Ešte nemáte naloženú kapustu? Nebojte sa, do Vianoc ešte stihne vykvasiť. Pripravte si suroviny a súdok, prevedieme vás celým postupom.
Budete potrebovať
- 10 kilogramov nastrúhanej kapusty
- 4 stredne veľké cibule
- 4 strúčky cesnaku
- 4 menšie tvrdé jablká
- 200 gramov soli
- 10 gramov celej rasce
- 10 gramov nového korenia
- 10 gramov čierneho korenia
- bobkový list
- súdok
- látka
- kúsok drievka
- kameň na zaťaženie
9 krokov k domácej kvasenej kapuste
1. Premiešajte kapustu a nechajte oddychovať
Nastrúhanú kapustu vložte do vaničky alebo veľkého hrnca a dobre ju premiešajte so soľou. Následne nechajte kapustu v hrnci 3 až 6 hodín oddýchnuť, kým trochu nezmäkne.
2. Očistite cibuľu a cesnak
Medzitým si očistite cibuľu a nakrájajte na polmesiace. Očistite tiež cesnak, no nekrájajte ho. Obe prísady spolu premiešajte, pridajte koreniny a opäť premiešajte.
3. Pripravte súdok
Keď máte všetko pripravené, položte si súdok na stoličku, aby utláčanie kapusty bolo pre vás čo najpohodlnejšie a príliš ste sa pri ňom nezohýbali.
4. Vložte kapustu
Do súdka vložte tri veľké hrste kapusty, pridajte pol hrsti cibule s cesnakom a trochu korenia. Na dno súdka sa môže dať strapec hrozna alebo kôrka z chleba, ktorá sa potom preloží kapustným listom.
5. Dobre utláčajte
Kapustu zatláčajte do súdka päsťou alebo dlaňou a snažte sa z nej vytlačiť všetok vzduch. Kapusta pri dobrom utláčaní začne púšťať šťavu. Jej prebytky vyberáme, napríklad pomocou plechového hrnčeka.
6. Opakujte cyklus
Celý tento cyklus opakujte. Keď máte v súdku 10-centimetrovú vrstvu natlačenej kapusty, pridajte dve jablká. Pri stláčaní už však dávajte pozor, aby ste ich nerozpučili. Preto je dobré, aby jablká boli menšie a pevné.
7. Zaťažte kameňom
Asi po hodine stláčania budete mať kapustu natlačenú v súdku. Potom do súdka vložte kus látky, ktorú zatlačte na kapustu, položte na ňu drievko a zaťažte ho kameňom.
8. Uzavrite súdok
Súdok uzavrite a do drážky vo vrchnej časti súdka nalejte vodu, aby sa dnu nedostal vzduch. Kým kapusta nie je vykvasená, súdok majte vnútri v dome, lebo kapusta na kvasenie potrebuje počas 4 týždňov teplotu 20 až 25 °C.
9. Pravidelne kontrolujte
Počas kvasenia pravidelne kontrolujte vodu v drážke. Ak by sa voda vyparila, kapusta sa nám pokazí a celá námaha vyjde nazmar.
Galéria k článku
Text: Lukáš Urblík, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte som Katarinka Babina