Počul som, že ak uhorky a melóny navrúbľujeme, sú odolnejšie voči chorobám a celkovo zdravšie. V čom vrúbľovanie spočíva?
Najmä uhorky sú náchylné na veľa chorôb a chemická ochrana má svoje limity. Neveľká a chúlostivá koreňová sústava im nezaručuje dlhú životnosť a negatívne ovplyvňuje úrodnosť. Aj ich tepelné nároky sú pomerne vysoké. Všetky tieto negatíva sa doteraz šľachtením nepodarilo odstrániť, preto sa využíva štepenie uhoriek do odolnejších a intenzívne rastúcich príbuzných tekvíc figolistých. Výsledkom sú sadenice výrazne odolnejšie proti chorobám, tepelným výkyvom a s menšími nárokmi na teplo. Rastliny majú aj vyššiu životnosť a bohatšie rodia.
Ako na vrúbľovanie uhoriek a melónov
Postup pre vrúbľovanie uhoriek a melónov je nasledovný: Najskôr vysejeme semiačka uhoriek a melónov, o pár dní vysejeme rýchlejšie rastúce semiačka tekvíc figolistých. Štepíme, keď majú semenáčiky niekoľko pravých listov. Z tekvicového semenáčika vylomíme alebo odrežeme vrchnú časť rastliny tesne nad klíčnymi lístkami. Semenáče melónov a uhoriek vyberieme z pôdy a urobíme si na stonkách rastlín šikmé zárezy. Do stonky tekvice pod jej klíčnymi lístkami zhora vedieme zárez. Na rez používame žiletku alebo ostrý dezinfikovaný skalpel. Protichodné kliny spojíme tak, aby sa rezné plochy kryli, a spoj spevníme malými kolíčkami.
Zaštepené rastliny vysadíme spolu do kvetináča, miesto štepenia musí ostať trvalo nad pôdou. Umiestnime ich na teplé (okolo 20 °C) a svetlé miesto, nie na priame slnko, a občas ich vlažnou vodou zahmlievame. Keď za 10 – 14 dní rastliny zrastú, stonku uhorky či melóna tesne pod štepením veľmi opatrne prerežeme, čím vrúbeľ bude už ďalej vyživovaný len z tekvicového podpníka. Na stanovisko presádzame rastlinky až po ich zosilnení a otužení.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, mám otázku ohľadne vrubľovania. Mám na záhrade strom jablone, osadov…