Čaro a tajomstvá pestovania spriaznených plodín fascinujú ľudí už po stáročia, avšak tento spôsob pestovania nie je úplne preskúmaný. Všetky rastliny, či už ide o zeleninu, bylinky, trávy, ovocné stromy a kry, si navzájom pomáhajú pri raste.
Niektoré z nich odpudzujú hmyz a niektoré dokonca odpudzujú iné rastliny, pričom všetky majú veľký praktický význam. Bolo to tak vždy, no až dnes začíname objavovať prečo.
Rajčiak jedlý, lat. Lycopersicon esculentum a všetky kapustovité zeleniny sa navzájom odpudzujú, to znamená, že by sa mali pestovať oddelene. Rovnako je to aj so zemiakmi, nakoľko patria do rovnakej čeľade ako rajčiak, a zemiaky sú následne náchylnejšie na pleseň zemiakovú. Rajčiak chráni špargľu pred špargľovcom obyčajným, lat. Crioceris asparagi, a pred hmyzom chráni aj egreš.
Rajčiak tiež možno pestovať s bazalkou, pažítkou, cibuľou, petržlenom, nechtíkom, kapucínkou, mrkvou a cesnakom, ktorý chráni pred roztočmi. Pre rajčiak je prospešná pŕhľava a v malých množstvách aj láskavec. Rajčiaky sa neodporúča pestovať pri marhuliach kvôli výlučkom z koreňov, ktoré marhule brzdia v raste.
Veľmi prospešná je kombinácia rajčiaka s ružou. Listy rajčiaka obsahujú solanín, prchavý alkaloid, ktorý sa zvykol používať ako poľnohospodársky insekticíd. Samotný postrek na ruže si možno pripraviť aj v domácich podmienkach. Postup je jednoduchý a rýchly: Šťavu z listov rajčiaka získame odšťavením listov v odšťavovači, následne pridáme 2 – 2,5 litra vody a jednu polievkovú lyžicu kukuričného škrobu. Nakoniec zmes precedíme a insekticídny postrek je hotový. Tento postrek treba skladovať v chladničke.
Väčšina druhov zeleniny vyžaduje striedanie v rámci jednotlivých honov, avšak rajčiaku vyhovuje keď je na tom istom mieste vysadený každý rok. Takýto spôsob pestovania možno zachovávať len kým rajčiak nenapadne choroba, v tom prípade je nutné v nasledujúcom roku zmeniť miesto výsadby.
Rajčiak je plodina náročná na živiny a preto je dôležité dopriať mu ich formou kvalitného kompostu alebo vyzretého hnoja. Počas suchého obdobia je potrebné mulčovanie a zavlažovanie, čím sa predíde vädnutiu rastlín a hnilobe kvetov. Rajčiak treba zalievať výdatne a čo je dôležité, treba zalievať zdola ku koreňu a nie zhora. Rajčiaky sú náchylné na choroby prenášané tabakom, preto pokiaľ ste fajčiar, pred prácou v záhrade si dôkladne umyte ruky.
Zdroj: PR článok ZELSEED spol. s r.o.
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…