Plody záhradného „minikivi“ podporia imunitu a dobrú náladu. Na jeho pestovanie vám postačí pergola

Aktinídia význačná – „minikivi“ – je popínavá liana so sladkými plodmi a na pergole hravo nahradí aj vínnu révu. Stačí ju vysadiť na slnečné stanovište a o zdravú úrodu budeme mať postarané.

Minikivi - plody aktinídie význačnej
Plody aktinídie význačnej Foto: Shutterstock

Aktinídia význačná (Actinidia arguta)

Plody aktinídie význačnej podporujú látkovú výmenu, preto je lepšie konzumovať ich v menšom množstve. Po prejedení sa totiž môžu dostaviť črevné ťažkosti. Môžeme ich tiež spracovať do džemov, želé i sirupov.

Plody sú tiež účinný antistresový „liek“. Poriadna zásoba vitamínu C totiž podporuje nielen imunitu, ale aj dobrú náladu a odolnosť proti stresu. Z minerálov je hojne zastúpený horčík, fosfor, vápnik a sodík. Podporujú látkovú výmenu a zvyšujú odolnosť proti stresu. Ich energetická hodnota presahuje 70 kcal.

Ako pestovať minikivi (kiwi)

Pestovanie aktinídie význačnej, čiže „minikivi“ alebo aj mini kiwi, má veľa spoločného s pestovaním viniča, darí sa mu v podobných podmienkach. Vyhovuje mu slnečné stanovište, najlepšie orientované na juh. Ide o popínavú rastlinu, ktorá potrebuje oporu.

Výsadba (v kontajneri) prebieha od marca do októbra. Pôda má byť výživná a mierne kyslá, preto sadeniciam pri výsadbe doprajeme prídavok rašeliny. Korení pomerne plytko, preto mu hlavne počas sucha doprajeme pravidelnú a výdatnú zálievku. Mladým sadeniciam môže trvať niekoľko rokov, kým sa viac rozrastú. Celkom zakorenené rastliny však rastú veľmi rýchlo.

Ročné prírastky presiahnu aj jeden meter, preto je dôležitý každoročný rez, ktorý sa vykonáva na jeseň po zbere. Pri reze je nutné odstrániť staré vyplodené drevo. Mladé bujné výhony sa skracujú na tri až šesť pukov, práve z nich totiž vyrastú plodonosné vetvičky v ďalšom roku. Podobný rez sa vykonáva aj v lete.

Aktinídia význačná je v našich podmienkach úplne mrazuvzdorná. Pozor, iné druhy, napríklad aktinídia čínska (pravé kivi) je výrazne náchylnejšia na jarné mrazy.

Kvety aktinídie význačnej
Kvety aktinídie význačnej Foto: Shutterstock

Kedy zbierať a ako skladovať plody aktinídie

Tmavozelené alebo červenkasté plody zberáme v plnej zrelosti (september – október), keď idú ľahko oddeliť od stopky. Pokiaľ stopka drží, nožnicami striháme tesne pri plode.

Plody je možné niekoľko týždňov skladovať v miske zabalenej igelitovým vreckom v chladničke. V miestnosti s teplotou okolo 1 °C a s vlhkosťou až 90 % sa dajú uskladniť aj dlhšie ako jeden mesiac.

Aktinídia význačná (Actinidia arguta)
Aktinídia význačná Foto: Shutterstock

Viete, že…

… správne by sa názov kivi podľa slovenskej botanickej terminológie mal používať len pre Actinidia chinensis? Tá má dve slovenské alternatívne mená – buď aktinídia čínska, alebo kivi. Pre Actinidia arguta, o ktorej je článok, je správny slovenský názov aktinídia význačná, avšak ľudovo ju označujeme ako „kivi“ alebo aj „sibírske kivi“.

… v záhradníctve sa môžeme stretnúť aj s aktinídiou čínskou, čiže „pravým“ kivi, ktoré sa vyznačuje malými chlpatými plodmi podobnými tým zo supermarketu? Pestovať sa dá aj aktinídia kolomikta, syn. aktinídia pestrolistá (Actinidia kolomikta), ktorá tvorí menšie plody ako aktinídia význačná, ale na jednej rastline je ich viac.

… väčšina odrôd je cudzoopelivá? Aby sme sa dočkali plodov, musíme na záhradu vysadiť samčiu aj samičiu rastlinu. Na jednu samčiu pritom môže pripadnúť maximálne osem samíc. Ak nemáme na väčší počet rastlín na záhrade miesto, kúpime si rovno odrodu samosprašnú.

… všetky popínavé druhy aktinídií potrebujú pevnú oporu. Môžeme ich vysadiť k pergole či k treláži alebo im doprajeme konštrukciu z drôtu či oceľového lanka.

Naša voľba odrôd

‘Issai’ – výnosná samoopelivá odroda s podlhovastými plodmi, dozrieva na prelome septembra a októbra
‘Red Jumbo’ – cudzoopelivá odroda s veľkými červenkastými plodmi, dozrieva od polovice septembra
‘Japsai’ – samoopelivá odroda s oválnymi stredne veľkými plodmi, dozrieva od konca septembra

2 recepty na spracovanie minikivi

Kompót

Do zaváracích pohárov vložíme natesno umyté a odstopkované zrelé plody. Sladký nálev uvaríme z 1 l vody, 400 g cukru a 3 g kyseliny citrónovej. Po rozpustení pevných surovín ho horúci nalievame do pohárov. Uzavrieme a sterilizujeme.

Džem z minikivi
Džem z minikivi Foto: Shutterstock

Džem

Čerstvo nazbierané a dobre zrelé plody dáme do hrnca a podlejeme vodou. Rozvaríme do mäkkého pyré a prepasírujeme. Na 1 kg pyré pridáme 1 kg kryštálového cukru zmiešaného s pektínovým prípravkom a 3 g kyseliny citrónovej. Priebežne miešame a zahrievame. Po niekoľkých minútach varu odstavíme a ešte horúce lejeme do pohárov, ktoré buď zavaríme bežným spôsobom, alebo len otočíme viečkom dole.

Galéria k článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku