidov je v orechoch až 18 %, sú to prevažne oligosacharidy, dextríny a len málo sacharózy, takže sa ich nemusia obávať ani diabetici, naopak, veľmi im prospievajú v boji proti sprievodným chorobám diabetu, ako sú srdcovocievne, nervové, zápalové, kĺbové, autoimúnne i očné choroby, ale i depresie a obezita. Z minerálov sú orechy chudobné na sodík, čo je pre nás prospešné, ale naopak, sú bohaté na základné makroprvky, ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, ale hlavne na mikroprvky, čiže dôležité železo, zinok, meď, mangán, bór, jód, kobalt.
Prítomný betasitosterol znižuje krvný cholesterol a pomáha v prevencii i liečení zväčšenej prostaty, čo postihuje mužov nad 40 rokov. Dôležitá je i prítomnosť aminokyseliny arginínu, ktorý sa podieľa jednak na ochrane vnútornej výstelky ciev, robí cievy pružnejšie a menej náchylné na aterogenézu. Arginín však funguje aj ako prírodné povzbudzovadlo, pretože podporuje tvorbu oxidu dusnatého, ktorý uvoľňuje stiahnuté cievy a uľahčuje tak prietok krvi všade tam, kde ju treba. Pôsobí teda aj proti erektilnej disfunkcii.
Na správnu životosprávu
Orechy pomáhajú aj chudnúť, lebo zmierňujú hlad, sú teda aj akýmsi prirodzeným regulátorom chuti do jedla. Ak si teda pred jedlom dáme 5 – 6 polovičiek orechových jadier, znížime svoj hlad a menej zjeme. Ak budeme orechy jesť pravidelne, teda aspoň 5-krát do týždňa si dáme hrsť orechov, tak si znížime aj riziko infarktu asi o 50 %.
Z archeologických vykopávok vieme, že mnohé semená, teda aj orechy, boli významnou súčasťou výživy predhistorického človeka v období, keď sa tvoril aj náš dnešný genetický program života i výživy. Preto by sme sa aspoň sčasti mali k tejto geneticky vzorovej výžive vrátiť. Zbavíme sa tak negatív, ktoré nám prináša civilizovaný spôsob života. Nemusí to však byť čisto vegetariánska výživa, ako sa to často prezentuje, lebo ani naši predkovia, ktorých gény sme zdedili, neboli čistí vegetariáni.
Stromové mäso
Aj tak sa dajú orechy nazvať. Tu je prehľad najvýznamnejších zdravotných pozitív orechov.
- Znižujú riziko srdcovocievnych chorôb, majú protianemické účinky.
- Podporujú činnosť mozgu a znižujú riziko mŕtvice.
- Udržujú pružné cievy a bránia vzniku aterosklerózy.
- Zvyšujú prietok krvi, znižujú krvný tlak i LDL cholesterol.
- Znižujú zrážanlivosť krvi a tým aj riziko infarktu.
- Majú protizápalové účinky, pomáhajú pri artritíde.
- Zlepšujú sexuálne problémy a neplodnosť.
- Pomáhajú predchádzať nervovým problémom.
- Stimulujú imunitný systém a pôsobia preventívne proti rakovine.
- Diabetikom sú prospešné priamo i pri prevencii cukrovkou vyvolávaných chorôb.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: Ing. Jaroslav Pížl, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Mozem nieco vysadzat do zahona pod orech? Zatial sa tam nicomu extremne nedarilo…