Ako pestovať levanduľu? A v čom je taká unikátna? O jej výsadbe, strihaní a zbere sme sa rozprávali s odborníčkou

  • 11.07.2024

Levanduľa je kvitnúci poloker a tradičná bylinka, ktorú si obľúbilo mnoho záhradkárov. Za to vďačí svojej nenáročnosti, no niekoľko zásad by ste pri pestovaní mali dodržať. Čo by ste o nej mali vedieť?

Ako pestovať levanduľu
Foto: Shutterstock

Odborníčka Ing. Simona Ľuptáková zo spoločnosti Zelseed sa s nami podelila o skúsenosti s pestovaním levandule. Prečo pri nej platí, že menej je viac? Ako ju správne strihať a kedy prichádza vhodný čas na jej rozmnoženie? Prečítajte si zaujímavý rozhovor.

Rozhovor si môžete vypočuť aj formou podcastu na YouTube alebo Spotify.

Druhy levandule

Najznámejším druhom levandule, ktorý najčastejšie vídame v záhradkách, je levanduľa lekárska. Aké ďalšie druhy levandule poznáme?

Je známych približne 150 druhov levandule. Najznámejšie sú levanduľa úzkolistá alebo taktiež nazývaná lekárska – latinsky angustifolia. Potom sú to levanduľa prostredná, levanduľa hlávkovitá, známa pod názvom francúzska alebo klasnatá. Tiež poznáme levanduľu zúbkatú a levanduľu širokolistú.

Aké sú medzi nimi rozdiely v pestovaní?

Čo sa týka pestovania, nie sú tam viditeľné rozdiely. Možno vyzdvihnem levanduľu hlávkovitú – tá neznesie príliš veľké mrazy a je citlivejšia na nižšie teploty.

A čo sa týka vzhľadu a vône?

Ani tam nie sú veľké rozdiely. Čo sa týka výzoru, niektoré môžu vyrastať do výšky jeden meter, niektoré len do 50 centimetrov.

Levanduľa lekárska

Vráťme sa k levanduli lekárskej. Čím je jej pestovanie populárne?

Pestovanie levandule je populárne vďaka nenáročnosti – zvládne ju pestovať naozaj ktokoľvek. Jediné, čo treba splniť je to, aby sme vykonali správne termíny rezov. To je zásadná vec, ktorú sa treba naučiť.

K rezom sa ešte dostaneme. Viete mi povedať viac o jej účinkoch?

Levanduľa obsahuje éterické oleje, horčiny, triesloviny, živicu, flavonoidy, kumarín. Je to liečivá, aromatická a medonosná rastlina, ktorá láka opeľovače, ako sú motýle, včely, čmeliaky. Názov levanduľa je odvodený od latinského lavare, čo znamená umývať sa. Má dezinfekčné účinky a v minulosti sa používala na dezinfekciu vody. Dodnes sa používa v kozmetike, napríklad na čistenie pleti.

Je levanduľa jedovatá alebo jedlá?

Je jedlá, neobsahuje žiadne jedovaté látky, ktoré by škodili zdraviu a ľuďom.

Levanduľa lekárska
Levanduľa lekárska Foto: Shutterstock

Pestovanie levandule

Viete nám povedať ďalšie zaujímavosti ohľadom pestovania levandule?

Môžem spomenúť ešte jednu zaujímavosť. Levanduľa nie je náročná na pôdu, preto čím v menej úrodnej pôde ju budeme pestovať, tým jej kvety budú voňavejšie. Pokiaľ ju budeme pestovať v úrodnej pôde, jej rastliny budú síce bujnejšie, ale kvety budú menej voňavé.

V tom je vlastne unikátna, nie?

Áno, v tomto je odlišná od ostatných rastlín, ktoré si potrpia na výživné humózne pôdy. Levanduľa je naozaj vhodná skôr pre tie menej úrodné, suchšie pôdy v kombinácii s pieskom.

Pri jej pestovaní nepotrebujeme pripravovať pôdu?

Môže byť klasický záhradnícky substrát pri vysievaní aj vysádzaní. Ideálne ju kombinovať 1 : 1 s pieskom, možno pridať perlit, ale stačí aj piesok. Vďaka tomu bude pôda prevzdušnená, ľahká, nebude sa tam zdržiavať voda a levanduľa nebude trpieť na hnitie.

Kedy vysievame semienka levandule, ak si ju chceme sami dopestovať? 

Výsev levandule je síce možné uskutočniť, ale odporúčam ho skôr pre záhradnícky zdatnejších ľudí. Môže trvať aj mesiac, preto treba mať obrovskú trpezlivosť a skúsenosti. Výsev sa uskutočňuje v marci, potrebný je priepustný substrát v kombinácii s pieskom. Pri výseve môžeme vrchnú vrstvu substrátu ešte obohatiť o substrát určený na výsev. Počas celej doby klíčenia je podstatné udržiavať substrát vlhký a teplý. Pre efekt skleníka je lepšie nádobu zakryť fóliou a urobiť dierky, aby tam prúdil vzduch. Ideálna je izbová teplota, aby sa udržiavala nejaká atmosféra. Výkyvy teplôt by mohli spomaliť a negatívne pôsobiť na proces klíčenia.

Pokiaľ sme začiatočníci alebo nemáme toľko času, je lepšie si kúpiť sadenicu?

Áno, sadenička je určite rýchlejší variant dopestovania si levandule. Počas roka si z jednej sadeničky veľmi jednoducho vytvoríme odrezky a necháme zakoreniť – tento vegetatívny spôsob rozmnožovania je oveľa rýchlejší.

Pokiaľ si chce niekto vypestovať levanduľu zo semien, je lepšie si zakúpiť osivo, ktoré už prebehlo stratifikáciou. Ak si pozbierame osivo z vlastnej rastliny, je dobré ho nechať prejsť obdobím stratifikácie – čo je vlastne obdobie v chlade. To znamená niekoľko týždňov, nejaké 2-3 mesiace nechať osivo vychladiť a potom z neho môžu vyklíčiť nové rastliny. Inak by to bolo veľmi časovo náročné na vyklíčenie.

Kedy je vhodné kúpiť sadeničku, aby sme sa z kvietkov tešili najdlhšie?

Môže to byť na jar, napríklad v marci/apríli, ale aj v priebehu roka. Rastlinke to neublíži, pretože jej sucho vyhovuje. Ak ju vysadíme v lete, nebude trpieť. Reálne je to ešte na jeseň, ale blízko zimy už radšej nie, aby rastlina stihla zakoreniť a ujať sa v zemi.

Ja odporúčam zakúpiť si celú sadeničku v priebehu jari. Pokiaľ budete chcieť viac rastliniek, sami si ju úplne jednoducho vegetatívne rozmnožíte.

Ako dlho prebieha kvitnutie?

Kvitnutie prebieha počas letného obdobia, v júni do augusta, prípadne do septembra.

Levanduľu môžeme vysadiť do záhrady, do vyvýšených záhonov alebo ju pestovať v kvetináči na balkóne. Môžeme ju pestovať aj v interiéri?

V interiéri by to bolo možné v kvetináči, ale treba ju dať na svetlé miesto, aby na ňu dopadali slnečné lúče. Na to je naozaj trochu citlivejšia, potrebuje 12 až 16 hodín slnečného žiarenia.

Aké špecifiká so sebou prináša pestovanie v záhrade, vo vyvýšených záhonoch a na balkóne?

V zásade je pestovanie rovnaké. Jediný rozdiel je pri pestovaní v kvetináči a priamo na záhone. Pokiaľ je levanduľa zasadená a máte ju v kombinovanom záhone, osobitne alebo v skupinkách, zálievka je úplne minimálna. Menej je viac, nakoľko jej koreňový systém vie ťahať vodu z veľkých hĺbok. Je veľmi citlivá na preliatie, preto keď ju prelejete, uvidíte to na nej. Ak pestujete levanduľu v kvetináči, minimálna zálievka musí byť, ale nie príliš častá. Raz za dva týždne by jej mohlo stačiť.

S akými rastlinami sa levanduľa má a nemá rada?

Levanduľu môžeme kombinovať alebo vysádzať do rôznych trvalkových záhonov. Samozrejme, treba dodržať rovnaké podmienky,  čo sa týka substrátu a zalievania. Nemôžete ju zasadiť k rastline, ktorá potrebuje výdatnejšiu zálievku alebo má rada polotieň. Vzhľadom na ideálne slnečné stanovište môže byť súčasťou skaliek so skalničkami alebo s inými bylinkami, ako je oregano, rozmarín, šalvia, tymian. Čo sa týka kvetov alebo trvaliek, môžeme ju kombinovať s rodom Geranium, gazánia, astra, rudbekie, gypsomilky. Napríklad v kombinácii s bazalkou dokáže odplašiť rôzne škodce – vošky, mole a podobne. Najviac levanduľa však odpudzuje muchy.

Kedy kupovanú sadenicu presádzame do záhrady alebo do vyvýšeného záhonu?

Keď si zakúpite levanduľu ako sadeničku v kvetináči, je najlepšie ju čo najskôr presadiť do zeme. V kvetináči sa ju snažíte čo najviac polievať, aby prežila, ale to jej skôr môže ublížiť, potom zvädne až uhynie. Ideálne, ak ju čo najskôr presadíme do záhonu alebo do väčšieho kvetináča so substrátom.

Ako by malo vyzerať to presádzanie?

Presádzanie je veľmi jednoduché: vyberiete si stanovisko, nachystáte pôdu, nalejete do pripravenej jamky vodu. Levanduľu vyberiete z kvetináča, zasadíte do zeme a prihrniete ďalším substrátom. Ďalšia zálievka nie je potrebná, vydrží v priebehu leta.

Levanduľa zúbkatá
Levanduľa zúbkatá Foto: Shutterstock

Strihanie a rozmnožovanie levandule

Spomenuli ste, že je nevyhnutný správny rez. Ako strihať levanduľu?

Strihanie levandule môže byť pre niekoho náročné. Aj mne sa stalo v začiatkoch, že som ju zle ostrihala a potom trpela. Pri reze treba dbať na správny termín a nezachádzať do drevnatej časti, nakoľko je levanduľa poloker. Treba strihať len bylinné časti.

Obdobia, kedy ju môžeme strihať, sú jar, počas leta v priebehu kvitnutia alebo po odkvitnutí a potom na jeseň. Strih vykonávame tak o jednu tretinu, iba zelené bylinné časti. Samozrejme, pokiaľ máme jednoročnú rastlinku, rez môžeme vykonať aj hlbšie, do nižšej časti, 8 až 10 cm nad zemou. Ale tiež si treba dávať pozor, aby zostalo na rastline dostatočné množstvo bylinných častí. Napríklad, keď na jar vidíme, že zospodu drevnatej časti schádzajú mladé výhonky, netreba sa báť a vykonáme rez až do drevnatých častí. Vtedy vieme, že sa rastlinka po zime prebudila a rez jej neublíži.

Akonáhle vychádzajú bylinné časti z tej zdrevnatenej, je správny čas ju zastrihnúť?

Áno.

A deje sa to približne trikrát do roka?

Ja odporúčam rez len na jar, potom počas kvitnutia a po odkvitnutí. Rez na jeseň môže (ak to príliš oneskoríme) skôr rastlinke ublížiť. Rany sa nestihnúť zahojiť a skoršie jesenné mrazy jej môžu ublížiť až uhynie. Preto nie je jesenný rez až tak potrebný. Možno pri jednoročnej rastlinke, ale keď už je 2 až 3- ročná, stačí rez na jar a počas kvitnutia.

Spomenuli ste, že ju dokážeme rozmnožiť aj vďaka odrezkom. Ako nadobudneme odrezky?

Odrezky môžeme strihať na jar alebo aj počas leta. Kedykoľvek nám to vyhovuje. Odrezky sa strihajú z bylinných častí po dĺžke od 7 do 10 cm. Potom ich jednoducho zapichneme do nového pripraveného substrátu v nádobe a zalievame. Veľmi sa rýchlo ujmú a budú z nich nové rastlinky.

Odrezky dáme rovno do novej pôdy alebo ich nakličujeme vo vode?

Netreba, stačí ich dať hneď do substrátu. Zakoreňovanie je naozaj jednoduché a rýchle.

 Kedy takto rozmnožujeme levanduľu?

Najlepšie na jar. Rastlinka sa vtedy prebudila a je ešte vitálna. V lete by to nebol problém, ale vysoké teploty môžu spomaliť klíčenie.

Celkom populárne sú rôzne tvary a výsadby, napríklad v dlhom rade. Pestovatelia sa často snažia docieliť aj to, aby mali levandule rovnaký tvar.

Základ je strih. Vykonať strih všetkých rastlín v rovnakom čase a do tej istej výšky. Najlepšie je levanduľu tvarovať do guličky a zastrihnúť do rovnakej výšky a tvaru, aby mali všetky rastliny rovnakú veľkosť.

Stonky levandule
Pri reze treba dbať na správny termín a strihať len bylinné časti. Foto: Shutterstock

Škodce a choroby levandule

Existujú škodce alebo choroby, ktoré dokážu levanduľu postihnúť a ktorých by sme sa vedeli vyvarovať?

Levanduľa je aromatická rastlina a hmyz ako muchy, mole a vošky skôr odpudzuje. Čo sa týka škodcov, nepotrebuje extra starostlivosť ani postreky. Samozrejme, môžeme zasiahnuť, ale osobne sa mi ešte nestalo, aby som musela aplikovať postreky proti hmyzu.

Čo sa týka chorôb, môže zriedka trpieť hubovými ochoreniami. Ak ju nezalievame často, chorôb sa nemusíme báť. Pokiaľ vidíme znaky hubových ochorení, môžeme aplikovať nejaký fungicíd. Nie je to však vážna vec, na ktorú by levanduľa bola citlivá alebo by trpela, preto je z tohto hľadiska nenáročná.

Je potrebné vyberať insekticíd alebo fungicíd, ktorý je špeciálne určený pre levandule?

Insekticíd alebo fungicíd má väčšinou širší záber, môžu sa aplikovať na ovocné stromy, na zeleninu alebo okrasné rastliny. Vždy si treba prečítať, na aké rastliny sú vhodné. Ak nebude medzi spomenutými druhmi kvetov aj levanduľa, nemusíme sa báť a môžeme ho aplikovať.

Drevnatenie a vädnutie levandule

Kedy vzniká drevnatenie levandule a ako tomu predísť?

Drevnatenie levandule je prirodzená vlastnosť. Je to poloker, preto spodná časť rastlina bude vždy drevnatieť. Nie je to estetická chyba. Počas zimy možno vyzerá škaredo, keďže stratí svoju bylinnú časť alebo ak vykonáte samotný rez na jeseň. Počas roka jej krásne vyrašia bylinné časti a neskôr kvety na bylinných stonkách.

Drevnatenie je pri reze dôležité a dbáme na to, aby sme do drevnatej časti nezasahovali. Zo stoniek, do ktorých by sme zarezali a zasiahli aj drevnaté časti, by nevyrašili bylinné stonky.

Prečo nám môže levanduľa vädnúť? Môže to byť kvôli prehnanej zálievke?

Ak ju máte stále v kvetináči a nestihli ste ju presadiť do záhonu, môže zvädnúť prehnanou zálievkou. Nie je teda málo polievaná, ale naopak, prepolievali ste ju.

Doteraz sme sa rozprávali o levanduli lekárskej. Ktoré druhy vieme ešte pestovať na Slovensku?

Vzhľadom na jej nenáročnosť na pôdu a zálievku môžeme pestovať všetky druhy levandule. Lepšie sa jej darí v južnejších častiach Slovenska, ale možno ju pestovať aj vo vyšších nadmorských výškach. Napríklad na Detve je levanduľová škôlka, darí sa jej tam a to je vo výške 900 m.n.m. Pokiaľ sú splnené faktory, ako je pôda a zálievka, môžeme ju pestovať v rámci celého Slovenska.

A aj slnko je dôležité…

A slnko, samozrejme. Slnečné, chránené stanovisko pred vetrom a minimálna starostlivosť.

Čo sa týka farieb, každý druh levandule má fialové kvietky?

Najčastejšou farbou levandule je modrá, modro-fialová. V dnešnej dobe je už nespočetné množstvo odrôd a vieme nájsť aj ružové a biele kvety. Konkrétne z ružových je to ‘Rosea’, ‘Miss Katherine’ a z tých bielych napríklad ‘Nana Alba’.

Chcem si vysadiť rad farebných levandulí. ôžem ich spolu kombinovať tak, aby sa prelínali biele s ružovými kvetmi?

Určite áno, bude to pôsobiť veľmi pekne. Náročnosť pestovania je rovnaká, aj keď sa líši farba kvitnutia. Tie isté nároky na substrát a zálievku má bielokvetá levanduľa ako klasická odroda.

Levanduľa hlávkovitá
Levanduľa hlávkovitá Foto: Shutterstock

Zber a sušenie levanduľových kvetov

V akom štádiu je najlepšie zbierať kvietky?

Už pri prvom kvitnutí, ktoré môže nastať v júni, môžeme vykonať rez. Odstrihneme celé stonky aj s kvetmi od bázy, čím môžeme zabezpečiť aj ďalšie kvitnutie v auguste alebo septembri. Čiže viackrát do roka si môžeme nazbierať vlastné kvety.

Môžeme ich zbierať aj dvakrát, v dvoch fázach?

Áno.

Kedy vieme, že teraz je čas urobiť rez levandule?

Toto je čisto na vás. Buď si ich odstrihnete hneď v júni, alebo keď sú vysušené. To vás však môže ukrátiť o ďalší zber kvetov.

Na čo sú dobré levanduľové kvety?

Levanduľa má široké využitie. Kvety sa môžu použiť do čerstvých a sušených kytíc, potom do olejov, na sirupy, džemy, med. Tak isto aj do koláčov. Dokonca sa hodí aj k pečenému hovädziemu a bravčovému mäsu.

Najznámejší spôsob sušenia je v zväzkoch, ktoré zavesíme. Ak chceme docieliť to, aby nám ostali pekné sušené kvietky, môžeme ju nechať aj voľne položenú na papieri?

Áno, aj tento spôsob je úplne v poriadku. Pokiaľ si nechce niekto robiť kytičky a skrášliť s nimi časti v dome, môže ich takto usušiť a potom spracovať. Napríklad ich môže podrviť aj v rukách, naplniť vankúšiky a zavesiť do skrine. Je to tradičný spôsob, ako si ju prevoňať a zároveň odpudiť mole.

Levanduľové kvety
Kvety sa môžu použiť do kytíc, olejov, sirupov alebo usušiť a naplniť tradičné vrecúška. Foto: Shutterstock

Využitie levandule

Na čo sú dobré levanduľové kvety?

Levanduľa má široké využitie. Kvety sa môžu použiť do čerstvých a sušených kytíc, potom do olejov, na sirupy, džemy, med. Tak isto aj do koláčov. Dokonca sa hodí aj k pečenému hovädziemu a bravčovému mäsu.

Levanduľa je repelentom aj v exteriéri, odpudzuje muchy a komáre. Oplatí sa mať niekde na chate alebo na terase položenú kytičku levandule na stole?

Áno, určite.

Vedeli by ste ešte spomenúť iné spôsoby spracovania?

Ako som spomínala, do koláčov alebo do slaných jedál. V letnom období si ju môžete dať zamraziť do kociek ľadu a pridať do alkoholických alebo nealkoholických nápojov. Je to veľmi dobré a pôsobí to aj esteticky.

Do ľadových kociek sa dávajú sušené alebo čerstvé kvietky?

Lepšie sú čerstvé, lebo sušené sú už tvrdšie.

Levanduľová farma a festival

Na sociálnych sieťach je veľká estetická záležitosť aj návšteva veľkých levanduľových polí. Máte tip, kde by sa ľudia mohli ísť pozrieť?

Ako som spomínala, v obci Látky pri Detve má jedna rodina levanduľovú škôlku aj farmu. Je to jednak pekný kraj, máme odtiaľ kúsok aj chalupu, takže je tam veľa možností, ako sa turisticky vyžiť. A je tam rovno aj tá levanduľová škôlka.

Počula som tiež o levanduľovom festivale v Maďarsku neďaleko Balatonu. Boli ste už na takomto podujatí?

Priznám sa, že som nebola, ale láka ma to, lebo som o ňom veľa počula. Je to kúsok od Balatonu, čiže v rámci dovolenky sa tam dá zájsť a odbehnúť si na festival. Je to zaujímavé, lebo málokto by povedal, že v Maďarsku sa v 20. rokoch 20. storočia pestovala levanduľa. A už vtedy sa používala na rôzne kozmetické a liečivé účely. V rámci festivalu sú tiež rôzne stánky a obchody, kde je možné zakúpiť si rôzne výrobky z levandule.

Takýmto spôsobom reflektujú ich históriu a tradíciu pestovania levandule?

Áno. Navyše, nachádza sa tam aj levanduľový dom, kde sa návštevníci môžu dozvedieť viac o pestovaní a spracovaní levandule. Je to náučné a navyše si môžu pozbierať z levanduľovej škôlky kvety a zobrať si ich domov.

Galéria k článku

Text: Ing. Simona Luptáková, Eva Fačková
Rozhovor prešiel redakčnou úpravou
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Figovníky sú hitom posledných rokov. Ako ich pestovať nám vysvetlil odborník, ktorý sa im venuje desaťročia
Figovníky sú hitom posledných rokov. Ako ich pestovať nám vysvetlil odborník, ktorý sa im venuje desaťročia
Miesto sršňa ázijského prišla invázna včela. Slovenskí vedci prosia verejnosť o pomoc
Miesto sršňa ázijského prišla invázna včela. Slovenskí vedci prosia verejnosť o pomoc
5 tipov, ako spracovať rakytník a prečo by sme ho mali mať v záhrade
5 tipov, ako spracovať rakytník a prečo by sme ho mali mať v záhrade
Dobrých cuketových receptov nikdy nie je dosť. Týchto 5 sme vyskúšali za vás
Dobrých cuketových receptov nikdy nie je dosť. Týchto 5 sme vyskúšali za vás
Urobte to ako starí Taliani! Vďaka tejto technike si uchováte chuť paradajok čo najdlhšie
Urobte to ako starí Taliani! Vďaka tejto technike si uchováte chuť paradajok čo najdlhšie
Nový škodca na paradajkách: Bzdochy, ktoré ničia úrodu
Nový škodca na paradajkách: Bzdochy, ktoré ničia úrodu
Figovníky sú hitom posledných rokov. Ako ich pestovať nám vysvetlil odborník, ktorý sa im venuje desaťročia
Figovníky sú hitom posledných rokov. Ako ich pestovať nám vysvetlil odborník, ktorý sa im venuje desaťročia
Nový škodca na paradajkách: Bzdochy, ktoré ničia úrodu
Nový škodca na paradajkách: Bzdochy, ktoré ničia úrodu
Ako rezať maliny a ríbezle na konci sezóny
Ako rezať maliny a ríbezle na konci sezóny
Šíri sa nebezpečná bzdocha. Spozorovali ste ju už aj u vás?
Šíri sa nebezpečná bzdocha. Spozorovali ste ju už aj u vás?
5 tipov, ako spracovať rakytník a prečo by sme ho mali mať v záhrade
5 tipov, ako spracovať rakytník a prečo by sme ho mali mať v záhrade
Ako pestovať banánovníky? Oslovili sme hobby záhradkára, pre ktorého sú srdcovkou už 15 rokov
Ako pestovať banánovníky? Oslovili sme hobby záhradkára, pre ktorého sú srdcovkou už 15 rokov