Usušiť doma ovocie je rozhodne jedna z najlepších ciest, ako zakonzervovať plody. A urobiť to doma po svojom znamená, že budú bez pridania pomocných látok proti spekaniu, či na udržanie farby.
V kupovanom sušenom ovocí sú najčastejšie siričitany. Doma nič také nepotrebujete. Získate čisté koncentrované ovocie plné vitamínov a minerálnych látok, navyše fantastická alternatíva na každodenné maškrtenie a chrúmanie pre deti aj dospelých.
Ako na to
Sušíme ovocie zdravé, tvrdé. Na sušenie pokojne vyčleňte plody, ktoré sú kyslejšie, tuhšie na obhrýzanie za čerstva. Kadejaké divé pokrížené odrody, naozaj neváhajte.
Po usušení sa z nich stane lahôdka. S „horšími“ plodmi mám na sušenie dlhoročnú skúsenosť, že sú skrátka dokonca o level lepšie ako tie v top kvalite na priame jedenie. Rozplývajú sa na jazyku.
Vyberte si svoj štýl
Sušenie ovocia otvára priestor nájsť si svoj osobný štýl. Mesiačiky? Pásiky? Krúžky priečne (s dierkou po jadrovníku) alebo pozdĺžne? Nakrájať sa dajú jablká aj hrušky na niekoľko spôsobov.
Priečne krúžky ľahko spravíme z jabĺk po odstránení stredu. Pri hruškách sa ľahšie vykrajujú stredy až po nakrájaní na krúžky.
Rovnako je aj na niekoľko rovnako dobrých hrúbok. Tenučké do 2 mm sa budú samozrejme sušiť kratšie a výsledok bude krehký a takmer priesvitný ako jemná oplátka. Hrubšie nad 4 mm sa budú naopak sušiť dlhšie, ale s jednoduchou fintou budú chrumkavé tiež. Najlepší je asi zlatý stred.
Špeciálnu pozornosť si zaslúži dilema, či ošúpať alebo nie. Nechať šupky je ľahšie, ostane aj všetko cenné čo je pod nimi. Ošúpať je vcelku fuška, no niekomu stuhnuté šupky prekážajú a tak ocení aj tento diel práce. U nás doma som si posledné šupkové jablkové čipsy dojedla sama.
Kým som chystala materiál na tento text, padli 2 dávky ošúpaných sušených jabĺk. Z jednej nie je ani jediná fotka. Takže u nás je odpoveď jasná, šúpe sa. Teda „sa“ u nás ešte nebýva, takže šúpem ja.
Ak by som mala vybrať, ktoré neošúpať, tak radšej hrušky, majú šupu menej tuhú, spravidla, aj to záleží od odrody. Keď necháte, potom pozor, v rýchlosti si ich človek môže popliesť so sušenými suchohríbmi.
Ako sušiť
Sušiť sa dá ovocie na voľnom vzduchu, v rúre a v sušičke. Voľne v izbe, pri radiátoroch alebo na sušiaku pri okne kadiaľ svieti slnko – to bude trvať 4-5 dní. Ovocie ukladáme na nepotlačený papier, napríklad na papier na pečenie, nikdy nie na staré noviny či letáky. Vlhké ovocie z nich vytiahne farbu a tú by určite nikto jesť nechcel. V pootvorenej rúre na plechu s papierom na pečenie približne na 50 stupňov s prestávkami to bude trvať maximálne 1-2 dni a v sušičke približne pol až trištvrte dňa. To sú všetko len veľmi orientačné časy, keďže naozaj záleží na hrúbke aj vnútornej teplote a vlhkosti vzduchu.
Ako spoznať, že máme nasušené
Od oka. Presnejšie od kontrolného rozlomenia či nahryznutia. Ak sa láme, už je určite suché. Ale nemusí sa nutne lámať, pretože teplé ovocie môže byť plastické aj usušené, podstatné je, že je aj na priereze rovnako sfarbené ako na povrchu a má rovnakú štruktúru, čiže neostáva vnútri o stupeň menej suché. Musí byť skrátka suché celé aj v tej najhrubšej časti toho najhrubšieho kúska.
Neprešvihnite čas na fintu
Finta spočíva v rýchlom uskladnení po dosušení. Žiadne otáľanie. Do vzduchotesnej nádoby, ideálne zo skla, nasypeme usušené jablká či hrušky ešte vyhriate a hneď zatvoríme. Necháme chladnúť aspoň niekoľko hodín, no ideálne neotvárame ani na milimeter aj deň-dva. Potom môžeme už slobodne otvárať a zatvárať podľa chute. Samozrejme nejde túto fintu použiť na sušené ovocie voľne na vzduchu, ale trištvrte hodinka-hodinka na dosušenie v rúre určite pomôže a môžu ísť na uskladnenie teplé aj tie.
Jablká verzus hrušky
Tento článok je o jablkách aj o hruškách.
Je to ale tak trošku ako „nebe a dudy“. Postupy podobné, výsledky úžasné, ale výrazne odlišné. Líšia sa sladkosťou aj štruktúrou. Jablká chutia sladkokyslo. Niektoré odrody sa usušia do absolútnej krehkosti, že sa naozaj priam rozplývajú na jazyku a pri rozlomení odpadajú rozmrvené kúsočky skoro ako prášok.
Hrušky sú výrazne sladšie, v ústach po nich ostáva pocit ako po cukríkoch. Aj keď sú chrumkavé, nie sú tak krehké ako jablká. Majú pevnejšiu štruktúru. Na jedenie treba použiť naozaj aj zuby, ale sú mimoriadne zaujímavé v tejto podobe, ak ste ešte neskúsili. Sušené hrušky sú pre mňa jedným z objavov tejto jesene.
Text a foto: Martina Töröková
Ako najlepšie uskladniť sušené ovocie? Uzavreté nádoby? Sáčky? Nezačne to plesni…