Vyvýšený záhon je jednoduchá stavba s množstvom predností

Vyžaduje síce investíciu, čas a trocha námahy, kým ho vybudujete, no jeho výhody za to stoja. Môže mať rôznu podobu, trvanlivosť i využitie. V nasledujúcich riadkoch nájdete zopár inšpirácií, ktoré sa vám možno zídu.

Vyvýšený záhon je jednoduchá stavba s množstvom predností

Skôr ako sa pustíte do jeho budovania, zodpovedajte si otázku, ako budete vyvýšený záhon využívať. Od toho sa odvíja jeho budúca veľkosť aj druh materiálu, ktorý na jeho stavbu použijete. Nebudete predsa budovať v úžitkových hriadkach kamennú opachu, keď je predpoklad, že po niekoľkých rokoch zmeníte rozvrhnutie hriadok.

Naopak, ak potrebujete trvanlivú, pevnú a mohutnú optickú izoláciu od rušnej ulice či od suseda, nebudete sa spoliehať na stavbu z tenkých drevených dosiek.

Vyvýšený záhon
Vyvýšený záhon je ideálny na zmiešané výsadby.

Úžitkové záhony

Môžu byť z hranolov, foršní alebo hrubých opracovaných a ošetrených dosiek. Najtrvanlivejšie sú, samozrejme, hranoly. Veľmi sa však osvedčili aj vyvýšené záhony z foršní a stĺpikov z drevených hranolov. Ak však majú dlhšie vydržať, nevyhnutne ich musíte opracovať a natrieť lazúrou na drevo. Jeden náter však nestačí.

Výška záhonov by mala byť taká, aby ste sa nemuseli príliš pri ich obrábaní zohýbať. To je, koniec koncov, jedna z pozitívnych vlastností vyvýšeného záhona – menej sa tam narobíte. Veľmi praktické je, ak si do záhona na zeleninu vyvediete hadicu s ventilom na konci. Vodu, ktorá je v hadici pod stálym tlakom, môžete medzi plodiny rozviesť napríklad pomocou kvapkovacej hadičky.

Vyvýšený záhon na zeleninu
Záhon na zeleninu s vyvedeným zavlažovacím systémom.

Dobrá rada

Okolie úžitkových vyvýšených záhonov nasteľte netkanou textíliou a jemnou ostrohrannou drvinou. Bude sa vám po nich dobre chodiť a odpadnú starosti s burinou. Pohodlne a naplno sa tak budete môcť venovať obhospodarovaniu hriadok.

Dekoračný záhon

Vyvýšený záhon môže byť súčasťou kompozície okrasnej záhrady. Ak použijete neopracované drevo, musíte počítať s rýchlym opotrebovaním. Veľmi trvanlivé a efektné sú dekoračné vyvýšené záhony z kameňa rôzneho druhu.

Veľmi pekný je gabionový záhon, ten by však mal ladiť s okolím a niekde v záhrade by sa mal ešte nachádzať aspoň rovnaký druh kameňa. Vyvýšený záhon tohto typu má tú výhodu, že doň môžeme zasadiť aj väčšie stromy, ktoré by inak priamo v trávniku veľmi trpeli. Zavlažovací systém nastavený na potreby trávnika by totiž korene stromov zahlcoval prebytkom vody a tie by sa dusili. Okrem toho tu môžu byť aj mnohé druhy trvaliek, ktoré nepotrebujú veľa vody, ale občasnú zálievku privítajú. Vodu si totiž dokážu vytiahnuť z bohato zalievaného pôdneho profilu na úrovni pôdy.

Vyvýšený záhon z gabiónov

Optická izolácia

Treťou častou funkciou vyvýšených záhonov je vytváranie optickej izolácie. Presnejšie, nevytvárajú ju samy osebe, ale tým, že pomocou nich zvýšite úroveň terénu, už bežný záhon z kvitnúcich krov dokáže vytvoriť príjemnú zástenu. Nemusíte sa utiekať ku klasickým tujam a pozerať sa potom celé roky na ich vyrovnané rady. Nevidieť susedov môžete aj bez toho, aby ste sa vzdali pestrosti. Pri budovaní takýchto záhonov však vyberajte trvanlivé a pevné materiály. Použiť môžete drevené podvaly, strešné hrady, staré tehly, veľké namorené hranoly či kameň, ktorý sa plošne štiepi, napríklad andezit. Pôdu do nich sypte priebežne a dôkladne každú vrstvu utlačte.

Vyvýšený záhon ako optická bariéra.
Vyvýšený záhon ako optická bariéra.

Tip autora

Pri budovaní vyvýšeného záhona na zeleninu je praktické, ak si spravíte aj širší lem na sedenie. Podeň, v mieste, kde prisadá k stene vyvýšeného záhona, pripevnite po celom obvode plech s prierezom čísla jeden. Vytvoríte tak ostrý uhol, ktorý slizniaky nie sú schopné prekonať. Takto budete môcť lepšie ochrániť svoju úrodu.

Text: Ing. František Laššák
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku