Kedy sadiť a čím moriť cesnak
Kedysi sa odporúčalo sadiť jesenný cesnak v októbri. Dopočula som sa, že to už dnes neplatí? Prečo?
Podobne sa kedysi tradovalo, že cesnak má ísť do pôdy na sv. Václava, čo je už na konci septembra. Obdobie jesene však býva v súčasnosti výrazne teplejšie ako kedysi. Preto je lepšie sa riadiť teplotou pôdy, tá musí pri výsadbe byť trvalo nižšia ako 9 °C, čo je splnené v novembri až decembri. Dnes platí, že cesnak vysádzame neskôr a zberáme skôr ako kedysi. V minulosti sa hovorilo, že sa zberá na sv. Annu, teraz je to o dosť skôr.
Ako pripraviť záhon pred výsadbou?
Pôdu dobre spracujeme a odburiníme, to je základ. Ak hnojíme kompostom, dobre ho zapracujeme do ornice.
Cesnak sa pred výsadbou zvykne moriť. Ako na to?
Prakticky všetky chemické prípravky, ktoré sa dávnejšie používali na morenie cesnaku, sú dnes nepovolené. Výnimku predstavuje Sulka K, i keď je oficiálne preklasifikovaná na hnojivo. Pôvodne sa myslelo, že Sulka zaberá proti nebezpečnému háďatku zhubnému, ale nie je to tak. Respektíve tento prípravok zahubí škodcu, keď je extrahovaný v skúmavke, ale keď je schovaný v cesnakovom strúčiku pod šupkami, nezlikviduje ho.
Funguje však proti vlnovníku cesnakovému, čo je okom neviditeľný roztoč likvidujúci cesnak pri skladovaní. Aby zakúpená sadba vydržala bez vlnovníka až do výsadby, je vhodné ju moriť do konca septembra.
Cibule cesnaku rozoberieme na strúčiky, ponoríme na dve hodiny do Sulky K a rýchlo na suchu vysušíme. Cesnak v tomto období ešte „spí“ a nesmie ostať dlho vlhký, aby sa neprebudil. Ak ho namoríme do konca septembra, tesne pred výsadbou ho namočíme na pol až dve hodiny do vody, trochu sa prebudí a v pôde bude mať rýchlejší štart, čiže rýchlejšie v pôde začne tvoriť vlastné obranné látky. Ak sadbu nestihnete namoriť do konca septembra, namorte ju pred výsadbou ponorením strúčikov na 2 hodiny do roztoku Sulky K.
Čo sa morenia týka, začali sme používať aj biologické prípravky s obsahom prospešných mikroorganizmov. Osvedčil sa nám prípravok Rhizocore. Pôsobí proti hubovým ochoreniam v pôde, ako sú fuzárium či sklerócium. Nezabíja ich síce, ale obsadí životný priestor, a tak ich eliminuje. Roztok striekame priamo na pôdu alebo do brázdičiek, dá sa použiť aj v zálievke.
Spomenutý prípravok je univerzálny, funguje prakticky na čokoľvek, čo v záhrade pestujeme. Nedá sa predávkovať. Jeho nevýhodou je, že sa nedá skladovať. Dá sa použiť aj vtedy, keď moríme Sulkou. Jeden prípravok účinkuje proti vlnovníkovi, druhý proti pôdnym hubám.
Sadenie a starostlivosť po výsadbe
Ako prebieha výsadba?
V ľahších pôdach strúčiky zapichneme rukou čo najhlbšie do pôdy, nad nimi má ostať približne 6 – 10 cm vrstva pôdy. V ťažších vykopeme ryhu, cesnak do nej uložíme a zahrnieme, utužíme. Použitie kolíka pri výsadbe nepovažujem za správne, pretože pod strúčikom môže vzniknúť vzduchová medzera spôsobená špičkou kolíka.
Pri výsadbe musíme dodržať smer, akým strúčik vkladáme do pôdy, a to tzv. podpučím nadol. Ak chceme dosiahnuť pravidelne usporiadané listy, dodržíme aj jeden smer, ktorým sadíme „bruško“ strúčika, pričom v tomto prípade ide naozaj len o estetiku a nie je to dôležité z hľadiska agrotechniky. Listy potom rastú rovnakým smerom a záhon pôsobí úhľadne 😊.
Aký je spon, do ktorého sadíme?
Medzera medzi riadkami má byť od 25 – 50 cm. Vzdialenosť rastlín v riadku 8 –15 cm, v závislosti od odrody a zvolenej vzdialenosti riadkov.
Cesnak po výsadbe na jeseň zvyčajne trochu vyrastie, kým prídu mrazy. Neprekáža to? Treba ho zakryť netkanou textíliou?
To, že vypučí, neprekáža a nie je potrebné ho zakrývať. Jedine v roku 2012 prišli v marci v niektorých lokalitách na niekoľko dní teploty –25 °C a vtedy zmrzli aj strúčiky, čo ešte nevypučili.
Netkanou textíliou však má zmysel porast poriadne zakryť tam, kde sa vyskytuje fúzavka, a to od konca zimy až do jari, do jeho výšky okolo 10 cm. Vtedy textília chráni predtým, aby táto mucha do rastlín nakládla vajíčka. Fúzavka sa však nevyskytuje na celom území.
Znáša cesnak mulčovanie?
Mulčovanie je fajn. Porast nezarastá burinou, znižuje sa odparovanie vody. Keď sa zamulčuje už na jeseň, mulč zníži veľké teplotné výkyvy pôdy, ktoré žiadnej rastline neprospievajú. Ak sa však mulčuje slamou, je treba počítať s tým, že mikroorganizmy pri jej rozkladaní odoberajú z pôdy časť dusíka. Preto je dobré záhon prihnojiť dusíkom.
Dá sa pestovať aj v zmiešanej kultúre?
Ešte z detstva si pamätám, že sa cesnak môže pestovať spolu s jahodami. Je to asi jediná kombinácia, o ktorej viem.
Je potrebné cesnak polievať?
Potrebu vody cesnaku prirovnávame k potrebe vody koreňovej zeleniny. Keď je sucho, kľúčová je dodatočná závlaha od polovice mája do začiatku júna.
Kedy pri paličiaku odstraňovať kvetné stvoly? Keď sa skrútia?
Oveľa skôr. Rastlina totiž prednostne vyživuje súkvetie, a to nechceme, preto je dobré ich odstrániť, hneď ako sa objavia. Keď sa už kvetné stvoly krútia, odlomte alebo odstrihnite len kvetenstvo, stopku nechajte. Je zelená a bez kvetu funguje ako list.
Ako a kedy zbierať cesnak
Ako spoznáme, že cesnak môžeme vyberať?
Medzi ľuďmi koluje, že paličiaky vyberáme, keď sa vystrie ponechaný kvetný stvol. Správne pravidlo je však iné. Termín zberu nastáva, keď majú paličiaky už len 5 dužnatých listov – môžu byť aj žlté. Čo list, to jedna suknica – šupka na cibuli. Jedna až dve sa po dosušení a pri čistení odstránia, ostanú akurát tri šupky, čo je optimálne na skladovanie.
Nepaličiakom zmäkne stonka v krčku a podobne ako cibuľa sa položia na pôdu. Keď je tretina až polovica položená, je vhodný termín zberu.
Ako zberať cesnak a čo s ním po zbere?
Ideálne je cibuľu cesnaku podvihnúť vidlami a vytiahnuť ju. Na prácu je dobrý suchý deň. Vytiahnutú úrodu dáme pod strechu na suché miesto, kde je prievan a necháme pár dní doschnúť. Potom cibule v rukaviciach očistíme od zvyškov pôdy a prebytočných suchých zvyškov. Paličiaky viažeme do zväzkov, nepaličiaky do vrkočov.
Skladovanie a tip na netradičné spracovanie
Kde ho skladovať?
Miesto skladovania má byť veľmi vzdušné, najlepšie v prievane. Škodí mu príliš vysoká teplota, priame slnečné žiarenie. Keďže mu neublíži ani mierny mráz, dá sa skladovať v šope či vo vetranom záhradnom domčeku, v garáži.
Keď nemáte skladovacie priestory, dobre zvládne aj teplo a sucho interiéru, ale len v takom prípade, keď nie je napadnutý vlnovníkom cesnakovým, ktorý má tiež rád teplo. Riešením je skladovať ho s aromatickými bylinkami, levanduľou, kôprom, ktoré škodcu síce nezahubia, ale znepríjemnia mu život a spomalia množenie.
Cesnak určený na konzumáciu nikdy nemorte, morený sa nekonzumuje. Chladnička ani pivnica na zeleninu na skladovanie nie sú vhodné, vo vlhku podlieha plesni, hnilobe, prípadne predčasne vyklíči.
Mate tip, aby človek po konzumácii cesnaku nesmrdel?
Nemám veru, možno len, držať si väčší odstup od iných 😊.
Prezradíte nejaký netradičný cesnakový recept?
Ide o netradičnú cesnakovú polievku. My ju robievame v zime, keď používame sporák na tuhé palivo, na ktorý postavíme hrniec s ovsenými vločkami. Tie varíme aspoň 4 hodiny. Keď je čas obeda, pridá sa vajíčko, rozdrvený cesnak, soľ, masť alebo maslo. Rozdiel v chuti je výrazný a spočíva v 4-hodinovom varení vločiek.
Aké národy ešte tak milujú cesnak ako my?
Krajina, kde sa cesnak používa ešte viac ako u nás, je Turecko. Naopak, neobľubujú ho Angličania, používajú ho naozaj málo.
Ďakujeme za rozhovor.
Galéria k článku
Za redakciu sa pýtala Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, volám sa Jana a odmalička som vyrastala na záhrade, už ako malá som si v…