Reďkovka patrí k prvej jarnej zelenine. Čo robiť, aby vytvorila pekné buľvy?

Reďkovku vysievame už od konca februára a najlepšie postupne, približne každé dva – tri týždne, čím si zabezpečíme plynulú a dlhodobejšiu úrodu.

Reďkovka patrí k prvej jarnej zelenine. Čo robiť, aby vytvorila pekné buľvy?

K prednostiam reďkoviek (reďkev siata pravá, Raphanus sativus, var. radicula) patrí veľmi krátke obdobie vegetácie, už 30 až 40 dní od výsevu ich môžeme zbierať.  Farba šupky môže byť klasická červená, ale i biela, červeno-biela, fialová až bordová, ružová, žltá.

Reďkovka je jednoročná rastlina dlhého dňa, čo znamená, že v dňoch, keď je slnečný svit dlhší ako 12 h, vytvára kvetnú stonku bez toho, aby vznikla konzumná hľuza.

Jarné odrody vysievame počas februára do pareniska, skleníka či fóliovníka, v marci v teplejších oblastiach, keď to stav pôdy a priebeh počasia dovolia, aj priamo von na záhon.

Reďkovka

Podmienky pestovania

Reďkovka uprednostňuje ľahšie piesočnatohlinité pôdy bohaté na humus. Hnojíme dobre rozloženým kompostom, na 1 m2 zapracujeme približne 10 kg kompostu. Maštaľný hnoj reďkovka neznáša.

Vyhovujú jej slnečné polohy s vlhkejším ovzduším. Semienka klíčia už pri teplote pôdy 2 až 3 °C. Optimálna teplota na pestovanie je +15 až +17 °C, vysoké teploty a sucho sú nevhodné. Mladé rastlinky krátkodobo znesú aj teploty pod bodom mrazu -2 až -3 °C, staršie aj -6 °C.

V osevnom postupe pestujeme reďkovku v druhej trati ako predplodinu, medziplodinu, následnú plodinu alebo v zmiešaných porastoch.

Reďkovka

Iba z priameho výsevu

Tesne pred výsevom pôdu plytko povrchovo skypríme do hĺbky asi 2 až 3 cm. Reďkovky vysievame vždy iba priamo, najlepšie do pripravenej ryhy v tvare V hlbokej cca 3 cm. Riadky by mali byť od seba vzdialené 15 až 20 cm. Snažíme sa sypať semienka do ryhy redšie, aby sme mali menej práce s jednotením. Ak je porast príliš hustý, jednotíme v riadku na vzdialenosť 3 až 5 cm. Presný výsev je síce trošku prácnejší, ale najvhodnejší. Odporúčaná hĺbka výsevu je 1,5 až 3 cm. Vysiate semienka jemne zasypeme a zatlačíme pôdu hrabličkami.

Ak môžeme, záhony na pestovanie reďkovky pre možný výskyt chorôb a škodcov pravidelne striedame. Prvý zber urobíme, keď majú buľvičky priemer aspoň 1,5 cm. Zber prebierkou slúži i ako náhrada jednotenia.

Výsev reďkovky

Reďkovka aj ako značkovacia plodina

Prácu pri vysievaní uľahčí použitie výsevných pásikov. Dokonca celkom odpadá jednotenie, keďže v pásikoch sú semienka uložené v presných rozstupoch od seba.

V ponuke sú aj pásiky kombinované s viacerými druhmi zeleniny, napríklad so šalátom hlávkovým alebo s cibuľou. V kombinácii s mrkvou a petržlenom slúži reďkovka ako značkovacia plodina, keďže rýchlo vzchádza.

Dôležitá je závlaha

Pravidelná a dostatočná závlaha je nevyhnutná, najlepšie večer alebo skoro ráno. Pri nedostatku vody sú buľvičky drevnaté, štipľavé, s dutinou vnútri, chuť je nevábna.

Reďkovka

Ochrana pred škodcami

Keďže je reďkovka veľmi atraktívna pre žravé škodce, napríklad skočky, je vhodné porast, predovšetkým pri výraznejšom oteplení nad 20 °C, zakrývať bielou netkanou textíliou. Vzhľadom na krátke vegetačné obdobie je použitie chémie nevhodné. Biela netkaná textília prepúšťa zálievku aj UV žiarenie.

 

 

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku