Prvá polovica marca je ideálnym obdobím na výsev teplomilnej zeleniny. Vysievať teraz môžeme paradajky aj baklažány, čo je pomerne jednoduché a zvládne to aj pestovateľ začiatočník.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- osivo rajčín
- osivo baklažánu
- substrát na výsev
- rašelinové tablety
- previcur Energy
- výsevné debničky
Náradie:
- záhradnícka lopatka
- krhla s vodou
- menovky
Náročnosť: *
Čas: 1 hodina
Obdobie: skorá jar
Pracovný postup
1. POMÔCKY
Pripravíme si všetko potrebné, materiál aj náradie. Pracovať môžeme v skleníku, v zimnej záhrade alebo na verande.
2. NASIAKNUTIE
Rašelinové tablety, ktoré nám poslúžia či už na výsev paradajok, alebo baklažánov, položíme do plytkej misky s vodou, aby nasiakli potrebnú vlahu. Tak budú pripravené na výsev.
3. SUBSTRÁT
Nádoby určené na výsev dôkladne vyčistíme, prípadne vydezinfikujeme. Potom ich naplníme prepareným substrátom. Ešte lepšie bude, ak použijeme substrát určený na výsev.
4. UROVNANIE
Po naplnení debničiek jemne zarovnáme povrch substrátu. Pozor, netlačíme príliš, len jemne a rovnomerne tak, aby sme neobišli ani rohy.
5. DEZINFEKCIA
Substráty v miskách zalejeme a počkáme, kým voda vsiakne. Potom ich pokropíme pripraveným roztokom Previcur Energy. Ten ochráni klíčky pred hubovými chorobami.
6. OSIVO
Môžeme začať vysievať. Otvoríme vždy iba jedno vrecúško s osivom a do jednej nádoby vysievame vždy iba osivo jednej odrody.
7. VÝSEV
Vysievame rovnomerne po povrchu substrátu. Drobné osivo v prípade potreby pomocou pinzety rozmiestnime tak, aby sa semienka vzájomne nedotýkali.
8. ZASYPANIE
Osivo opatrne zasypeme ďalšou vrstvou substrátu, pretože na klíčenie potrebuje tmu. Malo by byť v hĺbke 5 milimetrov, ale nie hlbšie, pretože by to sťažilo klíčenie.
9. MENOVKA
Nádoby s vysiatym osivom si označíme. Je to praktické, mladé priesady sa nám tak nepomiešajú a budeme presne vedieť, aké druhy a odrody vzišli najlepšie.
10. BAKLAŽÁNY
Podobne vysejeme aj baklažány. Nevynecháme ani preventívne ošetrenie proti hubovým chorobám. Semená baklažánu môžu byť vysiate hlbšie, až 1 cm. Výsevy zakryjeme.
11. TABLETY
Baklažány môžeme vysiať aj do špeciálnych tabliet. Do každej vodou nasiaknutej tablety vložíme pomocou pinzety po jednom semiačku. Dbáme na to, aby nebolo hlbšie ako 1 cm.
Dobré rady
Osivo
Vyberáme vždy kvalitné osivo, ktoré nie je po záruke. Používať osivo z vlastného zberu nemá takú klíčivosť a zaručené nie sú ani vlastnosti plodov. Predpestovať si môžeme kolíkové, kríkové alebo miniparadajky.
Supresívny substrát
Je vyrobený zo zmesi triedenej svetlej a tmavej rašeliny s upravenou pH reakciou a perlitom. Je obohatený o základné živiny aj stopové prvky a navyše obsahuje hubu Tichoderma virens, ktorá aktívne potláča pôvodcov hubových chorôb a pozitívne ovplyvňuje vývoj rastlín. Tie na prítomnosť tejto huby reagujú stavom zvýšenej odolnosti proti celému spektru škodcov. Substrát obsahuje aj hubu Metarhizium anisopliae, ktorá slúži ako prevencia pred škodcami napádajúcimi klíčiace rastliny.
Podmienky
Výsevy zakryjeme fóliou a dočasne umiestnime na teplé miesto, napríklad do kuchyne či kúpeľne. Určite nie do chladnej chodby, na schodisko či k otváraným oknám, kde prúdi chladný vzduch. Keď vykuknú prvé klíčky, nádoby presunieme na svetlo. Klíčiacim rastlinám doprajeme vlahu a vetranie. Prihnojovať nemusíme a hneď ako sa objaví prvý pár pravých listov, môžeme plánovať pikírovanie.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, Pixabay, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada