V máji pokračujeme s výsevmi a sadíme priesady teplomilnej zeleniny. Na čo ešte nezabudnúť?

Počas mája sadíme zdravé priesady teplomilnej zeleniny, vysievame kukuricu aj neskoré odrody hlúbovín. Zameriame sa aj na ovocné dreviny, ktoré potrebujú v tomto období dostatok vlahy aj živín.

Vysádzanie predpestovaných priesad
Foto: Shutterstock

Vysádzame predpestované priesady

Zdravé, silné, rovnomerne olistené a otužené sadenice teplomilnej zeleniny, teda rajčín, paprík, šalátových uhoriek, baklažánov, tekvíc a ďalších druhov, v polovici mesiaca sadíme na pripravené hriadky. Zvolíme slnečné a teplé stanovište, pôda by mala byť dôkladne prekyprená, zbavená burín a kvalitne zásobená živinami, keďže ide o zeleninu prvej trate.

Do výsadbovej jamy pridávame vodu a na zavlažovanie nezabúdame ani počas celej sezóny.

Pri každom vysádzanom druhu zvolíme správny rozstup (požiadavky jednotlivých odrôd sa môžu líšiť). Zvolíme správnu hĺbku výsadby. Priesady rajčín sadíme napríklad hlbšie o asi 5 –10 cm, aby sme docielili tvorbu koreňov aj v časti stonky. Vďaka tomu budú môcť prijať viac živín a v pôde budú lepšie ukotvené.

Príliš prerastené jedince sadíme mierne šikmo a neskôr ich opatrne pritiahneme k opore. Papriky sadíme do pôdy zvislo, dve sadenice tesne k sebe, aby sa navzájom mohli podopierať.

Vysievame tekvice

Začiatkom mája sa v nižších polohách dajú do pripravenej pôdy siať semená tekvíc. Vysievame ich do hniezd po 3 – 4 semenách a maximálne 10 cm hlboko. Dôležité je dodržať správny pestovateľský rozstup, ktorý sa u jednotlivých druhov či odrôd môže líšiť. Plazivé odrody napríklad potrebujú rozstupy 150 – 200 × 200 cm.

Vysievanie tekvice
Foto: Shutterstock

Vyskúšajte

Pór patrí k zelenine, ktorá by nemala chýbať v žiadnej kuchyni. Predpestované rastliny letného či zimného póru rozsádzame v polovici mesiaca, pričom im predtým o tretinu skrátime listy aj korene. Ak chceme docieliť dlhšiu bielu časť, vysádzame ich o niečo hlbšie. V riadku by od seba mali byť rastliny vzdialené 15 cm.

Vysievame hlúboviny

Neskoré druhy a odrody hlúbovín, najmä kapusty, karfiolu, kelu a brokolice, vysievame aj počas mája – buď priamo na pripravené hriadky, alebo do uvoľneného pareniska. Vysievame nariedko a do riadkov, ktoré si riadne označíme, aby sme vedeli, čo kde bude vyrastať.

Pôdu s vysiatymi semenami zavlažujeme, najmä počas teplých a suchých dní. Vyhneme sa jej dlhšiemu preschnutiu, to by negatívne ovplyvnilo vývin mladých rastlín. Mladé hlúboviny po vyrastení a vytvorení niekoľkých pravých listov neskôr porozsádzame na miesta ďalšieho pestovania.

Vysievanie hlúbovín
Foto: Shutterstock

Krok za krokom: Vysievame kukuricu

Pestovanie tejto plodiny je jednoduché a vhodné aj pre začínajúcich záhradkárov. Kukurica prosperuje na slnečných a teplých záhonoch a v pôdach kvalitne zásobených živinami. Pôdu obohatíme v rámci prípravy o dostatok kompostu.

Rozhodnúť sa môžeme pre pestovanie cukrových alebo pukancových odrôd. Vysievame v máji, vysadiť si však v tomto mesiaci môžeme aj predpestované priesady.

1. Pripravíme si pôdu na výsev

Kukuricu nevysievame do dlhého samostatného riadka, tam by bol porast viac ohrozený silným vetrom. Vhodnejší je výsev 3 – 4 semien do štvorca (hniezda).

Príprava pôdy na výsev
Foto: Miro Pochyba

2. Vyberieme vhodnú odrodu

Voľba vhodnej odrody je dôležitým predpokladom úspechu. Okrem toho vysievame opakovane už od druhej polovice apríla, čo umožní postupný zber úrody.

Semená kukurice
Foto: Miro Pochyba

3. Vysievame do štvorcov alebo riadkov

Výsev zrealizujeme do pripravených štvorcov alebo riadkov. Do hniezda dáme 4 semená a ideálne 6 cm hlboko. Prihrnieme pôdou a počas sucha zavlažujeme.

Vysievanie kukurice
Foto: Miro Pochyba

Práce v ovocnej záhrade

Ovocné stromy po odkvitnutí prihnojíme vhodným typom hnojiva. Prísun živín je potrebný aj pre maliny, černice a čučoriedky. Okolo jahôd rozkladáme nástielku zo slamy, chránime týmto spôsobom plody od plesní.

Dbáme aj na pravidelnú kontrolu zdravotného stavu ovocných rastlín a monitoring výskytu chorôb a škodcov. V prípade zistenia problému zasiahnime čo najskôr. Ako prvé volíme prípravky na ekologickej báze, ak nepomôžu, siahneme po odporúčaných chemických prípravkoch.

V máji tiež máme príležitosť uskutočniť výchovný rez nedávno vysadeného orecha kráľovského. Po ošetrení drevinu zavlažíme a prihnojíme. K ďalším májovým prácam patrí napríklad odstraňovanie vytvorených plodov na malých stromčekoch, ktoré sme sadili počas jesene. Dôležitejšie než prvá úroda je to, aby sa dobre zakorenili.

Starostlivosť o ovocnú záhradu
Od polovice mája vysádzame kivi, hurmikaki a ďalšie teplomilné ovocné rastliny. Vždy si zistíme, či ide o samo- alebo cudzoopelivé rastliny. Foto: Shutterstock

Voda pre ovocné rastliny

V posledných rokoch býva už v máji vyššia teplota a sucho. Ovocným drevinám to veľmi neprospieva, vyvíjajú totiž práve plody a potrebujú dostatok vlahy. Dlhšie trvajúce sucho môže spôsobiť opadávanie plodov. Priebežne preto poskytnime všetkým plodiacim drevinám doplnkovú závlahu.

Zalievajme menej často, no intenzívne väčšími dávkami vody. Vyparovanie vlahy z pôdy obmedzíme aj hrubšou asi 15 cm vysokou nástielkou, tú rozložíme okolo drevín. Hodí sa na to aj hrubší kompost.

Zavlažovanie ovocných rastlín
Dostatok vlahy žiadajú aj mladé ovocné dreviny a nezabúdajme ani na jahody, ktoré zavlažujeme podmokom. Foto: Shutterstock

Na čo ešte nezabudnúť

Zeleninová záhrada

■ Začiatkom mesiaca vysadíme posledné hľuzy neskorých zemiakov. Nezabúdajme na to hlavne vo vyšších polohách. Vyrastené skoré zemiaky okopcujeme a prihnojíme.

■ Vysievame majorán, trebuľku, koriander, kôpor a rôzne druhy letničiek, ktoré nám poskytnú jedlé kvety do šalátov a na ozdobovanie jedál.

■ Vysádzame otužené sadenice hlúbovín. Dbáme na správny rozstup aj hĺbku výsadby. Snažíme sa rastlinku dať do výsadbovej jamky až po prvé listy. Kaleráb sadíme plytšie.

■ Pokračujeme vo výseve uhoriek, cukiet a patizónov, fazule a menej známej vigny. Vysiať si ešte môžeme červenú repu, mangold, hrach a karotku.

■ Zbierame stopky rebarborových listov a z rozrastenej rastliny odstraňovať súkvetia a poškodené listy. Počas suchších dní rebarboru zavlažujeme.

Ovocná záhrada

■ Vysádzame čučoriedky. Dariť sa im však bude len v kyslom, humóznom a vzdušnom substráte. Na povrch pôdy po výsadbe rozsypeme kôrový mulč. Pestovať ich môžeme aj vo väčších kvetináčoch.

■ Do polovice mesiaca vrúbľujeme ríbezle a egreše. Dopestujeme si týmto spôsobom stromčekové formy týchto ovocných drevín. Dôležité je zvoliť správne podpníky a odrody.

■ Poskytneme pevnú oporu mladým stromčekom, ale napríklad aj ríbezliam a egrešom, ktoré často bývajú obsypané veľkým množstvom plodov. Inštaláciou opory predídeme ich poškodeniu.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku