Kukurica je prastará kultúrna plodina. Medzi ľuďmi je známa ako lahôdková kukurica a záhradkári ju radia medzi zeleniny.
Už latinský názov kukurice – Zea mays L. – nám našepkáva, že pochádza z Južnej Ameriky. 4000 rokov pred naším letopočtom ju už poznali všetky veľké indiánske kmene. Kukuricu používali na prípravu chleba, ale pestovali aj odrody na konzum v mliečnej zrelosti. V dobe objavenia Ameriky bola kukurica základom terajšieho amerického poľnohospodárstva.
Do Európy sa dostala v roku 1492 alebo 1493 z prvej alebo druhej cesty Krištofa Kolumba. V španielskych kronikách koncom 16. a na začiatku 17. storočia nazývali kukuricu „Maiz“ podľa karibského indiánskeho názvu.
Behom niekoľko rokov sa rozšírila do severnej Afriky, Talianska a vďaka benátskym kupcom na východ do Malej Ázie. Vo Východnej Európe ju rozšírili Turci. Vďaka veľkej variabilite, prispôsobivosti a veľkej výnosnosti sa kukurica šírila neuveriteľne rýchlo a na veľké vzdialenosti.
Zrno cukrovej kukurice v 100 g obsahuje 85 kalórií, 75,96 g vody, 1,2 g tukov, 19 g sacharidov (z toho cukry 3,2 g), 2,7 g vlákniny, 3,2 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B1-tiamín, B3-niacín, B6-pyridoxín, B9-kyselina listová, vitamín C, minerálne látky, draslík, horčík, sodík, vápnik, železo, selén, zinok, mangán.
V porovnaní so zrnovou kukuricou má v priemere o 40 % menej kalórií a o 70 % menej tukov. Je zdravou lahôdkovou potravinou.
Kukuricu cukrovú môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín, na lahôdkovú a supersladkú. Supersladké odrody majú o jednu tretinu vyšší obsah jednoduchých cukrov a ich premena na škrob prebieha pomalšie. Preto si zrelé šúľky supersladkých odrôd na rastline udržia čerstvosť aj o týždeň dlhšie ako odrody lahôdkovej kukurice.
Kukuricu sa pestuje z osiva. Všetky súčasné odrody sú hybridy. Je potrebné každý rok si zakúpiť čerstvé osivo, aby sme dosiahli požadovanú kvalitu a lahodnú chuť. Zrná supersladkých odrôd sú viac scvrknuté ako majú lahôdkové, lebo majú nižší obsah škrobu.
Vysieva sa od 15. apríla, vo vyšších polohách aj neskôr. Teplota pôdy by nemala klesnúť pod 12 °C. Potrebuje výživné pôdy, najlepšie už na jeseň vyhnojené kompostom. V záhradách sejeme do hĺbky 3 – 5 cm v spone 75 cm x 20 cm a riadky sa zasypú zeminou.
Po vyklíčení až po zber šúľkov kukuricu zavlažujeme, okopávame a odstraňujeme buriny. Výdatnejšiu závlahu potrebuje dva týždne pred kvitnutím a týždeň po odkvitnutí, keď sa začne nalievať zrno.
Šúľky sa opeľujú vetrom, preto je lepšie pestovať ju v blokoch niekoľkých rastlín. Ak chceme dosiahnuť postupný zber šúľkov, môžeme ju siať vo viacerých termínoch až do júla s postupným výsevom po dvoch týždňoch.
Rastliny sa dobre znášajú s uhorkami, fazuľou, paradajkami, cuketou, melónmi, či na okrajoch záhonov so zemiakmi. Kolíkovej fazuli môže slúžiť ako opora.
Kukurica je jednoročná rastlina. Dorastá do výšky 1,5 až 2,0 m. Má plné steblo. Vyrastajú z neho dlhé listy striedavo, v dvoch zvislých radoch. Čepeľ listu má výrazné stredné rebro, je podlhovasto kopijovitá. Samčie súkvetie je metlina na špici rastliny. Samičie súkvetie sú blizny, neskoršie šúľky. Nachádzajú sa v pazuche listov a sú chránené obalovými listeňmi.
V mliečnej zrelosti pozberáme šúľky a môžeme ich variť až 15 minút vo vriacej vode. Majú lahodnú chuť. Sú vhodné na čerstvý konzum alebo na mrazenie a prípravu šalátov. Z ponuky môžeme pestovať osvedčené a vynikajúce odrody cukrovej kukurice ako Elan, Gusta a supersladkej kukurice ako Luminox, Longa či Ramondia.
Zdroj: PR článok ZELSEED spol. s r.o.
Viete mi niekto poradit s pestovanim Alocasie? Kupila som si pred par mesiacmi j…