Skrášlite si záhradu drevenými prvkami

Drevo je azda najdostupnejší materiál a do záhrady sa hodí lepšie ako čokoľvek iné. Má príjemnú štruktúru, a hoci ho konštrukčne nahradia trvanlivejšie materiály, žiaden z nich nevyčarí v záhrade tú správnu atmosféru. 

Skrášlite si záhradu drevenými prvkami

Notoricky známe je použitie dreva na terasy. Poznáme aj drevené lavičky, pergoly či treláže. No ak chceme mať drevený prvok aj v tej najmenšej záhrade, môžeme si postaviť bylinkovú pyramídu či bylinkovú vežu z dreva. Starostlivosť o takýto malý prvok zvládneme aj na balkóne a pri akútnom nedostatku času.

Drevo je však všeobecne veľmi príjemným materiálom do úžitkových hriadok. Ak máme aspoň menšiu záhradu, môžeme si vybudovať vyvýšené záhony z guľatiny. Úžitková záhrada tak bude taká roztomilá, že hneď vedľa si medzi dva ovocné stromy môžeme natiahnuť sieť a vôbec nemusíme deliť už beztak malú plochu záhrady na úžitkovú a relaxačnú.

Vyvýšené záhony z guľatiny
Príjemné hriadky z guľatiny môžu byť celkom pokojne súčasťou relaxačnej záhrady.

Veľkorysejšie, ale aj mimoriadne trvanlivé riešenie je vybudovať vyvýšené hriadky z liateho betónu alebo z debniacich tvárnic a tento neprirodzený materiál zakryť kapotážou z drevených lát. Aby však bol výsledný dojem príjemný a kompaktný, hrúbka lát by nemala presiahnuť 10 cm, a čo je ešte dôležitejšie, medzery medzi latami musia byť vždy užšie, ako je šírka lát.


Takýmto spôsobom však dokážeme vytvoriť stabilné záhony vo výške, ktorá je maximálne pohodlná a vďaka drevu na povrchu môže byť celkový výsledok pohľadovo veľmi príjemný.

Vyvýšený záhon
Kapotáž z drevených lát skryje liaty betón či debniace tvárnice. Vybudujeme tak trvanlivú a veľmi estetickú úžitkovú záhradu.

Praktická rada

Pri budovaní vyvýšených záhonov z guľatiny, hranolov či drevených lát vždy použijeme z vnútornej strany izoláciu. Na väčšie prvky je ideálna takzvaná nopová fólia, na menšie postačí aj obyčajný igelit. V princípe by však malo ísť o nepremokavý materiál, ktorého úlohou je zabrániť priamoemu kontaktu dreva s pôdnou vlahou.

Bylinková pyramída
Malá drevená veža, ktorá sa zmestí aj na balkón a na ktorej dopestujeme chutné bylinky do kuchyne.

Klasické vyvýšené záhony

Ak sme predsa len konzervatívne typy, vyvýšené hriadky si môžeme zhotoviť aj z hranolov, ktoré kúpime nahrubo opracované. Ideálne sú hranoly so štvorcovým prierezom, ktorý má dĺžku hrany 7 cm, 8 cm, 9 cm alebo 10 cm.

Platí, že čím vyšší, prípadne na rozlohu väčší záhon chceme budovať, tým väčšiu šírku prierezu hranola použijeme. Najdostupnejšie je smrekové drevo, ktoré patrí medzi mäkké druhy dreva. Ľahko sa opracováva, no treba sa oň každoročne starať.

Vyvýšené záhony z hranolov
Na začiatku, tesne po založení, môžu drevené hranoly doslova svietiť. Preto je dobré, ak sú v rovnakom tóne so záhradným domčekom. Avšak už po roku je záhrada na nepoznanie a prvá úroda vykreslí úžitkové hriadky v celkom inom svetle. Drevo tvorí príjemný rám bujnej zeleni.

Aby nám záhony vydržali dlhé roky, ešte pred budovaním záhona drevo opracujeme. Dohladka ho ošmirgľujeme a napustíme konzervačným lakom. Po zhotovení záhonov ich ešte ponatierame lazúrou na drevo, a to aspoň 2 nátermi. Práca aj investícia do dreva sa nám však vyplatí. Vyvýšené hriadky sa ľahšie obhospodarujú, minieme menej hnojiva či postrekov a prinesú viac úrody.

Pocit súkromia

Je to hlavný dôvod, prečo radi trávime čas vo svojej záhrade. Obklopení príjemným prostredím, bez cudzích pohľadov, to je ten najlepší relax počas sezóny. Aj v tomto prípade je drevo úžasný materiál, ktorý dokáže vytvoriť potrebnú mieru intimity a zároveň je bariéra z neho pohľadovo príjemný prvok v záhrade.

Je celkom jedno, či zvolíme kompaktné drevené, lamelové dielce alebo treláže, alebo latový plot do výšky dospelého človeka. Na dreve je úžasné i to, že farebne si môžeme aj latový plot zladiť napríklad s fasádou domu, so záhradným domčekom či s rastlinami. Po základnej vrstve konzervačného bezfarebného laku si totiž môžeme zvoliť farbu na drevo, akú len chceme.

Latkový plot
Drevo môže mať rôznu podobu, aj keď tvorí optickú bariéru. Veľmi pekne pôsobí kombinácia latového oplotenia a dreveného gabionu – kovového rámu, v ktorom sú naukladané vysušené polená.

Praktická rada

Pri budovaní plota z drevených lát nezabúdame na to, že ich treba každoročne natierať. Preto je dobré, ak plot iba vyzerá, akoby bol z jednotlivých lát, a vytvoríme akési snímateľné rámy, ktorých výplňou sú laty. Takéto rámy ľahko odskrutkujeme, snímeme dole a natrieme.

Domček vo farbe fasády

Svoje čaro má aj drevený prvok, kde nie je priznaná skutočná farba dreva. Veľmi pekne to vyznie v prípade, že si zladíme záhradný domček s farbou fasády, nech už je akokoľvek nezvyčajná. Samostatnou kapitolou je potom pravý opak – prvky v záhrade, ktoré drevené nie sú, ale „tvária sa“ tak.

Typickým príkladom je takzvaný kompozit, kde skutočný podiel dreva je menšinový a prevažujú plasty. Štruktúrou, farbou a vôbec celým dizajnom však napríklad palubovka z kompozitu verne imituje drevenú palubovku. Aká je potom jej výhoda? Rovnako ako drevená terasa vyžaduje aj tá z kompozitu pravidelnú starostlivosť. Spolu s príjemným dizajnom to majú obe terasy spoločné. No ak máte terasu orientovanú na juh a stále na ňu pečie slnko, kompozit by mal tomuto tepelnému tlaku odolávať lepšie.

Záhradný domček
Záhradný domček nieje samostatná stavba. Je súčasťou záhrady a s ňou teda aj súčasťou domu.

Praktická rada

Terasa orientovaná na juh potrebuje pritienenie. Ideálne je, ak pritienenie funguje počas sezóny a na zimu sa stratí. Existujú rôzne markízy a zastrešenia, no veľmi elegantná je drôtenka natiahnutá ponad terasu, ktorú necháme porásť stolovou odrodou viniča.

 

 

Text a foto: Martin Čurda
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku