Zázvor sa so svojou korenisto-štipľavou chuťou považuje za jednu z najzdravších korenín. Za jeho charakteristickú ostrosť môže látka známa ako gingerol, ktorej sa pripisujú mnohé priaznivé účinky. Ako ich využiť pre svoje zdravie?
Po zázvore siahame hlavne v období chrípok a nachladnutí a pomáha tiež pri poruchách trávenia. Z rastliny sa využíva koreň, ktorý môžeme spracovať rôznymi spôsobmi.
Zázvorový likér
Určite ste už počuli o zázvorovici. Je to zázvorový likér, ktorý zahreje zvnútra, uľaví žalúdku a 1 lyžica denne účinkuje preventívne proti chrípke.
Potrebujeme
- zázvor
- med
- citróny
- vodku
Postup
Čerstvý zázvor ošúpeme a nastrúhame. Vložíme ho do väčšej sklenenej nádoby spolu s citrónovou šťavou a nakrájaným citrónom, medom a zalejeme vodkou. Uzavretú nádobu necháme v chlade lúhovať 3 – 7 dní. Čím dlhšie sa lúhuje, tým výraznejšia je jeho chuť. Po tomto období ho scedíme. Prelejeme do sklenených fliaš a odložíme na tmavé miesto.
Zázvor v mede
Vynikajúcou alternatívou je zázvor naložený v mede spolu s citrónmi. Keďže neobsahuje alkohol, môžeme ho podávať aj deťom. Uľaví od kašľa a nádchy, pomôže pri boľavom hrdle a zápale priedušiek. Zároveň posilní imunitu v chrípkovom období. Odporúčame podávať kávovú lyžičku deťom, polievkovú lyžicu dospelým.
Postup
Dobre umytý, chemicky neošetrený citrón a ošúpaný zázvor nakrájame na kolieska. Vrstvíme ich v pohári spolu s medom. Vrstvy striedame, až kým je pohár plný. Uzavrieme a necháme v chladničke odležať 3 dni. Podávame po lyžičkách.
Zázvorová nátierka
Zaujímavú chuť má netradičná domáca nátierka so zázvorom. Ten jej pridáva jemne korenistú štipľavosť.
Potrebujeme
- 2 l mlieka s obsahom tuku 3,5 %
- 1 ČL soli
- koreň zázvoru (cca 8 cm)
- šťavu z jedného citróna
Postup
V hrnci ohrejeme mlieko na miernom stupni. Pridáme soľ a premiešame. Ošúpaný zázvor nastrúhame na jemnom strúhadle. Keď mlieko dosiahne cca 80 °C, odstavíme ho z ohňa a pridáme doň nastrúhaný zázvor. Prekryjeme ho pokrievkou a necháme 10 až 15 minút odstáť. Po tejto dobe ho precedíme.
Pridáme citrónovú šťavu, ktorú sme predtým precedili cez sitko a zamiešame. Keď sa mlieko začne zrážať, sporák vypneme, hrniec prikryjeme a necháme 10 minút odstáť.
Do ďalšej misky si dáme sitko a gázu, cez ktorú precedíme tvaroh a necháme hodinu odstáť. Syrovú hmotu potom vyšľaháme mixérom a dáme do chladu. Pripravenú nátierku si natrieme na chlieb.
Galéria k článku
Text: Andrea Párkányová
Foto: Andrea Párkányová, isifa/Shutterstock
Taka tema zaujiamava...z coho vsetkeho robite pesto? Bazalka a medvedi cesnak je…