Pestujeme paradajky bez priemyselných hnojív: Aké predplodiny použiť?

Dlhé roky pestujeme rajčiny vždy na inej hriadke, aby sa pôda nevyčerpala. Pretože nechceme používať priemyselné hnojivá, chceme vyskúšať predplodiny. Je pravda, že môžeme použiť fazuľu?

Pestujeme paradajky bez priemyselných hnojív: Aké predplodiny použiť?

Nielen fazuľu, ale aj hrach, šošovicu, bôb či sóju. Všetky tieto rody patria do čeľade bôbovitých.

Rastliny v tejto čeľadi majú jednu úžasnú schopnosť – viažu v pôde dusík zo vzduchu vo forme prístupnej pre ostatné rastliny. Práve vďaka tejto vlastnosti sú kultúrne plodiny z čeľade bôbovitých mimoriadne vhodné ako predplodiny pre hlavné plodiny, ako je plodová zelenina, napríklad vaše rajčiaky, ale aj iné druhy zeleniny náročné na dostatok živín v pôde, napríklad zeler.

Je logické, že po pestovaní akejkoľvek plodiny chýbajú v pôde živiny a pôda je akoby „menej úrodná“. Pri bôbovitých to neplatí, práve naopak. Po ich pestovaní budete mať pôdu, paradoxne, ešte „úrodnejšiu“ ako pred ich pestovaním. Je to práve vďaka ich schopnosti viazať dusík.

Vzhľadom na vysokú mikrobiálnu aktivitu na ich korienkoch by sa však nemali niektoré druhy pestovať hneď po sebe, teda nasledujúci rok. Napríklad hrach by ste na tej istej hriadke mali opäť pestovať až po piatich rokoch.

Zelené hnojenie

Okrem aktívnych mikróbov prispievajú k obohacovaniu pôdy o živiny druhy z čeľade bôbovitých aj formou zeleného hnojenia. Čiže pestujte ich jeden rok len preto, aby sa na konci vegetačného obdobia zaorali do pôdy, a tak ju vlastnou zelenou hmotou obohatili o živiny.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku