Mnohé krajiny majú charakteristické jedlá, ktoré si získavajú obľubu aj za hranicami – pre atraktívnu chuť, zdravotné benefity alebo oboje. A to je prípad kimchi (čítame kimči), ktoré sa stáva priam závislosťou pre tých, ktorí ho ochutnajú. Navyše obsahuje aj obrovskú dávku vitamínov a probiotík.
Tento „zázrak“ pochádza z Kórey, kde sa konzumuje takmer ku všetkému – ráno, na obed aj večer. Cestovatelia, ktorí navštívili Kóreu, často hovoria, že charakteristická aróma kimči je tam prítomná všade. Ako to už býva, existuje množstvo variantov kimči, ale základ zostáva rovnaký. Charakter mu dodáva kvasená čínska kapusta, čili prášok, rybacia omáčka a cesnak. Výroba tradičného kimči je pomerne prácna a zdĺhavá.
My vám však ponúkneme maximálne zjednodušený recept na „emergency kimchi“. Zachováva všetky dobré vlastnosti tohto pokrmu, pričom zrýchľuje jeho prípravu.
Ak už kimči poznáte, zrejme oceníte, že tento recept prináša ten správny charakter. Chystáte sa ho ochutnať po prvýkrát? Možno si ho zamilujete natoľko, že sa zaradí medzi vaše obľúbené pochúťky, ktoré navyše neprinášajú žiadne výčitky.
Kimči je dosť návykové, a tak ako sa hodí k jedlám ako príloha, je veľmi chutné aj samotné. Každý si pritom môže prispôsobiť pálivosť podľa vlastného vkusu.
Poďme sa teda pozrieť na samotný recept.
Budeme potrebovať
- hlávku čínskej kapusty s hmotnosťou približne 1 kg (môže byť aj „naša“ biela kapusta, ale lepšie je použiť čínsku)
- soľ
- práškové čili (môže byť aj obyčajné, ale ak máte možnosť je ideál použiť kórejské, na hrubšie mleté, určené na kimči, dostať v obchodoch s exotickými potravinami)
- rybacia omáčka (tzv. „fish sauce”, dostať aj v supermarketoch)
- 1 polievková lyžica cukru (môžeme nahradiť aj iným prírodným sladidlom ako agávový sirup či obilný slad)
- polovica hlavičky cesnaku
- 1 veľká mrkva
- 2-3 mladé cibuľky aj s vňaťkou (dá sa nahradiť klasickou cibuľou a pažítkou)
Postup zrýchlenej prípravy kórejského kimči
1. Kapustu nakrájame na tenké pásiky (približne 5-8 mm široké), dáme do veľkej misy, prelejeme dvomi pohármi vody a dobre nasolíme zo všetkých strán. Premiešame rukami a necháme stáť asi 15 minút. Soľ kapustu zmäkčí.
2. Kým sa kapusta kúpe v soľnom roztoku, pripravíme si ďalšiu zeleninu. Mrkvu ošúpeme a nakrájame na tenké pásiky (môžeme ju nastrúhať aj nahrubo), cesnak tiež pokrájame nadrobno a mladú cibuľku aj s vňaťou nakrájame na tenké kolieska.
3. Zeleninu dáme do misy, prilejeme rybaciu omáčku (asi poldeci), pridáme lyžicu cukru a podľa chuti čili prášok. Obvykle sa pálivosť čili zmierni počas zrenia kimči, ale kým sa naučíte, odporúčame pridávať čili s citom. Môžeme pridať aj trošku sójovej omáčky a vínny ocot, podľa chuti.
4. Po 15 minútach odležanú kapustu prepláchneme, dôkladne vymyjeme a vytlačíme z nej vodu. Spojíme ju so zvyšnou zeleninovou zmesou a všetko rovnomerne premiešame.
5. Kimči natlačíme do nádob, ideálne priehľadných a určených na kvasenie zeleniny, s možnosťou zaťaženia vrchnej časti. Nádobu hermeticky nezatvárame, pretože kvasením vznikajú plyny, ktoré potrebujú uniknúť. Musíme počítať s tým, že zmes, ako pracuje, je cítiť.
Kimči ako zdravý šalát aj príloha k jedlám
Kimči môžeme jesť hneď po dokončení ako šalát. Oveľa chutnejšie je však po 2-3 dňoch kvasenia, keď už cítiť nastupujúce kvasenie, ale zároveň ešte chuť čerstvej zeleniny. Zmes časom vyzrieva a kyslosť sa zvyšuje, čo je žiadúce.
Hotové kimči podávame ako prílohu ku jedlám, alebo si ho môžeme dopriať samotné. Neraz človek vyje celý pohár bez zastavenia sa. 😊
Kimči skladujeme v chlade, no kým „pracuje“, vyhovuje mu aj izbová teplota. Ak máme nápady, môžeme po zvládnutí základného receptu pridávať ďalšie druhy zeleniny, napríklad reďkovku, kaleráb, pór alebo zeler.
Veríme, že ak už poznáte a obľubujete kimči, tento recept vám ho sprístupní počas celého roka. Ak ho nepoznáte, môžete objaviť novú dimenziu labužníctva.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock, Zuzana Humlová
Taka tema zaujiamava...z coho vsetkeho robite pesto? Bazalka a medvedi cesnak je…