Vypestovali ste si priesady zo semienka a sú už príliš veľké? Ak ich budete vysádzať na vonkajšie hriadky, treba s výsadbou ešte počkať. V skleníku alebo fóliovníku sa im však bude dariť už teraz.
Pestované v skleníku, vo fóliovníku
Odrody vhodné na pestovanie v skleníku či fóliovníku vysadíme v momente, keď sa sformujú prvé kvety, čo môže byť od druhej polovice apríla.
Vysadíme ich priamo do skleníkového záhona, ak má však skleník pevnú podlahu, môžeme ich pestovať v pestovateľských vreciach alebo hlbokých väčších nádobách s priemerom minimálne 30 cm. Naplníme ich substrátom určeným na pestovanie zeleniny.
Závesné nádoby, pestovateľské vrecia
Previsnuté odrody vysadíme do veľkých závesných nádob, v malých by mohli ľahko vyschnúť. Druhým dôvodom pre veľkú nádobu je stabilita rastliny, ktorá má možnosť zakoreniť sa vo veľkom objeme.
V posledných rokoch je možné zakúpiť pestovateľské vrecia s namiešaným substrátom, ktoré stačí položiť na zvolené miesto, napríklad na terasu, spraviť v nich diery a priamo do nich sadiť sadenice. Táto možnosť ponúka veľký objem substrátu pre korene.
Pozor však na miesto, kam ich dáme. V lete je vhodné vrece pritieniť, preto cezeň prehodíme starú vrecovú tkaninu alebo navrstvíme slamu či seno, aby sa korene pod vplyvom slnka a vysokých teplôt nesparili a neodumreli.
Nádoby alebo vrecia vynášame von až v druhej polovici mája, keď pominie hrozba mrazov, dovtedy rastliny len postupne otužujeme.
Výsadba von na záhon
Hoci nás vyššie teploty koncom apríla a začiatkom mája neraz lákajú, aby sme sadenice vysadili konečne von na záhon, nemusí sa to každý rok vyplatiť. I keď sa globálne otepľuje, riziko hoci aj slabých mrazíkov okolo takzvaných troch zamrznutých existuje. Z tohto dôvodu sa oplatí počkať a paradajky vysadiť von až po 15. máji.
Od konca apríla ale rastliny otužujeme, to znamená, že cez deň ich v debničkách vynášame na pár dní von do polotieňa, potom na slnko a na noc ich prenesieme späť dovnútra. Paradajky totiž neznesú ani najslabší mráz a pri teplote okolo 8 stupňov Celzia sa zastavuje ich rast.
5 tajomstiev úspechu pestovania paradajok
- Paradajkám vyberieme to najteplejšie, najslnečnejšie a najviac chránené miesto, ktoré máme na pozemku.
- Pri pestovaní paradajok vonku uprednostníme skoré odrody, pretože prinášajú úrodu skôr. Leto tak využijú naplno na plodenie.
- Automatická závlaha udrží pôdu pri koreňoch stále vlhkú. Priesakové alebo kvapkacie hadice môžeme napojiť na časový spínač na kohútiku.
- Spodné listy odstraňujeme, keď začnú byť škvrnité alebo žltnú, ale nie skôr, pretože sú pre rastlinu „továrňou“, ktorá produkuje „stavebné“ látky pre rastlinu aj plody.
- Kolíkové odrody priebežne priväzujeme o kolík a odstraňujeme zálistky. Porast sa tak prevzdušní a slnko prenikne hlbšie medzi rastliny.
Galéria k článku
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Dobry den, potreboval by som radu. Prvy krat skusam predpestuvavat tekvice a cuk…