Vráťme zeleninu našich predkov do záhrad: Ako pestovať okrúhlicu a kvaku?

V poslednom období sa zvyšuje záujem o rôzne, často zabudnuté alebo znovuobjavené plodiny. Medzi ne patria okrúhlica, známa aj ako vodnica, a podobná, ale trochu iná kvaka. Obidve sú veľmi nenáročné na pestovanie, odolné voči nepriaznivým podmienkam a prospešné pre zdravie.

Okrúhlica a kvaka
Foto: Shutterstock

Pred objavením Ameriky a následným rozmachom pestovania plodín z tohto kontinentu boli u nás okrúhlica a kvaka veľmi rozšírené. Neskôr ich nahradili zemiaky. Dnes si obe zabudnuté plodiny ľudia zamieňajú. Vysvetlíme vám rozdiel a dôvody, prečo by mohli byť zaujímavým obohatením pre vašu záhradu a jedálniček.

Okrúhlica

Okrúhlica (Brassica rapa subsp. rapa), aj keď pripomína repu, je v skutočnosti druh z čeľade príbuznej kapuste. Pestujeme ju pre zhrubnutý koreň, na rozdiel od iných druhov: pre listy (kel, kapusta, ružičkový a listový kel), súkvetia (karfiol, brokolica) alebo hlúby (kaleráb).

Tento koreň chuťou pripomína kaleráb, jemne aj reďkovky, pričom mladé buľvy sú pomerne krehké a svieže. Z hľadiska nutričných hodnôt je pre nás prínosom obsahom sodíka, vápnika, draslíka, železa, horčíka, kyseliny L-askorbovej, kobalamínu, či vitamínov A, D a B6.

Okrem toho zlepšuje trávenie, zvyšuje imunitu a považuje sa za dobrú prevenciu proti rakovine a osteoporóze. Je dobrým zdrojom antioxidantov, vlákniny a živín.

Koreň okrúhlice
Koreň okrúhlice Foto: Shutterstock

Ako pestovať okrúhlicu

Okrúhlica sa tradične pestuje v krajinách Prednej Ázie, Číny a v Stredomorí. Znáša aj nehostinnejšie pomery v oblastiach s chladnejšou klímou a kratším vegetačným obdobím. Dnes je preto obľúbená aj v Anglicku, Francúzsku, Kanade a Škandinávii.

Jej vegetačná doba je veľmi krátka, len 8 – 10 týždňov od výsevu po zber. Je to dvojročná rastlina, v prvej sezóne tvorí buľvu, v druhom zakvitne a vytvorí semená, potom hynie. Znáša pokles teplôt až do -7 °C, pre jej rozvoj je ideálnych 12 až 20 °C.

Rozlišujeme skorý a neskorý typ odrôd okrúhlice. Odrody majú tvary od guľovitých až po sploštené a farby obvykle na bielom základe, niektoré odrody s červenými či fialovými tónmi.

Jarné odrody môžeme vysievať už v marci, jesenné v júni, júli alebo až v auguste. Na jar ich využívame na čerstvú spotrebu, v jesenných a zimných mesiacoch ich po zbere môžeme dlhodobo uskladniť. Zberáme ich v júni až júli, jesenné v októbri až novembri. Vysievame do riadkov cca 40 cm od seba, vzdialenosť v riadku 10 – 15 cm, do hĺbky 1 až 1,5 cm.

Na pestovanie okrúhlice sú vhodné pôdy s dostatočným obsahom vápnika a ľahko prístupnými živinami. Pred výsadbou sa odporúča použiť kompost namiesto hnoja. Ako je pri kapustovitých rastlinách obvyklé, nevyhovuje jej nadmerný obsah dusíka, na čo reaguje tvorbou dutiniek v buľvách a horšou chuťou.

Pestovanie okrúhlice v záhrade
Okrúhlica Foto: Shutterstock

Využitie v kuchyni

Okrúhlica sa využíva v kuchyni ako zemiaky, je výborná varená, dusená či pečená. Mladé a krehké buľvy môžeme použiť aj surové do šalátov či nakrájané ako prílohu, strúhané alebo rozmixované v smoothies.

Mladé listy sú tiež výživným doplnkom šalátov, polievok alebo opäť do smoothies. Majú jemne pikantnú chuť, ktorá oživí každý pokrm.

Kvaka

Kvaka (Brassica napus subsp. nappobrassica), niekedy ľudovo nazývaná turín či runkla, je svojím charakterom a využitím podobná okrúhlici. Zopár rozdielov sa však nájde.

Jej listy sú bohaté na vápnik, preto je vhodná pri liečbe zlomenín. Obsahuje tiež vysoké množstvo antioxidantov a vlákniny, napomáha účinnej detoxikácii a dobrému tráveniu. Priaznivo pôsobí na srdcovocievnu sústavu a prítomné glukozinoláty potláčajú rozvoj rakovinových buniek. Je vhodná aj pri cukrovke (diabetes).

Koreň kvaky
Koreň kvaky Foto: Shutterstock

Ako pestovať kvaku

Kvaka má osrienené listy, žlté tóny a je náročnejšia na teplú polohu a výživnejšie pôdy. Vysievame ju v apríli až máji, vyžaduje dostatok miesta – spon aspoň 40 x 40 cm. Zber býva obvykle v septembri až októbri. Môžeme ju však nechať na záhone až do decembra, kedy ju vyberáme priamo pred jej spotrebovaním.

Kvaka je nenáročná plodina, ale nemá rada dlhodobejšie sucho. Znáša pri pestovaní aj polotienisté stanovištia.

Pestovanie kvaky v záhrade
Kvaka Foto: Shutterstock

Využitie v kuchyni

Rovnako ako pri okrúhlici môžeme spracovať aj jej listy, ktoré majú už spomínaný vysoký obsah vápnika.

Samotný koreň kvaky môžeme spracovať podobne ako zemiaky – ako kašu, hranolky. Výborná je aj v zeleninových šťavách.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku