Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, vysvetľuje, ako ekologicky podporiť korene rastlín.

Úspech dopestovania rôznych plodín spočíva v mnohých faktoroch. Medzi nimi zohráva významnú úlohu kvalita pôdy, ktorá zásadným spôsobom ovplyvňuje príjem živín rastlinami a vývoj ich koreňového systému. Nevyhnutné je tiež zabezpečenie dostatočného prísunu živín a vody, pretože to zásadne ovplyvňuje ich rast, vývoj a úrodu. Okrem toho správna technológia pestovania prispieva k trvalo udržateľnému a ekonomickému pestovaniu. Kľúčov k rozvoju koreňov záhradných rastlín je niekoľko.
Kvalita a štruktúra pôdy
Vzdušné pôdy pomáhajú koreňom rásť, zatiaľ čo príliš utužené bránia ich rozvoju a prístupu kyslíka. Správna štruktúra pôdy preto podporuje lepšiu dostupnosť vody a živín, čo je kľúčové pre zdravý vývoj rastlín.
Živiny
Fosfor má zásadnú úlohu pri vývoji koreňov, pretože im pomáha rásť rýchlejšie a silnejšie. Dusík podporuje celkový rast rastlín. Draslík je dôležitý v zdravom fungovaní koreňov, zvyšuje pevnosť bunkových stien a odolnosť rastlín. Veľakrát sa stáva, že hoci sú tieto živiny v pôde prítomné, sú pre rastliny nedostupné.
Viete, že?
Niekedy môžeme mykorízu v pôde vidieť aj voľným okom ako zhluk bielych vlákien?
Zásobovanie vodou
Pre korene je rozhodujúci dostatočný prísun vody. Jej nedostatok môže spomaliť rast, zatiaľ čo nadbytok spôsobuje nedostatok kyslíka v pôde, a to neraz vedie k hnilobe koreňov a odumretiu rastlín.
Teplota a podmienky prostredia
Optimálna teplota pre rast koreňov sa líši podľa druhu rastlín, ale príliš nízke alebo príliš vysoké teploty sú pre väčšinu z nich nevyhovujúce, spôsobujú stres. Počiatočný vývin rastlín vyžaduje veľa energie, žiaľ, pri zmenenom priebehu počasia v posledných rokoch ju rastliny nedokážu využiť na správny fenologický vývoj.
Pomôžme rastlinám koreňovými biostimulátormi
Plodiny sa musia prakticky neustále vyrovnávať so širokou škálou nepriaznivých situácií. Spolu so škodcami, s chorobami a v súvislosti s klimatickými zmenami sa vyskytuje čoraz viac situácií environmentálneho stresu. Tieto faktory vedú k poklesu produkcie, a to v kvalite aj kvantite. Musíme hľadať riešenia, ako tieto nepriaznivé vplyvy a ich následky eliminovať. Jednou z možností je a aj bude aplikácia koreňových biostimulátorov, aby sme udržali optimálne výnosy.
Na zabezpečenie vývinu zdravého a veľkého koreňového systému môžeme rastlinám pomôcť aplikovaním prípravkov Trifender a Chitopron5%, ktoré vznikli na základe pozorovaní v prírode. Úloha Trifenderu je tvorba terciárnych koreňov, ktoré dokážu získavať živiny aj z nedostupných miest v pôde, čím podporuje správny vývoj koreňov. Chitopron5% spôsobuje rýchlejší rast koreňov. Tieto prípravky tiež bránia rastliny proti bakteriálnym i hubovým ochoreniam a stimulujú zdravé delenie a rast buniek.
Aplikácia koreňových biostimulátorov zvyšuje rast koreňovej hmoty, tvorbu vlásočnicových korienkov, podporuje odolnosť rastlín proti stresu, napomáha rýchlejšiemu zakoreneniu sadeníc, zlepšuje príjem živín a vody z pôdy.
Jarná aplikácia je účinnejšia
Pri rastlinách „silný“ štart na začiatku pestovania obyčajne súvisí s dobrým zberom. Ošetrenia aplikované v počiatočných štádiách rastu preto zohrávajú podstatnú úlohu v neskoršom vývine. S kalendárnym nástupom do druhej polovice mesiaca máj sú posledné jarné mrazy za nami, v južných regiónoch aj o niečo skôr. Nasledujúce týždne nás prenesú do leta. Horúce dni s mnohými hodinami slnečného svitu začínajú byť bežnými, čo vytvára priaznivý scenár na získanie maximálnej úrody letných plodín, ako sú paradajky, papriky, baklažány, melóny alebo vodné melóny.
Žiaľ, často sa stretávame s javom, keď rastliny začnú s otepľovaním čoraz viac vädnúť. V mnohých prípadoch je to dôsledok veľkého úbytku koreňov, ku ktorému zvyčajne dochádza v dôsledku kombinácie nasýtenia vodou a nepriepustnosti našej pôdy. Okrem toho môže byť spôsobená patogénmi alebo škodcami v pôde. Aplikácia Trifender spolu s Chitopron5% aj počas vegetačného obdobia pomáha rastlinám v núdzi.

Koreňový biostimulátor pri pestovaní zeleniny
- Bez ohľadu na ročné obdobie sa v prvých fázach pestovania odporúča aplikácia koreňových biostimulátorov Trifender a Chitopron5%. Ich používaním sa v rastline podporuje vývin koreňov tak, že koreňový systém je hustý a dobre rozvetvený. Lepší vývin vedie k tomu, že rastliny sú tolerantnejšie proti nepriaznivejším podmienkam prostredia, prípadne sú schopné odolať vstupu chorôb. Tiež umožňuje lepšie vstrebávanie živín, takže okrem dosiahnutia lepších výnosov (a menších strát) bude aj kvalita úrody vyššia.
- Prípravky Trifender a Chitopron5% sa majú aplikovať od začiatku vysievania, pokračovať v čase presádzania a hneď v prvej fáze pestovania na poli. Trifender obsahuje užitočnú symbiotickú hubu Trichoderma asperellum, ktorá kolonizuje koreňový systém, vytvára biologickú bariéru pred patogénnymi hubami a zásobuje rastliny vodou a živinami. Okrem toho poskytuje látky aktivujúce obranné mechanizmy v rastlinách (SAR), dodáva prvky a látky prospešné pre rast rastlín. Aplikácia Trifenderu tiež umožňuje stimulovať aktivitu mikrobiálnej flóry pôdy. Preto sú živiny pre rastliny prístupnejšie, čo umožňuje efektívnejšie využitie hnojív. Chitopron5% má vysoký obsah organických látok. Dodáva pôde uhlík a dusík. Tieto prvky sú potrebné k naštartovaniu a vývinu mikroorganizmov. Jeho pôsobenie umožňuje kolonizovať koreňovú oblasť a chrániť ju pred napadnutím patogénmi (hubami aj baktériami).
- Aplikácia koreňových biostimulátorov na začiatku pestovania je obzvlášť viditeľná od počiatočných štádií, ale citeľná bude aj neskôr. Nielenže sa rastliny správne vyvíjajú, no zvyšujú sa aj nutričné hodnoty. Znamená to, že rastliny nie sú také citlivé na rôzne vonkajšie stresy v počiatočných fázach rastu, keď sú najzraniteľnejšie.
Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
Ahojte,pomaly sa blíži čas keď môžem vyťahovať zeleninu (mrkva,petržlen,kaleráb)…