Túžite po neustálom zdroji vitamínov s minimom starostlivosti? Založte si tento trvalý záhon!

Medzi plodiny, ktoré môžeme vysievať až do konca augusta, patrí aj rukola. Vedeli ste, že ju stačí vysiať raz a úrodu vám prinesie dlhodobo, a to aj počas chladných dní?

Rukola v záhrade
Foto: Shutterstock

Ako si takýto rukolový záhon založiť? Vyberieme si miesto, kút v záhrade, kde nebude prekážať, ak sa nebude pôda obrábať. Pre jednu klasickú rodinu stačí záhon s rozmermi približne 1×1 meter. Pôdu najskôr prekopeme a skypríme.

Výsev robíme do riadkov vzdialených od seba približne 20 cm alebo semienka vysievame voľným rozptylom semien. Takto založený záhon nezabudneme pravidelne podľa potreby zavlažovať.

Trvalý rukolový záhon

Celý trik spočíva v tom, že si tento záhon necháme ako trvalý, neustále sa obnovujúci. Ak totiž nebudeme zbierať celé rastliny, ale oberať len vyvinutejšie listy, rastlinky budú mať snahu vykvitnúť a vytvoriť semená. Samozrejme, rastlín zo samovoľného výsevu vzchádza viac a sú pomerne nahusto, takže následne môžeme zbierať aj celé rastliny, nielen listy.

Mnohých záhradkárov môže prekvapiť, že rastliny ponechané svojmu prirodzenému vývoju dokážu pri kvitnutí dorásť až do výšky približne 170 cm. Hlavným benefitom tejto metódy je skutočnosť, že rastliny sa takto vysievajú samé v širšom časovom okne. Vďaka tomu zbierame úrodu kontinuálne počas celého roka. Áno, úrodu môžeme zbierať, ak sa oteplí, aj v zime.

Takto prirodzene pestovaná a otužilá rukola môže prekvapiť veľmi silnou, výraznou chuťou, arómou aj hrúbkou a šťavnatosťou listov. Aj listy bývajú väčšie ako tie, na ktoré sme zvyknutí u kupovaných rastlín. Na takomto divokom záhone máme po určitom čase rastliny v rôznych vývojových štádiách. Burina v nich rastie len minimálne. V prípade, že sa vyskytne, stačí ju bodovo odstraňovať. Záhon vydrží na jednom mieste niekoľko rokov.

Rukolový záhon v marci
Ak si založíme trvalý rukolový záhon, úrodu môžeme zbierať aj počas chladnejších dní. Na fotografii je záhon v marci. Foto: Martin Kohútek

Zdravotné benefity rukoly

Rukola sa v minulosti používala na prevenciu a liečbu mnohých ochorení. Hoci má chuť, ktorá nemusí vyhovovať každému, mali by sme ju pre jej zdravotné benefity zaradiť do svojho jedálnička.

Čo všetko dokáže? Posilní imunitu, chráni zdravie našich očí, znižuje riziko srdcovocievnych ochorení, pôsobí priaznivo na tráviaci trakt. A to nie je všetko, poradí si i so zápalmi kože. Viac informácií o tejto rastlinke si môžete prečítať v našom článku Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku.

Text: Martin Kohútek
Foto: Martin Kohútek, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

  • Poradte prosim, co je na fotkach? Kupila som to ako semienka rukoly, ale nezda s…