Túžite po záhrade? Vytvorte si svoj kúsok záhradného raja na balkóne

Záhradkárov a milovníkov rastlín je veľa typov, rovnako ako prostredí, kde tieto väčšie či menšie záhradky existujú a prinášajú radosť. A tak sa aj v modernej dobe s jej možnosťami mnohí realizujú aj na balkónoch či terasách.

Balkónová záhradka
Balkónová záhrada pani Evy

Balkónové záhradky, samozrejme, dokonale nenahradia tie „ozajstné“, ale dokážu okrem nesmierneho potešenia prinášať svojim majiteľom aj reálny osoh z úrody. Za predpokladu, že má miesto dobré svetelné podmienky, môžeme pestovať naozaj pomerne širokú škálu rastlín.

Veľkej úrody hrášku sa asi z balkónov nedočkáme, ale čili, rajčiny, jahody alebo bylinky nám môžu hmatateľne prinášať okrem radosti aj úrodu. Mnohí pestovatelia, či už tí so záhradami, alebo možno ešte viac tí balkónoví, poznajú ten nesmierny pocit zadosťučinenia, keď môžu konzumovať či ponúknuť niečo, čo si sami vlastnoručne vypestovali.

V tomto článku vám predstavíme rastliny, ktoré sú vhodné a zmysluplné pre pestovanie v takýchto podmienkach. Možno inšpirujeme niekoho, kto ešte svoje skryté rezervy na balkóne neobjavil, prípadne prinesieme nejaké nápady aj praktizujúcim „balkónistom“.

Balkónová záhrada, pohľad z kuchyne
Pani Eva si vytvorila takúto krásnu balkónovú džungľu.

Nebojte sa kombinovať

Na úvod spomenieme úžasnú, no nie vždy doceňovanú stránku pestovania, a to skutočnosť, že môžeme kombinovať rastliny okrasné aj jedlé, zeleninu, ovocie, ale aj bylinky či liečivky. Tento veľmi pôsobivý spôsob pestovania evokuje nádhernú bohatosť samotnej prírody. Najmä ak sa prelínajú všetky typy rastlín od najmenších kvetiniek cez bylinky, popínavky, dokonca aj dreviny. V takomto priestore zaplesá aj srdce človeka, ktorý možno vzťah k rastlinám ešte neobjavil. Úchvatné môžu byť napríklad priestory, kde sú skombinované trvalky, letničky, kvitnúce, či ovocné dreviny, zelenina listová či plodová a celé to vrúbia popínavky, ktoré rovnako môžu byť okrasné i úžitkové.

Kombinované výsadby na balkóne
Nebojte sa kombinovať

Väčšinou sa to začne kvetmi

Kvety tvoria akýsi základ a často aj prvotný impulz, ktorý nás privedie k pestovaniu rastlín na balkónoch, terasách a oknách. V ponuke sú všetky možné sezónne rastliny, napríklad jarničky. Vhodné sú najmä sedmokrásky, sirôtky (najmä drobnokveté), nezábudky, ktoré môžeme kombinovať aj s cibuľovinami, no ich výsadbu musíme realizovať už na jeseň. Vysádzať môžeme aj letničky, ktorých je nepreberné množstvo foriem, veľkostí aj farieb. K dispozícii sú také, ktoré si môžeme sami predpestovať alebo si ich jednoducho kúpime.

Skúmanie nových druhov a ich rozmanitých kombinácií je veľkým dobrodružstvom. Ak nejaký kvet prestane byť atraktívny, či už pre svoje limity v rámci sezóny, alebo len uhynie pre nejaký stresový faktor, môžeme ho nahradiť novou rastlinou. A takto sa balkón neustále mení a vyvíja podobne ako veľké záhrady.

Kvety na balkóne
Poznáte to? „Kúpim si len jeden kvet na balkón…“

Čo všetko môžeme na balkóne pestovať?

Na balkóne a terase môžeme využiť aj popínavé letničkypopínavé dreviny. K nim môžeme pridať aj pomerne obľúbenú ačokču (Cyclanthera pedata), prípadne „cucamelon“ (Melothria scabra), ale aj mini (či maxi) šalátové uhorky, v ponuke sú aj druhy vhodné na balkóny (Ministars). Odvážnejší môžu experimentovať s cukrovými melónmi, vhodné je uprednostniť odrody s menšími plodmi. Aj vinga (Vigna sinensis) môže poslúžiť ako príklad rastliny, v ktorej sa snúbi okrasný i úžitkový efekt.

Popínavky na balkóne
Jedna stena balkóna poskytla popínavkám ideálny priestor.

Bylinky z balkóna

Čo sa týka byliniek, tu máme k dispozícii naozaj veľmi veľký výber druhov, ktoré sú priam stvorené na pestovanie v nádobách. Od húževnatého tymianu (citrónový aj klasický), cez bujnú bazalku, voňavý vňaťový petržlen (hladký má výraznejšiu arómu a jemnejšie listy ako kučeravý), obľúbenú pažítku či menej známu cesnakovú čínsku pažítku. Vo veľkej nádobe môžeme mať aj rozmarín alebo bobkový list, alebo kokakolovú palinu (Artemisia abrotanum Coca-Cola). Pestovať sa však dajú aj menej známe bylinky.

Spomedzi liečivých byliniek spomenieme obľúbenú a krásnu kapucínku, ktorá je celá jedlá. Jej listy zvýraznia chuť šalátov a kvety pokrm ozdobia a spravia ho ozaj výnimočným. Takto sa dajú používať aj kvety pažítky, ak nám zakvitne. Nie každý vie, že aj kvety sedmokrások sú jedlé a liečivé, údajne v sebe okrem cenného množstva vápnika ukladajú pozitívnu slnečnú energiu, ktorá dokáže povzbudiť samoliečebné sily nášho organizmu – už jeden kvet denne má takúto moc. Používať však treba „divé“ druhy sedmokrások, aké vídame často rozrastať sa v trávnikoch, šľachtené okrasné druhy sú menej vhodné.

Na balkóne môžete pestovať kvety, bylinky i zeleninu.
Na balkóne môžete pestovať kvety, bylinky i zeleninu.

Pri paradajkách pokojne siahnite aj po klasických kolíkových odrodách, dariť sa bude aj paprike

Spomedzi úžitkových rastlín patria medzi najobľúbenejšie rajčiny. Tie môžu byť špeciálne balkónové – menej vysoké odrody, ale vo veľkých nádobách. Dajú sa pestovať aj kolíkové odrody vhodné do záhrad. Nádoba veľkosti vedra (cca 10 – 15 l) umožňuje dobré podmienky aj pre dvojice dvojmetrových kolíkových rajčín.

Klasické kolíkové odrody sú pre pestovanie v nádobách vhodnejšie ako kríčkové (to neplatí pre drobné špeciálne balkónové odrody). Tým, že ich pestujeme pod balkónovou strieškou, ich účinne chránime pred vyklíčením spór hubových chorôb na listoch, ktoré tak často decimujú rajčinové porasty pod voľným nebom. Nie je vzácnosťou, že takéto balkónové rajčiny plodia až do samého konca sezóny, teda až do mrazov.

Praktickejšie je uprednostniť odrody s menšími ale početnejšími plodmi, čím sa úroda a jej dozrievanie rovnomernejšie rozloží (napr. cherry odrody Ildi, Sweet Aperitiff, Jahodo, Mimi, Sun Gold F1, alebo kokteilové Pollicino F1, Bejbino a iné).

Papriky na rozdiel od rajčín neprinášajú významnejšie úrody, ale niektoré použiteľné ako balkónové neštipľavé odrody sú príjemným spestrením a pochúťkou nielen pre detských pestovateľov (Hamík alebo neštipľavé Trinidad Perfume s vzhľadom Habanera).

Paradajky a reďkovka z balkóna
Paradajkám sa na balkóne bude dariť. Poteší aj úroda reďkoviek.

Listová zelenina rozšíri menu

Spomedzi listovej zeleniny si môžeme spestriť ponuku rýchlo sa vyvíjajúcou rukolou, tiež sú veľmi praktické listové typy šalátov (typ „dubový list“), ktoré môžeme priebežne oberať. Ak máme veľké nádoby, môžeme pestovať aj listový mangold a spestriť si ním svoje balkónové záhradky (veľmi efektná je zmesová farebná odroda „Bright Lights“).

Vážka a holub na balkóne
Aj takýchto návštevníkov láka prírodný balkón.

A čo ovocie?

Spomedzi ovocných druhov rastlín sa na balkónoch čoraz viac objavujú rôzne trpasličie či stĺpovité typy ovocných drevín – jablone, hrušky, čerešne, ale aj muchovníky, balkónové typy malín a obľúbené čučoriedky. Pri dodržaní správnych zásad nám budú robiť veľkú radosť po celý rok, aj keď úroda asi na zaváranie nebude.

Balkónovou klasikou sú aj jahody – previsnuté alebo klasické, pochopiteľne sa pre balkónové pestovanie viac osvedčili stálerodiace odrody. Siahnuť môžete po veľkoplodých odrodách (Ostara, Mara de Bois, Aromas, Selva), ale aj po tzv. „mesačných jahodách“ (lesných), ktorých plody a kvety zdobia balkón počas celej sezóny (napr. odroda Rujana). Ovocnú ponuku môžu ozvláštniť i odrody so zaujímavými plodmi žltej farby (Yellow Wonder). Z mesačných jahôd môžeme využiť aj listy na prípravu čajov.

Pestovanie ovocia na balkóne
Jahody sú balkónovou klasikou. Ale vedeli ste, že si na balkóne môžete dopestovať aj jablká?

Podmienky sú iné ako v záhradách, treba sa tomu prispôsobiť

Určite sa nájde mnoho druhov rastlín, zeleniny a ovocia, ktoré sme nespomenuli, ale niektorým z vás sa ich darí úspešne pestovať. Kľúčové je dodržiavanie podmienok, ktoré dané druhy vyžadujú, najmä, čo sa týka nárokov na substrát, svetlo a zálievku. Treba tiež myslieť na to, že na balkónoch máme oproti záhradám obvykle suchší vzduch, čo môže mať vplyv na kondíciu rastlín a druhotné šírenie škodcov.

Hnojivá je vhodné nepodceňovať, týmto môžeme do značnej miery nahrádzať rastlinám to, čo im chýba v dôsledku pestovania v nádobách. Nespravíme chybu, ak budeme aj na okrasné rastliny používať biohnojivá, pretože mávajú obvykle veľmi citlivo a komplexne vystavané zloženie pre jedlé ale aj okrasné rastliny.

Kvety na balkóne
Takto vyzdobený balkón láka aj pohľady náhodných okoloidúcich.

Správny výber doplnkov dotvorí tú pravú atmosféru

Balkónové oázy obvykle lákajú na aktívne využívanie ich kúzelných priestorov, a preto je vhodné zohľadniť to aj pri výbere vhodného mobiliáru, doplnkov a nádob na pestovanie. Drobnosti ako sviečky, sklíčka, lampióny, svetelné reťaze, vrtuľky či vkusné fontánky môžu vykúzliť to pravé fluidum miesta, kde chceme tráviť veľa času so živou aurou vysadených rastlín. Radosť spravia aj kúsky prinesené z prechádzok, ako sú rôzne kusy dreva, kamene a ulity.

Takéto krásne miesto nám môže pomôcť správne sa uvoľniť a relaxovať a neraz je dokonca priam zdrojom nadšeného vytrženia. Malí obyvatelia takýchto priestorov dostanú okrem zmysluplného trávenia času aj šancu naučiť sa vlastnej skúsenosti, ako funguje príroda.

 

Všetky fotky do článku poskytla čitateľka Evka. Ďakujeme!

 

Text: Martin Kohútek
Foto: Eva Jurdíková

Diskusie na tému článku