Tieto júlové práce v úžitkovej záhrade nevynechajte

Júl je prázdninový mesiac, ale záhrada nepočká. Keď horúčava poľaví, prejdite sa pomedzi hriadky a pozornosť venujte najmä nasledujúcim aktivitám.

Úžitková záhrada počas júla

Vyššia úroda baklažánov

V tomto roku sa môžete popýšiť vyššou úrodou plodov baklažánov. Okrem dostatku vlahy, svetla, tepla a živín k tomu prispeje aj malý trik.

Keď sa na rastline objaví prvý malý plod, odstrihneme rastový vrchol. Netreba sa toho obávať, rastliny sa rýchlo rozkonária a vytvoria množstvo nových kvetov. Okrem toho sa odporúča skrátiť aj bočné výhonky, ale nie príliš nakrátko. Platí, že rastlina baklažánu by mala mať počas leta asi 5 silných výhonkov.

Baklažány

Vlaha pre ovocné dreviny

Aj v tomto mesiaci sa postaráme o pravidelný prísun vlahy k všetkým ovocným rastlinám. Je to potrebné najmä počas slnečných a suchých letných dní. Zavlažujme ráno a podmokom (nie na listy alebo kvety). Stromom doprajeme menej častú, ale intenzívnejšiu zálievku. Nezabudnime ani na drobné bobuľoviny – ríbezle a egreše a na ovocné rastliny, ktoré pestujeme v kvetináčoch.

Výsadba byliniek

Aj začiatkom leta si ešte môžeme vysadiť sadenice byliniek do slnečných záhonov s priepustnou pôdou alebo do kvetináčov, ktoré využijeme pri letnom varení alebo grilovaní. Je vhodný čas na výsadbu rozmarínu, tymianu, saturejky, mäty, šalvie, pamajoránu, ale aj bazalky. Vysadené bylinky nezabudnite zavlažovať, aby sa dobre zakorenili. Bazalka sa krátko po výsadbe veľmi rýchlo rozrastie, začnime ju hneď aj využívať. Dajme pri nej tiež pozor, aby rastliny nevybiehali do kvetu, prvé kvetné puky treba čo najrýchlejšie vylomiť.

Bazalka v kvetináči

Podoprime stromy

Ovocné stromy, ktoré sú plné dozrievajúcich plodov, musíme včas podoprieť. Najlepšie, kým sú plody malé. Inak hrozí, že sa počas veternejších dní alebo silnejšej letnej búrky zlomia. Navyše sa plody pri vetre môžu navzájom otĺkať a poškodzovať.

Náchylné na zlomenie bývajú stromy ringlôt, sliviek, broskýň, hrušiek, ale aj višní. Použiť môžeme dlhé a pevné palice s vidlicou v tvare písmena V v hornej časti. Alebo využijeme pevné a širšie drevené laty, pričom do hornej časti zatlčieme dva klince do tvaru písmena V (alebo tento tvar vypílime) a dolnú časť zašpicatíme, aby sa ľahko zapichla do pôdy.

Podopretie konára s veľkou násadou plodov

Ochutnajte cuketové kvety

Kvety cukiet sú skutočná delikatesa. V našich končinách je však ich kuchynské využitie málo rozšírené. Využime príležitosť, ideálne obdobie a zopár kvetov si z rozrastených rastlín pozberajme – vyskúšajme ich napríklad vypražiť. Kvety zberáme tesne pred použitím.

Na tieto práce v júli nezabudnime

  • Počas horúcich letných dní zavlažovať vysadenú zeleninu, ideálne ráno a podmokom. Myslime aj na prihnojovanie.
  • Ešte stále môžeme vysiať kríčkovú fazuľku. Najlepšie, ak to stihneme do polovice mesiaca.
  • Do hriadok a kvetináčov si môžeme vysiať rôzne druhy listových šalátov, napríklad aj menej známych druhov a odrôd.
  • Vyväzujeme vyššie odrody rajčiakov k oporám a vylamujeme zálistky.
  • Jahodovisko treba po zbere správne ošetriť, zavlažiť a prihnojiť.
  • Po zbere úrody malín vystrihajme z porastu všetky výhony, na ktorých boli plody.
  • Z ríbezľových kríkov odstráňme tesne po zbere staré konáre, najlepšie tesne nad pôdou.
  • Čučoriedkam v kvetináčoch aj v záhonoch doprajme dostatok vlahy.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku