Počuli ste už o zavlažovaní pomocou hlinených nádob? Je to veľmi efektívny a udržateľný spôsob, ako zabezpečiť rastlinám dostatok vlahy aj počas najhorúcejších dní.
Takéto nádoby sa dajú zakúpiť, ale rovnako dobre si ich vieme vyrobiť svojpomocne v pohodlí domova. Potrebujeme len dva kvetináče, jednu misku pod kvetináč a silikón na utesnenie medzery medzi kvetináčmi.
Ako si vyrobiť samozavlažovaciu nádobu z kvetináčov
Použiť môžeme staršie neglazované hlinené kvetináče, alebo si pre tento účel kúpime dva nové, rovnakej veľkosti. Oba kvetináče budeme spájať a vytvoríme tak nádobu s dierkou na plnenie vodou v hornej časti.
Odtokovú dierku v spodnom kvetináči zalepíme vhodným lepidlom, alebo ho prelepíme pozinkovaným plieškom, aby voda unikala len cez steny kvetináča. Oba kvetináče spojíme pomocou silikónu, medzeru dobre utesníme.
Pozrite si krátky videonávod:
Nádobu zakopeme vedľa rastlín, ktoré chceme zalievať. Cez odtokový otvor horného kvetináča ju naplníme vodou.
Otvor následne prekryjeme podmiskou, aby sme zabránili pádu hmyzu do nádoby, prípadne aby sa dnu nesypala pôda. Nemusíme ju položiť hore dnom ako vo videu, ale klasicky. Ak do nej vložíme jeden-dva kamienky a nalejeme trošku vody, potešíme aj okolitý hmyz.
Prečo zavlažovať pomocou hlinených nádob?
Zavlažovanie pomocou hlinených kvetináčov je efektívne a minimalizuje stratu vlahy odparovaním. Voda sa cez steny kvetináčov postupne uvoľňuje priamo ku koreňom a rastliny takto dostávajú vlahu kontinuálne aj počas najhorúcejších a najsuchších dní.
Tým, že sa voda neuvoľňuje na povrchu, ale až pri koreňoch, burina s plytkými koreňmi nemá šancu odčerpávať vlahu vysadeným rastlinám. Vďaka tejto šikovnej vychytávke ušetríte vodu i energiu, ktorú by spotrebovala automatická závlaha.
Text: Juraj Koreň
Zdroj: YouTube
Foto: Shutterstock
Kúpila som si v hornbachu strom, pinea glauca conica. Má do 50cm, vyzeral zdravo…