Počas februára, keď vládne priaznivejšie počasie, je vhodný čas na presvetlenie koruny ovocných stromov. Viete, aké práce ešte počas tohto mesiaca v úžitkovej záhrade nevynechať?
Vysievame prvú zeleninu
Počas februára pokračujeme vo výsevoch osiva baklažánu, zeleru a papriky. Ak nemáme vykurovaný skleník, debničky s výsevmi môžeme umiestniť do teplej verandy alebo na svetlé okenné parapety.
Vysievame rovnomerne a naširoko. Semená papriky zasypeme tenkou vrstvou substrátu a tie zelerové len pritlačíme k povrchu, ktorý potom pravidelne zvlhčujeme. Dôležité je výsevom zabezpečiť aj vyššiu teplotu, dostatok svetla a počas slnečných a teplejších dní priestor vyvetrať.
Koncom mesiaca sa dá začať aj s predpestovaním priesad hlúbovín – kalerábu, karfiolu aj kapusty. Do pripravených záhonov vo vykurovanom skleníku si môžeme koncom mesiaca vysiať reďkovku, reďkev, hlávkový šalát a cibuľku na vňať.
Častým problémom pri predpestovaní zeleniny býva padanie klíčnych rastlín. Predídeme tomu napríklad tým, že budeme využívať kvalitné sterilné substráty z predajne, teda nie bežnú záhradnú alebo kompostovú zeminu. Vhodné sú aj výsevné supresívne substráty, pri ktorých tento problém nehrozí. Pri spozorovaní prvých príznakov padania vyklíčených rastlín ich hneď zalejme špeciálnym fungicídnym prípravkom.
Pripravujeme zemiaky
Ak chceme úrodu zemiakov zberať v tomto roku o niečo skôr, vysadíme kvalitne predklíčené hľuzy. Príprava trvá 5 – 6 týždňov pred plánovaným termínom výsadby, nepremeškajme preto vhodný čas. Na predkličovanie si vyberáme stredne veľké, teda nie menšie ani veľmi veľké hľuzy certifikovanej sadby. Mali by byť zdravé a neporušené.
Vybrané hľuzy umiestnime do nízkej debničky na povrch vlhkej rašeliny do svetlého priestoru s teplotou asi 15 °C. Ak budú mať hľuzy dostatok svetla, klíčky budú pevné a zdravé.
Zakladáme zeleninové hriadky
Keď už nehrozia mrazy, odstránime zimný kryt z porastu valeriánky a špenátu. Keď je suchšie, môžeme tieto rastliny počas slnečného poludnia zavlažiť. Zároveň sa dá vysiať aj nový špenát, najlepšie v dňoch, keď je teplota okolo 10 °C. Koncom februára a začiatkom marca je v teplejších lokalitách možné vysiať na pripravené hriadky mrkvu karotku, čierny koreň, hrach alebo reďkovku.
Rez ovocných drevín
V dňoch, keď nemrzne a svieti slnko, môžeme rezať ovocné stromy. Realizujeme rez hrušiek, jabloní, koncom mesiaca režeme aj bobuľoviny – egreše, ríbezle a maliny. Z porastu malín a černíc odstránime vyrodené výhonky. Môžeme zlikvidovať aj veľmi staré, choré, suché alebo poškodené ovocné stromy. Priebežne kontrolujme úväzky okolo novovysadených ovocných stromov.
V prípade niektorých ovocných drevín, napríklad liesky, odstraňujme plané výhonky, podľa možnosti tesne nad pôdou. V rámci starostlivosti o ovocné stromy odstránime z korún aj všetky mumifikované plody. Bývajú zdrojom chorôb.
Vrúbľovanie drevín
Koncom februára a začiatkom marca máme príležitosť pustiť sa do vrúbľovania ovocných stromov. Vrúbľovať môžeme napríklad čerešne a višne alebo ríbezle. Vhodné je využiť niekoľko metód – okrem spojkovania aj sedielkovanie či vrúbľovanie na koziu nôžku.
Presadenie malín
Maliny patria medzi obľúbené bobuľové ovocie, navyše v poslednom čase je v predaji veľa zaujímavých odrôd. Keď majú vhodné podmienky, teda vlhkú a humóznu pôdu, zvyknú sa rýchlo rozrásť do okolia. Často sa potom dostanú aj na miesta, kde nie sú žiaduce alebo kde rastú iné rastliny. Koncom zimy takéto maliny môžeme vykopať a presadiť inam, kde sa budú môcť rozrastať, alebo sadenice podarujeme susedom. Dôležitá je však správna príprava.
- Nožnicami najskôr skrátime všetky výhonky jedincov, ktoré plánujeme presadiť.
- Rastliny potom pomocou rýľa dôkladne podkopeme, aby sa nám korene ľahšie vyberali z pôdy.
- Uvoľnené maliny opatrne vyberieme z pôdy, neoklepávame však príliš pôdu z koreňov.
- Sadenice potom položíme na pôdu, označíme si ich názvom odrody a môžeme ich buď podarovať, alebo vysadiť na nové miesta.
Nezabudnime
- Zlikvidovať zo záhonov prezimovanú zeleninu – hlúboviny a pór, ktorú už nevyužijeme. Pôdu potom porýľujme.
- Rozmnožovať chren delením, prípadne zredukovať pôvodný porast.
- Z hriadok odstránime všetku prezimovanú burinu, vždy aj s koreňmi, môžeme na ne rozhodiť preosiaty kompost.
- Vysiať mak. Vhodné obdobie na výsev semien je od druhej polovice februára. Miesto výsevu by malo byť dôkladne pripravené, ideálne je slnečné stanovište s priepustnou pôdou. Mak nesmieme každoročne vysievať na rovnaké miesto. Vysievame do riadkov a plytko.
- Keď sme nestihli na jeseň vysadiť cesnak, dá sa to ešte koncom februára, keď nie je zamrznutá pôda.
- Pravidelne vysievať žeruchu, aby sme mali k dispozícii čerstvú vňať.
- V teplejších lokalitách rezať vinič a koncom mesiaca uskutočniť aj rez stromčekov, ktoré sme vysádzali počas jesene.
- Priebežne redukovať výskyt výmladkov okolo kmeňov ovocných stromov.
- Jednoročné výhonky malín skrátiť na konci o 5 cm, černiciam treba ponechať 3 – 4 silné mladé výhonky a tie ešte treba skrátiť približne za piatym pukom.
- Prestarnuté porasty brusníc koncom zimy zmladiť zrezaním na polovicu výšky.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…