Túžite po vysokej úrode uhoriek? Trápite sa každoročne s ich chorobami? Vrúbľovanie to vyrieši!

Vyššia a skoršia úroda a odolnosť proti chorobám, to sú hlavné dôvody, prečo sa pustiť do vrúbľovania uhoriek či melónov. Chce to však cvik.

Uhorky

Rovnaký postup sa dá uplatniť aj pri melónoch. Rastlina navrúbľovaná na správnu podnož má v porovnaní s nenavrúbľovanými uhorkami či melónmi mohutnejší koreňový systém. Vodu a živiny teda získava z väčšieho objemu pôdy, preto je úroda vyššia a skoršia. Rastliny aj lepšie znášajú nie celkom pravidelnú zálievku. Základom je zvoliť správnu podnož, ktorej semená vieme zakúpiť v malých hobby baleniach rovnako ako jednotlivé odrody.

Správna podnož

Vhodnou podnožou je napríklad tekvica figolistá (Cucurbita ficifolia), ktorá je rezistentná proti fuzáriovému padaniu rastlín. Je ideálna pre skleníkové uhorky. Rastliny tvoria mohutný koreňový systém a sú vysokotolerantné k chladu a k menej pravidelnej zálievke. Ďalšiu možnosť podnože predstavuje hybridná tekvica Sprinter F1, ide o medzidruhový hybrid druhov tekvíc Cucurbita maxima a Cucurbita moschata. V porovnaní s tekvicou figolistou má tenšiu a dužnatejšiu stonku, čo zvyšuje úspešnosť vrúbľovania. Navrúbľovaná rastlina dobre odoláva fuzáriovému vädnutiu i stresom prostredia.

Uhorky

Chce to cvik

Keď sa rozhodneme pre vrúbľovanie uhoriek prvýkrát, vysejeme o niečo viac podnoží aj cielených rastlín, ako chceme pestovať, lebo táto technika, napokon ako každá iná, vyžaduje cvik. Aby sme ale neplytvali drahším uhorkovým semenom, na nácvik vysejeme prakticky hocijaké semená tekvíc z minulého roka, na ktorých sa najskôr techniku rezu naučíme. Keď zvládame rovné zárezy a aj spojenie rastlín, pustíme sa do spájania ozajstných podnoží s uhorkami.

Kedy vrúbľovať a vysádzať?

Vrúbľujeme vo fáze klíčnych listov, keď začínajú byť viditeľné pravé listy. Aby boli klíčne rastlinky rovnako veľké, semená uhoriek vysejeme 5 až 7 dní pred výsevom tekvice. Vrúbľujeme v tieni, nie na slnku a po každej navrúbľovanej rastline pre istotu vydezinfikujeme nôž v liehu a osušíme ho. Po navrúbľovaní sa rast nových sadeníc v porovnaní s pravokorennými spomalí, no neskôr ich predbehne. Rastliny vysadíme, keď majú 3 – 4 pravé listy, miesto zrastu má byť minimálne 2 cm nad pôdou.

Krok za krokom: Vrúbľujeme uhorky

Čo budeme potrebovať?

  • semená odrody na vrúbľovanie (ďalej uvádzaná ako vrúbeľ)
  • semená podnože
  • klipsy určené na vrúbľovanie alebo páska
  • lieh na dezinfekciu
  • veľmi ostrý nôž, žiletku alebo skalpel

Postup

1. Výsev

Priesadyd uhoriek

Osivo uhoriek sejeme o 5 až 7 dní skôr ako osivo tekvice, pretože uhorka pomalšie rastie. Dobre si označíme, čo je tekvica a čo uhorka.

2. Šikmý rez stonky

Vrúbľovanie uhoriek

Tekvicu – podnož – opatrne vyberieme zo substrátu či agroperlitu. Stonku narežeme šikmým rezom, vedeným odhora dole do približne 2/3 priemeru stonky.

3. Rez na rastline uhorky

Vrúbľovanie uhoriek

Klíčnu rastlinu uhorky vyberieme z agroperlitu. Stonku narežeme do 2/3 jej priemeru pod rovnakým uhlom, ale v opačnom smere ako podnož, čiže od koreňov nahor.

4. Spojenie

vrúbľovanie uhoriek

Obidve rastliny do seba v mieste rezu opatrne zasunieme.

5. Zafixovanie

ublovanie uhoriek

V tejto pozícii stonky zafixujeme takzvaným vrúbľovacím klipsom alebo použijeme plastovú vrúbľovaciu pásku, rozrezanú po dĺžke na tretiny jej šírky.

6. Výsadba

vrublovanie uhoriek

Obe rastliny spolu zasadíme do kvetináča s kvalitným substrátom. Dávame pozor, aby sme nenarušili ich spojenie. Môžeme skrátiť klíčne listy tekvice, aby netienili uhorke. Kvetináče s rastlinami dáme na 10 dní do pripraveného „skleníka“ s teplotou okolo 20 °C, dostatkom svetla (nie priame slnko) a vysokou vzdušnou vlhkosťou alebo zakryjeme priesvitným krytom či fóliou.

7. Stonku tekvice odrežeme

Vrúbľovanie uhoriek

Keď začnú listy opäť rásť, opatrne nožom odrežeme stonku tekvice, a to tesne nad vrúbľom a zároveň pod klíčnymi listami tekvice.

8. Odrežeme korene uhoriek

vrublovanie uhoriek

Za ďalších 7 až 10 dní odrežeme korene uhoriek tesne pod miestom vrúbľovania. Odstránime klips či úväzok.

9. Porovnanie

vrublovanie uhoriek

Uhorka navrúbľovaná na podnoži (vľavo), oveľa rýchlejšia rastie a je vitálnejšia ako pravokorenná uhorka (vpravo).

Text: redakcia
Foto: archív firmy SEMO, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku