Záhradkárska sezóna sa nezadržateľne blíži. To najdôležitejšie čo potrebujeme, aby sa mohol začal nekonečný kolobeh záhradkárčenia, je osivo. Čo by sme mali vedieť o osive, kým ho vložíme do pôdy, aby sme sa tešili z čo najväčšej úrody?
Pred samotným nákupom osiva je dobré, ak si najprv pripravíme osevný plán. Teda rozhodneme sa, akú zeleninu a kvety chceme túto sezónu vysiať a v akom množstve. Spíšeme si zoznam osiva a vyrazíme na nákup. So zoznamom v ruke budeme mať istotu, že na nič nezabudneme a vyhneme sa tak prípadnému zhonu v predajni.
Základné informácie o osive
Každé balenie osiva by malo obsahovať základné informácie o jeho pôvode, teda odkiaľ osivo pochádza a to, čo z neho vyrastie. Na obale osiva nesmie chýbať názov a adresa dodávateľa, firmy. Tento údaj naznačuje seriózny pôvod semien a zároveň garantuje, že nejde o osivo z takzvaného čierneho predaja. V opačnom prípade by sa totiž mohlo stať, že by nám z osiva v lepšom prípade vyrástlo niečo iné, v horšom nič.
Medzi ďalšie základné informácie, ktoré by mali byť uvedené na balení osiva je druh, odroda a kategória. Okrem slovenského názvu je vhodné, ak na obale nájdeme aj latinský názov osiva. Odroda nám naznačí, kedy môžeme očakávať zber – skorý alebo neskorý.
Ďalej nesmie na obale chýbať údaj o hmotnosti osiva v gramoch alebo počet semien. Pred predajom musí osivo prejsť testom klíčivosti, ktorý zaručuje kvalitu osiva. Zvyčajne sa uvádza ako údaj „spotrebujte do“ – mesiac a rok. Dátum balenia osiva a exspirácia sú neodmysliteľnými informáciami na obale.
Užitočnými doplňujúcimi informáciami o osive sú napríklad stručné pestovateľské podmienky – kedy a ako vysievať. Niektoré firmy uvádzajú slovné informácie, niektoré grafické symboly. Kvetinové osivá by rozhodne mali byť rozlíšené symbolom pre letničky, dvojročky a trvalky.
Typy osiva
Označenie osiva na obale by malo obsahovať informácie o type osiva, t.j.:
- Morené osivo – červené, zelené a modré osivo je morené a chráni ho pre hubovými chorobami
- Nemorené osivo – má prirodzenú farbu osiva a nie je chránené pred škodcami a chorobami
- Obaľované osivo – hmota, ktorou je obalené uľahčuje a urýchľuje klíčenie osiva
- Osivo lepené na páske – uľahčuje výsev, je rovnomerne rozložené, vzájomne sa nevytláča a neodoberá si tak živiny
Špeciálne označenie osiva
Veľmi dobrou pomôckou, ktorá nám pomôže získať doplňujúce informácie o pôvode a kvalite osiva je jeho špeciálne označenie:
- H alebo F1 – tieto sú síce drahšie, ale aj kvalitnejšie hybridné osivá. Preto sa nebojme vložiť ich do nákupného košíka, odvďačia sa nám dobrou úrodou. Všetky pozitívne vlastnosti hybridov sú však garantované len pre prvú generáciu. Preto si tieto semienka v ďalšom roku z vlastnej úrody neodkladáme.
- S – označenie štandardnej kvality osiva
- C1 alebo C2 – certifikované osivo prvej a druhej generácie
- ES – osivo prešlo prísnymi kritériami, vďaka ktorým je dovolené predávať ho vo všetkých krajinách Európskej únie
Pri výbere vhodného osiva zakaždým zvážme individuálne podmienky na výsev, ktoré ponúka naša záhrada. Významným faktorom pri výbere osiva je typ pôdy a svetelnosť.
Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock
Pls ktorá značka osív sa vám javí ako najlepšia? S ktorou ste spokojní?